VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli natáčení Honzíkovy cesty zlomili filmaři kříž u kapličky

Zbislav – Malou vesničku Zbislav, která leží asi pět kilometrů severně od Milevska, obsadil filmový štáb v polovině 50.let. Byl začátek léta, když se tu natáčely exteriéry snímku Honzíkova cesta. Starší obyvatelé na to dodnes vzpomínají. Mnozí 
z nich si zahráli v komparzu například dětské minirole.

2.11.2013
SDÍLEJ:

Roli dědečka dostal Vladimír Hlavatý. Bylo mu 51 let. Na kozlíku Honzíkovi „legendárně“ vysvětluje, co znamená slovo družstevní.Foto: printscreen

Loni se v obci konal sraz rodáků, respektive rodaček. Zážitky z dětství se podle jedné 
z účastnic, Stanislavy Proškové ze Zhoře, stočily také na natáčení filmu. „Honzíkovu cestu jsme si promítly v kulturní místnosti v obci. Pro nás je tento film nostalgií, jak to 
u nás vypadalo před padesáti lety, kdo tam hrál, kdo už nežije. Na sraz rodaček přijela také  Štěpánka Procházková, tehdy Hejhalová z Petrovic, která ve filmu také účinkovala," svěřila se žena, které byly v době natáčení čtyři roky.

Podrobnosti, jak se tenkrát s filmováním vše seběhlo, zná z vyprávění od své maminky. „Ve filmu se poznávám, občas si ho doma pouštím. Hraji si tam s kamarádkou Annou Čapkovou u školních vrat. Někdo ze štábu nám řekl, ať si tam sedneme a hrajeme si s kamínky," řekla Stanislava Prošková. Ta se v Honzíkově cestě ještě mihne se svou maminkou, která jede s trakařem nebo nese nůši.

Ve filmu se představuje řada místních chalup. Například u Komendů filmaři umístili mlátičku obilí. „Ve  filmu se ale mlátila prázdná sláma, protože obilí bylo v tu dobu ještě na polích," vybavuje si obyvatelka Zhoře u Milevska.

Hlavní roli Honzíka Tichého sehrál Miroslav Červenka.„Bezpečně ve filmu poznávám chalupu pana Františka Vlka, kde dnes žije jeho dcera. V ději je zabraná škola, kterou si filmaři zaranžovali tak, že přidali okna tam, kde nebyla. Ve filmu si zahrála i Hadáčkova chalupa. Do ní jde Honzík po schodech z návsi pro lívance. Ve scéně, kdy se vezou na dřevěném vozíku rajčata, je vidět v pozadí Sopkova chalupa," popsala Stanislava Prošková.

Ta si vzpomíná i na jednu perličku. „Když si měli kluci hrát s kuličkami u kapličky, filmařům se nelíbil kříž, který tam stál. Nechali ho proto odstranit a přitom ho zlomili. Pak ho tam vraceli a museli ho spravit. Kříž stojí před kapličkou dodnes," usmívá se Stanislava Prošková.
Z dalších místních lidí se 
v Honzíkově cestě objevili Jan Čapek, který jede za herce Vladimíra Hlavatého na kole 
a táhne na provaze kozu, Anežka Čapková zase nese postaru takzvaně na hákách dva kýble vody.

Komparz netvořili jen Zbislavští, ale hlavně děti přivážel autobus z nedalekého Milevska. Na natáčení odtud jezdil tehdy dvanáctiletý  Jan Hilgarth, který žije v Českých Budějovicích. „Chodil jsem do školy v Milevsku. Filmaři sháněli omladinu do filmu. Už je to dávno, ale vzpomínám si, že hrajeme děti, jak běží ze školy a voláme: Honzík je v lese," vypráví devětašedesátiletý Jan Hilgarth.

„Když jsem pak film viděl, na plátně jsem se nepoznal, nebo mě vystřihli. Dostal jsem za natáčení nějaký honorář, snad to bylo třicet korun, ale už to přesně  nevím," dodal pamětník Honzíkovy cesty Jan Hilgarth z Českých Budějovic.

Filmu předcházela kniha s legendárními ilustracemi Heleny Zmatlíkové

Kniha Bohumila Říhy z roku 1954 o cestě malého kluka na venkov. Kdo by ji ze starších ročníků neznal…Po celé generace školáků narozených v šedesátých až osmdesátých letech minulého století byla kniha Bohumila Říhy Honzíkova cesta povinnou četbou. Pro někoho oblíbenou, pro jiného nudnou. Kniha je nicméně dodnes známa i díky nezaměnitelným a půvabným ilustracím Heleny Zmatlíkové.

Mnozí čtenáři dodnes vzpomínají na Honzíkovo obrovské dobrodružství s družstevním vajíčkem a jiné příběhy. Bohumil Říha (O letadélku káněti, Divoký koník Ryn, Jak jel Vítek do Prahy aj.), který uměl psát i pro dospělé (Doktor Meluzín aj.), v roce 1980 získal nejvyšší světové ocenění literatury pro děti a mládež – Cenu Hanse Christiana Andersena.

Málo se ví, že Bohumil Říha se narodil 27. února 1907 ve Vyšeticích, což je část obce Šebířov na Mladovožicku. Jeho otec byl vesnický kovář, rodina kvůli jeho práci cestovala po různých velkostatcích, až se usadila  v Čáslavi.

Režisér Milan Vošmik zemřel ve 39 letechJedním z prvních režisérů, který se systematicky věnoval dětským filmům, v nichž zobrazoval dětský svět, vztahy dětí a rodičů, byl chrudimský rodák Milan Vošmik. Ve druhém roce svých studií na FAMU vytvořil v roce 1951 krátký film Dětské ozdravovny, v následujícím roce další film Červené tulipány, který získal na festivalu v Bukurešti zlatou medaili. Ve škole natočil ještě barevný středometrážní snímek o beskydském chlapci Matúš. Za zmínku stojí hlavně Robinsonka z roku 1955 s talentovanou Janou Rybářovou. Pozoruhodný je povídkový film Hry a sny z roku 1958. (Jedna epizoda vypráví o ztraceném chlapci, který bloudí městem a pozoruje, jak se lidé chystají oslavit Štědrý večer.) V roce 1959 natočil dětský dobrodružně špionážní film Zpívající pudřenka mj. s Františkem Filipovským. Dalším žánrem, kterému se věnoval, bylo rodinné krimi. Snímek z této řady Martin a červené sklíčko dílem vznikl na zámku Červená Lhota roku 1966. Naposledy režíroval dětský dobrodružný film Na Žižkově válečném voze z roku 1968 s Iljou Prachařem v roli hejtmana Jana Žižky z Trocnova. Režisér a scenárista Milan Vošmik zemřel předčasně 26. prosince 1969 v Praze ve věku pouhých třiceti devíti let. Zdroj: csfd.cz

Přes náves táhli koně hrsťovačku

Tento typ historického žacího stroje je vidět ve filmu Honzíkova cesta.Snímek Honzíkova cesta je kromě jiného také svérázným „výletem" do zemědělského světa padesátých let minulého století –  jak tehdy lidé pracovali, sklízeli, jaké používali nástroje a nářadí. Pamětnice filmu Stanislava Prošková si jasně vybavuje, jak zdejší obyvatel František Vlk jel ve filmu po zbislavské návsi s takzvanou hrsťovačkou.

Podle odborných pramenů se jedná o obilní žací stroj, kterému se lidově říká hrsťovačka. Tou naši dědové a otcové na přelomu padesátých 
a šedesátých let sklízeli vypěstované obilí.

Název vznikl z toho, že  stroj ze sečeného porostu vyráběl takzvané hrstě. Toto žací zařízení kdysi vyráběla firma Agrostroj Prostějov, dříve prostějovská firma Wichterle & Kovářík.

Dnes jsou na venkově v zachovalém stavu hrsťovačky velkou vzácností.  Dříve to býval poměrně jednoúčelový a také poměrně drahý stroj, který si mohl dovolit koupit jen málokterý sedlák. Kromě žní neměla hrsťovačka jiné využití a stála prý po zbytek roku někde ve stodole.

Autor: Luboš Dvořák

2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Jasanka s.r.o., 392 01 Soběslav. Informace: Pavlína Pokorná, +420 777 782 678.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně ZŠ s aprobací jednoho z předmětů: matematika, fyzika, tělesná výchova. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: druhý aprobační předmět libovolný, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Základní škola planá nad lužnicí, okres tábor, ČSLA, č.p. 65, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Pavel Grenar, +420 728 582 904.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: V případě spokojenosti smlouva prodloužena po 6-ti měsících na dobu neurčitou. , Fyzicky náročná práce. Práce v potravinářském provoze. Práce vykonává ve vnitřním vytápěném a klimatizovaném provoze. , Každoroční navýšení mzdy v rozmezí od 2 do 10% (záleží na hospodářském výsledku firmy a odpracovaných let). , Příplatek po zapracování na přípraváře v hodnotě 2 000 Kč/měsíc k hrubé mzdě (po zapracování - po 6 až 12 měsících). , Mzda po 4 letech až 26 000 Kč , 5 týdnů dovolené. Stravenky v ceně 105 Kč. Každoroční navýšení mzdy.. Pracoviště: Zeelandia spol. s r.o., 391 75 Malšice. Informace: Jiří Řezáč, .

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 19 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Správce ubytovacího zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Prac.náplň: správa a údržba objektu zaměstnanecké ubytovny, dohled nad řádným užíváním objektu ubytovanými, udržování pořádku v celém ubytovacím zařízení., Nabízíme: služební byt zdarma., Zaměstnancké výhody. mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie., Kontakt: telefonicky (po-pá 8-14 hodin), emailem, osobně (Průmyslová 499, Planá nad Lužnicí).. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloději si šanci nenechali ujít

Letošní ročník Vltavotýnských slavnosti, které se konaly ve dnech 20. a 21. července. Foto: Miroslav Bžoch
150

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Vytěžit vltavíny? Některé obce jsou pro.

Jižní Čechy – Hluboké jámy, jedna hned vedle druhé, všechny zaplněné vodou. Takový obrázek krajiny dobře znají obyvatelé oblastí, kde se vyskytují vltavíny.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

OBRAZEM: Připomněli 90 let od smrti dvou letců

Nové Kestřany - Desítky lidí si v pátek 20. července připomněly událost starou přesně 90 let, kdy se nedaleko Nových Kestřan (OÚ Štěkeň), ale už v katastru obce Kestřany na Písecku, zřítil vojenský letoun, ve kterém zahynuli při cvičném letu slovenský praporčík Viktor Hrivík a český poručík Josef Zetek.

Dřevorubci připravili dříví na zimu a našli svého krále

Hojná Voda – V Novohradských horách se sešli borci, kteří umí zacházet s pilou a sekerou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT