VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Evropě převzali ocenění v Pasově

Tři architekti sjednocení Evropy přijali v úterý v Pasově cenu Vydavatelské skupiny Pasov „Lidé v Evropě". Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing a bývalý předseda Evropské komise  Romano Prodi  ocenění převzali od vydavatelky Angeliky Diekmannové osobně, německý exkancléř Helmut Schmidt (95) cestu vynechal z důvodu vysokého věku, ale za uznání poděkoval ve videopozdravu. Vystoupil také v pódiové diskusi, kde apeloval na víc solidarity v Evropské unii.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Za zásluhy o Evropu.Foto: Deník/repro PNP

I Václav Havel

Loni byla cenou Lidé v Evropě vyznamenána operní hvězda Anna Netrebková. Drží ji také bývalý generální sekretář OSN Kofi Annan, izraelský politik Šimon Peres, americká exministryně Madeleine Albrightová, Václav Havel, spolková kancléřka Angela Merkelová a dalajláma.

Na snímku z předávání jsou zleva Wolfgang Schüssel, bývalý rakouský kancléř a hlavní řečník aktu, Fritz Pleitgen, moderátor diskuse Giscarda a Prodiho, oba nositelé ceny a Angelika Diekmannová.

Konzulovi už je lépe

Ludwig Scharinger.Deník PNP informoval o tom, že Ludwiga Scharingera, dlouholetého generálního ředitele  Raiffeisenlandesbank OÖ (a honorárního konzula ČR v Linci), probudili v linecké nemocnici specializované na zranění hlav z umělého spánku. Nyní leží na oddělení intenzivní péče a jeho stav je vzhledem k okolnostem uspokojivý.

List připomíná, že 71letý Scharinger 14. října upadl na schodišti v západosibiřském Jekatěrinburgu,  udeřil se hlavou o kamennou desku a upadl do bezvědomí (Deník informoval). Přátelé, kteří s ním v Rusku byli,  organizovali jeho převoz ambulantním letadlem do Lince. Tam byl k lepší regeneraci na čas uveden do umělého spánku. „Scharinger s bankou expandoval do Bavorska, založil četné filiálky a specializoval se na financování malých a středních podniků," uvádí PNP.

V lineckých OÖN řekl primář Udo Ilievich, že pacient už i pojedl, ale dál potřebuje hodně klidu.  "Uzdravovací proces vyžaduje čas a trpělivost," uvedl.

Závora v Haidmühle dál budí emoce

S odůvodněním nařízení dolnobavorské vlády v Landshutu odstranit znovuspuštěnou hraniční závoru na přechodu Haidmühle – Stožec tím, že tato překážka na hranici není slučitelná se schengenským hraničním kodexem ani z hlediska trestněprávního, se mnozí Bavoři nespokojují, napsal deník PNP.

V Haidmühle už závora není.„Základní otázkou je, proč na silnici, která tak jako tak není uvolněna pro obvyklý provoz motorových vozidel, nemůže být postavena závora," uvádí list a připomíná stanovisko starosty Fritze Gibise, že jde jen o prostředek „regulace dopravy" v situaci, kdy trasa „očividně" sloužila jako útěková cesta východoevropským bandám, které kradly v příhraničí.

Na žádost PNP dolnobavorská vláda svůj postoj ještě jednou výslovně formulovala. Závora je přípustná podle dopravního zákona jen tehdy, je-li ohrožena bezpečnost dopravy, což v případě Haidmühle není. Podle schengenského kodexu navíc nesmí být závorou omezen ani plynulý provoz na cyklistické stezce. „Tam by mohla být obzvlášť ve tmě nebezpečnou překážkou," míní vláda pro PNP.

Jihočesky o Kafkovi v Pasově

Dolnobavorské zemské divadlo uvede v sobotu v Biskupské opeře ve čtvrté kooperaci s baletem Jihočeského divadla premiéru produkce „About Kafka". Představení vytvořil a choreografoval šéf budějovického baletu Attila Egerházi, uvádí deník PNP. Jak píše, taneční vize se točí kolem spisovatele Franze Kafky (1883−1924). Skladby Arvo Pärta, Henryka Góreckého a Alfreda Schnittkeho  hraje Dolnobavorská symfonie pod vedením Kaie Röhriga. List připomíná, že výběr hudby navrhl Röhrig šéfovi baletu, který pak skladby vybral. „Ke Kafkovi se hodí pouze hudba jeho doby, takže jsme nemohli sáhnout třeba po Vltavě," řekl  Röhrig. Muzika, kterou vybral, je podle něho asociativní a svým způsobem kafkovská. Baletní šéf měl ve výběru skladeb volnou ruku, „protože jen on ví, jaký příběh chce vyprávět".

Attila Egerházi přijede do Pasova se šestnácti tanečníky a svým osvědčeným produkčním týmem z Holandska. „Mou vizí je balet, jak jej dělal Kafka," říká k premiéře. V hlavních rolích tančí Viktor Svidró, Cristina Porres Mormeneo, Linda Schneiderová, Béla Kéri Nagy, Zdeněk Mládek a  Péter Rovó.

Představení bude uvedeno také 27. října, 2. a 3. listopadu, v Č. Budějovicích jako Kauza Kafka 22. listopadu.

Rakušané míň šetří

Rakouské domácnosti měly v polovině roku k dispozici 490 miliard eur, skoro o deset miliard víc než před rokem. Jejich úspory v bankách se za rok ale snížily o 1,5 miliardy. Kvóta spoření z více než dvanácti procent spadla na rekordní minimum 5,2 procenta, tedy na průměr evropského prostoru. Stoupl naopak jejich zájem o investiční fondy a nemovitosti. Zvýšily se také výdaje na konzum.  Ředitel Národní banky Andreas Ittner to vítá. Cílem nynější politiky nižších úrokových sazeb eurozóny není podporovat spoření, ale investice, a tím jen pomalu rostoucí reálnou ekonomiku, píše deník OÖN.

230,8 miliardy eur drží Rakušané v hotovosti a na bankovních vkladech, z nichž třetina jsou s výpovědní lhůtou až jeden rok. Podíl prostředků, které mají sousedé okamžitě k dispozici, od finanční krize 2008 stoupl z 15 na 20 procent. Očividně je chtějí rychle reinvestovat nebo utratit.

Linec – Alkohol, nikotin a drogy přinášejí rakouskému státního rozpočtu na spotřební dani z alkoholu, tabáku a na odvodech z výherních automatů a sázení 2,2 miliardy eur ročně, třikrát víc, než kolik stojí léčení závislých. To je vyčíslováno na 770 milionů eur. Experti kritizují, že rozdíl se rozplývá do státního rozpočtu. Tyto peníze by ale byly lépe zhodnoceny prevencí a terapií závislosti v zemi.

Vlakaři

Podle studie švýcarské informační služby pro veřejnou dopravu Litra byli loni nejpilnějšími uživateli železnice opět Švýcaři s průměrem 2274 km na hlavu před Japonci 1912. Následují Dánové 1365, Francouzi 1301 a Rakušané 1233 km. V Německu je to například jen 981 km. Česká republika je třináctá se 658 kilometry na hlavu. V průměru jedou Japonci 69krát za rok, v Evropě Švýcaři 51krát, Lucemburčané 40krát, Dánové 37krát, Rakušané 27krát, Britové 25krát, Češi jako jedenáctí 16krát.  Litra se odvolává na data mezinárodního svazu železnic UIC.

Hráz muslimům?

Bavorské ministerstvo vnitra zakázalo islámský spolek „Kulturní a vzdělávací centrum Ingolstadt". „Radikální islamismus je vysoce nebezpečný, to nesmíme v žádném případě podceňovat," řekl ministr Joachim Herrmann (CSU). „Kdekoliv jsou takové zákazy možné, musíme a budeme toho využívat." Služba ochrany ústavnosti našla podle PNP u spolku doklady o jeho radikálně islamistickém základním směřování.  Tak se má organizace zasazovat o dosažení cílů státu kalifů, zakázaného v roce 2001, který má nejprve v Turecku a později na celém světě s nasazením síly uskutečnit jednotu státy a víry. Při prohlídkách byly mj. v jedné mešitě nalezeny příslušné doklady a zabaven majetek spolku.

Autor: Vladimír Majer

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 27 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plat + motivační odměny, prémie - dle praxe, Kompletní vedení a zpracování finančního, skladového, mzdového účetnictví, účtování majetku, zpracování účetních uzávěrek a veškerých daňových přiznání. Samostatnost, odpovědnost, preciznost, spolehlivost, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolená navíc, jízdní výhody, proplácení přesčasů včetně příplatku, firemní akce 2x ročně., Kontakt: telefonicky, mailem, osobně po domluvě.. Pracoviště: Briklis spol s r.o., Táborská, č.p. 335, 391 75 Malšice. Informace: Miroslav Šmejkal, +420 381 278 371,777 750 320. Management - Management Manažer 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti nemovitostí Manažer/ka správy nemovitostí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, - výborné vyjednávací a komunikační dovednosti, obchodní schopnosti, - technické myšlení, smysl pro detail, - reprezentativní vzhled a vystupování, - očekáváme pracovitost, spolehlivost, pečlivost a trestní bezúhonnost, - velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office), řidičský průkaz skupiny B, - zkušenosti na obdobných pozicích výhodou, , Náplň práce:, - zajištění výborného technického stavu a provozu objektu, - komunikace a koordinace s generálními dodavateli a kontrolními výbory (úřady), - řešení havarijních situací, - řízení provozu nemovitostí; technická správa objektu, revize, dohled nad dodržováním dodavatelských smluv - úklid, zahradnické služby, požární prevence, energetika, odpadové hospodářství atd., - zodpovědnost za veškeré dění ve svěřeném objektu, - odpovědnost za včasné a řádné odstranění zajištěných revizních vad, - vyřizování žádostí, připomínek a stížností nájemníků spravovaných nemovitostí, , Nabízíme práci v dynamickém kolektivu, služební telefon, notebook a možnost profesního a kariérního růstu. Práce je vhodná i pro absolventy., Platební podmínky budou upřesněny na osobním pohovoru., V případě zájmu zašlete svůj ŽIVOTOPIS na níže uvedenou emailovou adresu (sekretariat@dvorak.cz).. Pracoviště: Vožická, a.s., Vožická, č.p. 2604, 390 02 Tábor 2. Informace: Milana Volková, +420 607 078 152. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT