VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Evropě převzali ocenění v Pasově

Tři architekti sjednocení Evropy přijali v úterý v Pasově cenu Vydavatelské skupiny Pasov „Lidé v Evropě". Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing a bývalý předseda Evropské komise  Romano Prodi  ocenění převzali od vydavatelky Angeliky Diekmannové osobně, německý exkancléř Helmut Schmidt (95) cestu vynechal z důvodu vysokého věku, ale za uznání poděkoval ve videopozdravu. Vystoupil také v pódiové diskusi, kde apeloval na víc solidarity v Evropské unii.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Za zásluhy o Evropu.Foto: Deník/repro PNP

I Václav Havel

Loni byla cenou Lidé v Evropě vyznamenána operní hvězda Anna Netrebková. Drží ji také bývalý generální sekretář OSN Kofi Annan, izraelský politik Šimon Peres, americká exministryně Madeleine Albrightová, Václav Havel, spolková kancléřka Angela Merkelová a dalajláma.

Na snímku z předávání jsou zleva Wolfgang Schüssel, bývalý rakouský kancléř a hlavní řečník aktu, Fritz Pleitgen, moderátor diskuse Giscarda a Prodiho, oba nositelé ceny a Angelika Diekmannová.

Konzulovi už je lépe

Ludwig Scharinger.Deník PNP informoval o tom, že Ludwiga Scharingera, dlouholetého generálního ředitele  Raiffeisenlandesbank OÖ (a honorárního konzula ČR v Linci), probudili v linecké nemocnici specializované na zranění hlav z umělého spánku. Nyní leží na oddělení intenzivní péče a jeho stav je vzhledem k okolnostem uspokojivý.

List připomíná, že 71letý Scharinger 14. října upadl na schodišti v západosibiřském Jekatěrinburgu,  udeřil se hlavou o kamennou desku a upadl do bezvědomí (Deník informoval). Přátelé, kteří s ním v Rusku byli,  organizovali jeho převoz ambulantním letadlem do Lince. Tam byl k lepší regeneraci na čas uveden do umělého spánku. „Scharinger s bankou expandoval do Bavorska, založil četné filiálky a specializoval se na financování malých a středních podniků," uvádí PNP.

V lineckých OÖN řekl primář Udo Ilievich, že pacient už i pojedl, ale dál potřebuje hodně klidu.  "Uzdravovací proces vyžaduje čas a trpělivost," uvedl.

Závora v Haidmühle dál budí emoce

S odůvodněním nařízení dolnobavorské vlády v Landshutu odstranit znovuspuštěnou hraniční závoru na přechodu Haidmühle – Stožec tím, že tato překážka na hranici není slučitelná se schengenským hraničním kodexem ani z hlediska trestněprávního, se mnozí Bavoři nespokojují, napsal deník PNP.

V Haidmühle už závora není.„Základní otázkou je, proč na silnici, která tak jako tak není uvolněna pro obvyklý provoz motorových vozidel, nemůže být postavena závora," uvádí list a připomíná stanovisko starosty Fritze Gibise, že jde jen o prostředek „regulace dopravy" v situaci, kdy trasa „očividně" sloužila jako útěková cesta východoevropským bandám, které kradly v příhraničí.

Na žádost PNP dolnobavorská vláda svůj postoj ještě jednou výslovně formulovala. Závora je přípustná podle dopravního zákona jen tehdy, je-li ohrožena bezpečnost dopravy, což v případě Haidmühle není. Podle schengenského kodexu navíc nesmí být závorou omezen ani plynulý provoz na cyklistické stezce. „Tam by mohla být obzvlášť ve tmě nebezpečnou překážkou," míní vláda pro PNP.

Jihočesky o Kafkovi v Pasově

Dolnobavorské zemské divadlo uvede v sobotu v Biskupské opeře ve čtvrté kooperaci s baletem Jihočeského divadla premiéru produkce „About Kafka". Představení vytvořil a choreografoval šéf budějovického baletu Attila Egerházi, uvádí deník PNP. Jak píše, taneční vize se točí kolem spisovatele Franze Kafky (1883−1924). Skladby Arvo Pärta, Henryka Góreckého a Alfreda Schnittkeho  hraje Dolnobavorská symfonie pod vedením Kaie Röhriga. List připomíná, že výběr hudby navrhl Röhrig šéfovi baletu, který pak skladby vybral. „Ke Kafkovi se hodí pouze hudba jeho doby, takže jsme nemohli sáhnout třeba po Vltavě," řekl  Röhrig. Muzika, kterou vybral, je podle něho asociativní a svým způsobem kafkovská. Baletní šéf měl ve výběru skladeb volnou ruku, „protože jen on ví, jaký příběh chce vyprávět".

Attila Egerházi přijede do Pasova se šestnácti tanečníky a svým osvědčeným produkčním týmem z Holandska. „Mou vizí je balet, jak jej dělal Kafka," říká k premiéře. V hlavních rolích tančí Viktor Svidró, Cristina Porres Mormeneo, Linda Schneiderová, Béla Kéri Nagy, Zdeněk Mládek a  Péter Rovó.

Představení bude uvedeno také 27. října, 2. a 3. listopadu, v Č. Budějovicích jako Kauza Kafka 22. listopadu.

Rakušané míň šetří

Rakouské domácnosti měly v polovině roku k dispozici 490 miliard eur, skoro o deset miliard víc než před rokem. Jejich úspory v bankách se za rok ale snížily o 1,5 miliardy. Kvóta spoření z více než dvanácti procent spadla na rekordní minimum 5,2 procenta, tedy na průměr evropského prostoru. Stoupl naopak jejich zájem o investiční fondy a nemovitosti. Zvýšily se také výdaje na konzum.  Ředitel Národní banky Andreas Ittner to vítá. Cílem nynější politiky nižších úrokových sazeb eurozóny není podporovat spoření, ale investice, a tím jen pomalu rostoucí reálnou ekonomiku, píše deník OÖN.

230,8 miliardy eur drží Rakušané v hotovosti a na bankovních vkladech, z nichž třetina jsou s výpovědní lhůtou až jeden rok. Podíl prostředků, které mají sousedé okamžitě k dispozici, od finanční krize 2008 stoupl z 15 na 20 procent. Očividně je chtějí rychle reinvestovat nebo utratit.

Linec – Alkohol, nikotin a drogy přinášejí rakouskému státního rozpočtu na spotřební dani z alkoholu, tabáku a na odvodech z výherních automatů a sázení 2,2 miliardy eur ročně, třikrát víc, než kolik stojí léčení závislých. To je vyčíslováno na 770 milionů eur. Experti kritizují, že rozdíl se rozplývá do státního rozpočtu. Tyto peníze by ale byly lépe zhodnoceny prevencí a terapií závislosti v zemi.

Vlakaři

Podle studie švýcarské informační služby pro veřejnou dopravu Litra byli loni nejpilnějšími uživateli železnice opět Švýcaři s průměrem 2274 km na hlavu před Japonci 1912. Následují Dánové 1365, Francouzi 1301 a Rakušané 1233 km. V Německu je to například jen 981 km. Česká republika je třináctá se 658 kilometry na hlavu. V průměru jedou Japonci 69krát za rok, v Evropě Švýcaři 51krát, Lucemburčané 40krát, Dánové 37krát, Rakušané 27krát, Britové 25krát, Češi jako jedenáctí 16krát.  Litra se odvolává na data mezinárodního svazu železnic UIC.

Hráz muslimům?

Bavorské ministerstvo vnitra zakázalo islámský spolek „Kulturní a vzdělávací centrum Ingolstadt". „Radikální islamismus je vysoce nebezpečný, to nesmíme v žádném případě podceňovat," řekl ministr Joachim Herrmann (CSU). „Kdekoliv jsou takové zákazy možné, musíme a budeme toho využívat." Služba ochrany ústavnosti našla podle PNP u spolku doklady o jeho radikálně islamistickém základním směřování.  Tak se má organizace zasazovat o dosažení cílů státu kalifů, zakázaného v roce 2001, který má nejprve v Turecku a později na celém světě s nasazením síly uskutečnit jednotu státy a víry. Při prohlídkách byly mj. v jedné mešitě nalezeny příslušné doklady a zabaven majetek spolku.

Autor: Vladimír Majer

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT