VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli stínu pokácel sousedovi „alej" smrků

Linec - Sousedé v hornorakouském Rieschingu, důchodce z Lince Franz Stöger-Hofer a autoopravář Peter Reitbauer ze St. Agatha, měli dlouhotrvající konflikt kvůli Hoferovým 23 smrkům v řadě vysokým až čtrnáct metrů. Reitbauerovi vadilo, že vrhají stín na jeho dům. „Zavolal mi, jestli mu smrky nechci prodat, a když jsem rozhodně odmítl, sdělil, že už padly," stěžuje si pan Hofer v OÖN. Sám svůj pozemek neužívá, pronajal jej.

29.10.2013
SDÍLEJ:

Soused mu vykácel stromořadí...Foto: Deník/repro

Reitbauer tvrdí, že kvůli stínu je u nich v domě už ve čtrnáct hodin šero. Nabídl prý sousedovi za jeho pozemek desetinásobek obvyklé ceny, ale jednání ztroskotala. Pak u něho došlo ke zkratové reakci a sáhl po pile. „Byla to chyba, které lituji. Hoferovi jsem se omluvil," řekl.

Poškozený důchodce chce náhradu škody a vypočítává, že nové šest metrů vysoké stromy by podle lesní školky přišly na tisíc eur za kus. Reitbauer se snaží o mimosoudní vyrovnání: „Je mi jasné, že budu muset nahradit víc než cenu dřeva…"

Odvrácená stávka

V úterý měla začít časově neomezená stávka v rakouském kovoprůmyslu. Na poslední chvíli došlo k dohodě. Zaměstnanci dostanou od 1. listopadu v průměru o 2,85 procenta vyšší mzdy, tedy nad inflaci, která byla naposledy 1,7 procenta. O nových úpravách práce přesčas budou strany jednat zvlášť a po jednotlivých svazech. Dohodnout se mají do 30. června.  Téma bylo prozatím vyňato z kolektivních smluv pro příští rok, což odboráři označují za svůj úspěch.  Dohoda se týká 120 000 kováků, tedy dvou třetin zaměstnanců branže.

Sundal ho z posedu

Koncem září měli myslivec a sedlák v okrese Braunau konflikt, který skončil u soudu v Riedu. Zemědělec nejspíš nechtěl, aby myslivec z posedu střílel, protože už se mu v minulosti stalo, že byl takto ohrožen, popisuje deník OÖN. Nařídil proto myslivci, aby slezl, jinak že mu „pomůže" traktorem s vidlemi. Skutečně do konstrukce posedu strčil a „nepříteli" hrozil, že ho přejede. Když vylekaný muž slezl, zemědělec – sám bývalý myslivec, nyní ale se zákazem držení zbraně - ho napadl a lehce zranil na hrudníku. Tím si vysloužil desetidenní vazbu, sděluje linecký list. Soud mu přičetl i to, že z posedu odstranil kameru a nový hliníkový žebřík, které pak u něho byly zajištěny. Soudce ho uznal vinným útiskem a uložil mu šest měsíců podmíněně. Musí také absolvovat ochranné léčení psychiatrické. Napadenému myslivci přidělil ochranu. Ten prý ještě nepřekonal šok, který tehdy utrpěl, a po některých výrocích odsouzeného u soudu si myslí, že už raději do svého revíru ani nepůjde…

Čechy zaskočil letní čas

Ze záchrany českých horolezců.Bouřka s krupobitím, která se v neděli večer přehnala nad Horními Rakousy, přivedla do těžké situace také turisty a horolezce. Mezi nimi byla čtyřčlenná skupina Čechů, která uvízla na slaňovací trase ze severozápadního hřebenu Velkého Prielu.  „Provozovatelé Welské chaty Silvia Klausnerová a Leo Bammer, kteří v tu dobu byli na místě jen náhodou, protože objekt přijeli zazimovat,  zahlédli asi 400 metrů odtud a ve výšce asi 2000 metrů ve stěně světla. Rozpoznali nebezpečnost situace, alarmovali záchranáře a vystoupali k patě stěny, aby navázali s Čechy kontakt," popisuje deník Volksblatt. Ti mezitím slezli o sto metrů níž, ale pevnější stanoviště nenašli. Záchranáři jim pak prosvítili cestu reflektory. „Tři muži a jedna žena byli i přes nejlepší vybavení zcela promočeni a silně podchlazeni," uvádí dále list. „Jak řekli, sami pochybovali, že by strávili noc na stěně bez úhony." Riziko v místě zvyšuje to, že déšť často uvolňuje kameny.

„O posunu času  jsme věděli, ale potřebu doby k sestupu jsme přesto podcenili," řekl jeden z výpravy dalšímu deníku OÖN.

Nález vetřelce policie zadokumentovala.Usnul na hřbetu koně

26letý muž z okresu Landsberg v Horním Bavorsku se vrátil v neděli domů opilý, vešel do stáje a uvelebil se k noclehu - na hřbetu koně. „Ten s ním trpělivě stál až do ranních hodin, kdy vetřelce našla jeho majitelka a chlápka poslala domů," uvádí deník PNP z policejní zprávy. Z ní také přebrala „služební fotku doličnou".

Europlány Blue Danube

Linecký „Blue Danube Airport" se chopil myšlenky stát se „letištěm evropského regionu", napsal pasovský deník PNP. Experti výzkumné platformy pro mobilitu, dosažitelnost a dopravu, kterou ustanovil loni Euroregion Dunaj – Vltava, si to prý dovedou představit.

Z prezentace role lineckého letiště.Odborníky přivítal ředitel letiště Gerhard Kunesch v učebně vedle vzletových a přistávacích drah, aby si mohli udělat sami obrázek o „předním regionálním letišti Rakouska"a sledovat aktuální denní ruch, uvádí list. Jako moderní logistické letecké centrum slouží v prohlubujícím se zasíťování hospodářského světa k zajištění osobní a nákladové přepravy průmyslové oblasti Horní Rakousy a umožňuje i zajímavé turistické lety na kratší a střední vzdálenosti, rozepisuje se PNP. „Jako centrální součást hornorakouské dopravní infrastruktury letiště zajišťuje mobilitu a rychlou dosažitelnost, a tím získává v návaznosti na integraci Evropy stále víc na významu," tvrdí.

„Protože leží v geografickém středu Euroregionu Dunaj – Vltava (EDM), mohlo by být v budoucnu snad označováno jako letiště tohoto euroregionu,," konstatoval v deníku ředitel Euregia Bavorský les – Šumava – Dolní Inn Kaspar Sammer a dodal, že taková kooperace by znamenala mílový krok v přeshraniční spolupráci a představovala by předpoklad budoucího posílení východobavorského, českého a horkorakouského území.

V semináři na lineckém letišti představil projektový manažer Jan Gregor podle PNP i další aktuální a střednědobé přeshraniční infrastrukturální záměry silniční a železniční dopravy, o nichž by mělo  v tomto týdnu hlasovat prezídium EDM „před přikročením k realizaci". Jako příklady deník uvádí „prodloužení" bavorské B 12, která má být na české straně rychlostní silnicí R 4, a výstavbu B 11 od Deggendorfu přes Železnou Rudu jako důležitý krok pro rychlé a efektivní spojení směrem na Prahu. „Dolnobavorským oblastem na něm hodně záleží. Žádají proto také od českých kolegů další stavební opatření na těchto okrajových trasách.  Dalšími důležitými milníky pro budoucnost regionu a tím i celého EDM jsou ale i další iniciativy jako zajištění dopravního systému v oblastech národních parků, veřejná doprava autobusy a regionálními vlaky a připojení regionu na evropské dopravní sítě," uzavírá pasovský deník.

Autor: Vladimír Majer

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT