VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Evropě převzali ocenění v Pasově

Tři architekti sjednocení Evropy přijali v úterý v Pasově cenu Vydavatelské skupiny Pasov „Lidé v Evropě". Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing a bývalý předseda Evropské komise  Romano Prodi  ocenění převzali od vydavatelky Angeliky Diekmannové osobně, německý exkancléř Helmut Schmidt (95) cestu vynechal z důvodu vysokého věku, ale za uznání poděkoval ve videopozdravu. Vystoupil také v pódiové diskusi, kde apeloval na víc solidarity v Evropské unii.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Za zásluhy o Evropu.Foto: Deník/repro PNP

I Václav Havel

Loni byla cenou Lidé v Evropě vyznamenána operní hvězda Anna Netrebková. Drží ji také bývalý generální sekretář OSN Kofi Annan, izraelský politik Šimon Peres, americká exministryně Madeleine Albrightová, Václav Havel, spolková kancléřka Angela Merkelová a dalajláma.

Na snímku z předávání jsou zleva Wolfgang Schüssel, bývalý rakouský kancléř a hlavní řečník aktu, Fritz Pleitgen, moderátor diskuse Giscarda a Prodiho, oba nositelé ceny a Angelika Diekmannová.

Konzulovi už je lépe

Ludwig Scharinger.Deník PNP informoval o tom, že Ludwiga Scharingera, dlouholetého generálního ředitele  Raiffeisenlandesbank OÖ (a honorárního konzula ČR v Linci), probudili v linecké nemocnici specializované na zranění hlav z umělého spánku. Nyní leží na oddělení intenzivní péče a jeho stav je vzhledem k okolnostem uspokojivý.

List připomíná, že 71letý Scharinger 14. října upadl na schodišti v západosibiřském Jekatěrinburgu,  udeřil se hlavou o kamennou desku a upadl do bezvědomí (Deník informoval). Přátelé, kteří s ním v Rusku byli,  organizovali jeho převoz ambulantním letadlem do Lince. Tam byl k lepší regeneraci na čas uveden do umělého spánku. „Scharinger s bankou expandoval do Bavorska, založil četné filiálky a specializoval se na financování malých a středních podniků," uvádí PNP.

V lineckých OÖN řekl primář Udo Ilievich, že pacient už i pojedl, ale dál potřebuje hodně klidu.  "Uzdravovací proces vyžaduje čas a trpělivost," uvedl.

Závora v Haidmühle dál budí emoce

S odůvodněním nařízení dolnobavorské vlády v Landshutu odstranit znovuspuštěnou hraniční závoru na přechodu Haidmühle – Stožec tím, že tato překážka na hranici není slučitelná se schengenským hraničním kodexem ani z hlediska trestněprávního, se mnozí Bavoři nespokojují, napsal deník PNP.

V Haidmühle už závora není.„Základní otázkou je, proč na silnici, která tak jako tak není uvolněna pro obvyklý provoz motorových vozidel, nemůže být postavena závora," uvádí list a připomíná stanovisko starosty Fritze Gibise, že jde jen o prostředek „regulace dopravy" v situaci, kdy trasa „očividně" sloužila jako útěková cesta východoevropským bandám, které kradly v příhraničí.

Na žádost PNP dolnobavorská vláda svůj postoj ještě jednou výslovně formulovala. Závora je přípustná podle dopravního zákona jen tehdy, je-li ohrožena bezpečnost dopravy, což v případě Haidmühle není. Podle schengenského kodexu navíc nesmí být závorou omezen ani plynulý provoz na cyklistické stezce. „Tam by mohla být obzvlášť ve tmě nebezpečnou překážkou," míní vláda pro PNP.

Jihočesky o Kafkovi v Pasově

Dolnobavorské zemské divadlo uvede v sobotu v Biskupské opeře ve čtvrté kooperaci s baletem Jihočeského divadla premiéru produkce „About Kafka". Představení vytvořil a choreografoval šéf budějovického baletu Attila Egerházi, uvádí deník PNP. Jak píše, taneční vize se točí kolem spisovatele Franze Kafky (1883−1924). Skladby Arvo Pärta, Henryka Góreckého a Alfreda Schnittkeho  hraje Dolnobavorská symfonie pod vedením Kaie Röhriga. List připomíná, že výběr hudby navrhl Röhrig šéfovi baletu, který pak skladby vybral. „Ke Kafkovi se hodí pouze hudba jeho doby, takže jsme nemohli sáhnout třeba po Vltavě," řekl  Röhrig. Muzika, kterou vybral, je podle něho asociativní a svým způsobem kafkovská. Baletní šéf měl ve výběru skladeb volnou ruku, „protože jen on ví, jaký příběh chce vyprávět".

Attila Egerházi přijede do Pasova se šestnácti tanečníky a svým osvědčeným produkčním týmem z Holandska. „Mou vizí je balet, jak jej dělal Kafka," říká k premiéře. V hlavních rolích tančí Viktor Svidró, Cristina Porres Mormeneo, Linda Schneiderová, Béla Kéri Nagy, Zdeněk Mládek a  Péter Rovó.

Představení bude uvedeno také 27. října, 2. a 3. listopadu, v Č. Budějovicích jako Kauza Kafka 22. listopadu.

Rakušané míň šetří

Rakouské domácnosti měly v polovině roku k dispozici 490 miliard eur, skoro o deset miliard víc než před rokem. Jejich úspory v bankách se za rok ale snížily o 1,5 miliardy. Kvóta spoření z více než dvanácti procent spadla na rekordní minimum 5,2 procenta, tedy na průměr evropského prostoru. Stoupl naopak jejich zájem o investiční fondy a nemovitosti. Zvýšily se také výdaje na konzum.  Ředitel Národní banky Andreas Ittner to vítá. Cílem nynější politiky nižších úrokových sazeb eurozóny není podporovat spoření, ale investice, a tím jen pomalu rostoucí reálnou ekonomiku, píše deník OÖN.

230,8 miliardy eur drží Rakušané v hotovosti a na bankovních vkladech, z nichž třetina jsou s výpovědní lhůtou až jeden rok. Podíl prostředků, které mají sousedé okamžitě k dispozici, od finanční krize 2008 stoupl z 15 na 20 procent. Očividně je chtějí rychle reinvestovat nebo utratit.

Linec – Alkohol, nikotin a drogy přinášejí rakouskému státního rozpočtu na spotřební dani z alkoholu, tabáku a na odvodech z výherních automatů a sázení 2,2 miliardy eur ročně, třikrát víc, než kolik stojí léčení závislých. To je vyčíslováno na 770 milionů eur. Experti kritizují, že rozdíl se rozplývá do státního rozpočtu. Tyto peníze by ale byly lépe zhodnoceny prevencí a terapií závislosti v zemi.

Vlakaři

Podle studie švýcarské informační služby pro veřejnou dopravu Litra byli loni nejpilnějšími uživateli železnice opět Švýcaři s průměrem 2274 km na hlavu před Japonci 1912. Následují Dánové 1365, Francouzi 1301 a Rakušané 1233 km. V Německu je to například jen 981 km. Česká republika je třináctá se 658 kilometry na hlavu. V průměru jedou Japonci 69krát za rok, v Evropě Švýcaři 51krát, Lucemburčané 40krát, Dánové 37krát, Rakušané 27krát, Britové 25krát, Češi jako jedenáctí 16krát.  Litra se odvolává na data mezinárodního svazu železnic UIC.

Hráz muslimům?

Bavorské ministerstvo vnitra zakázalo islámský spolek „Kulturní a vzdělávací centrum Ingolstadt". „Radikální islamismus je vysoce nebezpečný, to nesmíme v žádném případě podceňovat," řekl ministr Joachim Herrmann (CSU). „Kdekoliv jsou takové zákazy možné, musíme a budeme toho využívat." Služba ochrany ústavnosti našla podle PNP u spolku doklady o jeho radikálně islamistickém základním směřování.  Tak se má organizace zasazovat o dosažení cílů státu kalifů, zakázaného v roce 2001, který má nejprve v Turecku a později na celém světě s nasazením síly uskutečnit jednotu státy a víry. Při prohlídkách byly mj. v jedné mešitě nalezeny příslušné doklady a zabaven majetek spolku.

Autor: Vladimír Majer

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč

Úředníci ve skladech Manipulant logistiky - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vykládka dodavatelského zboží, příjem do systému SAP, vizuální kontrola nepoškozenosti zboží, nakládka a vykládka obalů, příprava zboží k expedici, skenování a kontrola expedice zboží, nakládka zákazníkům. Práce v 2-směnném provozu, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a platné oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Nástupní mzda je od 20 000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 26 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu na e-mail: prace@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - prodejce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce v sobotu 1x za 14 dní , Příjem zboží, výdej zboží firmám, prodej konečným zákazníkům, manipulace s VZV, Požadujeme znalost topenářského materiálu, dobrý zdravotní stav, příjemné vystupování, komunikativnost, čistý trestní rejstřík, stravenky, příspěvek na penzijní pojištění , Kontakt: telefonicky - Po-Pá od 7:00 do 16:00, emailem na info@latop.cz. Pracoviště: Latop spol. s r.o. - sklad, U Čápova dvora, č.p. 2762, 390 05 Tábor 5. Informace: Jindřich Lachout, +420 602 432 030.

Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dobré organizační a komunikační schopnosti. Vysoké pracovní nasazení. Znalost v oboru vytápění vítána. Kontakt: mailem, tel., osobně.. Pracoviště: Rj - trading s.r.o., Budějovická, č.p. 918, 390 02 Tábor 2. Informace: Radek Janů, +420 608 023 448.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 000 Kč

Specialisté v oblasti územního a dopravního plánování Cestmistr/ová - cestmistrovství Tábor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: VOŠ nebo ÚSO (stavbení nebo technický obor - dopravní stavby uvítány), řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (Office), vedení kolektivu pracovníků, praxe 3 let., Stručná charakteristika: kontrola silniční sítě, plánování oprav a údržby, řízení pracovníků na svěřeném úseku, zprracovávání provozní agendy, organizace letní a zimní údržby silnic., Plat: 9.třída + po zkušební době osobní ohodnocení, příplatek za vedení, zvláštní příplatek, zaměstnanecké bonusy (5 týdnů dovolené, idnispoziční volno, stravenky)., Nabídky se životopisem zasílejte na email: pavlikova@susjk.cz do 31.8.2018 nebo písemně na adresu SÚS JčK, Vožická 2107, 390 41 Tábor.. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje, závod tábor, Vožická, č.p. 2107, 390 02 Tábor 2. Informace: Radka Pavlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Členové Klubu českých turistů si dali dostaveníčko v Českém Krumlově a pak vyrazili na pochod.
40

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

veteráni Chotoviny - Chýnov

Chýnov zaplní historická vozidla

Turisté se loučí s pochodem

Český Krumlov – Poslední hezké chvíle posledního 50. ročníku třídenního Pochodu krajem pětilisté růže dnes prožívá kolem Českého Krumlova 328 členů Klubu českých turistů (KČT).

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Živitelka se ponese ve znamení oslav.

České Budějovice - Země živitelka oslaví 45. narozeniny, ke kterým si nadělí pamětní minci. K oslavě výročí republiky bude zasazen národní strom.

Pískovnu roztančí Justin Lavash

Veselí nad Lužnicí – Koncert britského kytaristy a písničkáře Justina Lavashe osvěží návštěvníky Kulturního léta na pískovně v sobotu 18. srpna od 20 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT