Komise v čele s Františkem Štanglem a Milanem Knížákem vybrala 28. března nového ředitele Alšovy jihočeské galerie (AJG). Krajští radní dostali doporučení na dva kandidáty s pořadím prvního a druhého místa. Jména zatím tají. Deník oslovil všech 11 uchazečů, přičemž dva se odmítli jakkoli představit a vyjádřit.

Galerie je bez stálého šéfa od loňského dubna. Její exředitel Lubomír Bednář čelil kritice poté, co propustil čtyři zaměstnance, jimž se tak pomstil za petici, v níž kritizovali svěšení výstavy v zámecké jízdárně kvůli oslavě firmy Koh–i–noor. O další skandál se Bednář postaral při soudu s pracovnicí Ivanou Johnovou, kdy jednoho svědka nabádal k podvodu.

Anketní otázky:
1. Jakou největší slabinu má podle vás AJG?
2. Jak hodnotíte AJG v republikovém kontextu a jakou byste jí dali známku?

Petr Berkovský
dočasně pověřen řízením AJG
1. Hlavní slabinu galerie vidím v tom, že mediální obraz a vzkazy, které galerie vysílá k veřejnosti, nebyly optimální. Naopak, z tohoto hlediska je galerie hodně zanedbaná.
2. Co se týče starého umění, zaujímá jedno z prvních míst v republice. Významem a vnímáním je potřeba se vrátit k regionu a navázat na místní aktivity. Hodnocení? Budu shovívavý, dám dobře, tedy 3.

Daniel Hovorka
bývalý šéf krajského odboru marketingu a vnějších vztahů
1. V nevlídné tváři.
2. S tím potenciálem je vysoce nadprůměrná, ten má známku jedna. Svým současným působením je průměrná a známka je 2- až 3.

Ivana Johnová
bývalá programová a propagační pracovnice AJG
1. To, v jakém je odborném stavu, který je absolutně zdecimovaný – jeden kurátor je původem sládek…
2. V současné době se mi galerie zdá podprůměrná. Dala bych jí trojku, to je dobrá známka.

Jan Kubeš
učitel na SUPŠ sv. Anežky České, hudebník
1. V povědomí veřejnosti nezastává galerie tak výrazné místo, jaké by si sbírky zasloužily, lidé o nich moc neví. Galerie ustala ve své práci už před lety. Je třeba ji obnovit jako centrum, kde vznikají nové názory na kulturu v jižních Čechách. Aby byla jako instituce živější. Teď ji vidím jako zakonzervovanou – 60. léta byla super, ale už jsou dávno pryč.
2. Galerie je v podprůměru, což ve škole známkujeme čtyřkou.

Tomáš Kulman
expert na cestovní ruch
1. Alšovka má hrozné rezervy co se týká marketingu. Můj pocit je, že se o ní moc neví. Z toho, co vidím z Prahy, mám pocit, že se Alšovka nedostatečně prodává.
2. Má obrovský potenciál, úžasné sbírky, takže z toho hlediska ji považuji v českém kontextu za lépe vybavenou galerii. Rezervy jsou v marketingu, takže celkově 2-.

Roman Lavička
Národní památkový ústav České Budějovice, restaurátor
1. Možná největší vráskou na tváři galerie je její obraz v médiích. Mám obavu, že většinou někdo o galerii píše, ne že by psala sama o sobě. Měla by zesílit prezentace sbírek, restaurování i akvizic.
2. Nevím, jak galerii vnímá veřejnost, ale z mého pohledu, jak jsem mohl poznat sbírky a práci zaměstnanců, bych si dovolil hodnocení 1- až 2. Je tam něco, co se dá zlepšit, ale galerie má velmi dobré základy a potenciál.

Vladislava Marková
lektorka angličtiny, studuje arteterapii
1. Přežitá koncepce. V současné době by měly galerie reagovat na nynější změnu společnosti, měly by lidem přinášet náhled na jejich životy z jiné perspektivy. Dnes do galerií věšíme obrazy, které vyjadřují třeba frustrace autorů a ukazujeme je návštěvníkům jako to, na co se mají dívat.
2. Nemohu Alšovku srovnávat s příbuznými institucemi, protože jich tolik neznám. Znám spíš ty TOP jako DOX nebo Museum Kampa. Alšovka má ale rozhodně potenciál, skvělou lokaci, vynikající sbírku gotického umění. Potenciálem bych ji dala na přední místo a za jeho využití asi trojku.

Jan Novotný
náměstek generálního ředitele Národního technického muzea
1. + 2. Není korektní v této chvíli, kdy není nic rozhodnuto, cokoli komentovat. Teď bych se zdržel jakéhokoli vyjadřování a komentování. Instituci samozřejmě znám, mám za sebou desetiletou praxi v péči o movité kulturní dědictví, ale cokoli komentovat zvenku není příliš dobře, lepší je poznat instituci a pak dávat prohlášení.

Aleš Seifert
ředitel Oblastní galerie Vysočina
1. Jednoznačně v prezentaci, protože je to galerie, o které kromě článků v Deníku a na Artalk.cz nikdo nic neví. A to je strašná škoda, protože ten fond a místo dává příležitost k větším a zajímavějším zprávám. Kdokoli nastoupí jako ředitel, má obrovskou příležitost stát se číslem jedna nejenom v jižních Čechách.
2. Galerie, co se týká sbírek, je špičková, takže 1, maximálně 1-. Sbírky jsou fantastické. Ale prezentace chybí, takže to sráží na 2- až 3. Víc k tomu nemohu říct.

Složení výběrové komise

František Štangl (předseda)
radní Jihočeského kraje
Milan Knížák
umělec, exředitel NG
Eva Dittertová
ředitelka Náprstkova muzea
Tomáš Jirsa
starosta Hluboké, senátor
Anna Janištinová
bývalá pravovnice NG a ministerstva kultury
Martin Bezouška
scénárista, dramaturg, v AJG dělal loni audit
Tereza Daňková
šéfka kulturní komise kraje
Kamila Hrabáková
vedoucí krajského odboru kultury
Ivana Kyzourová
památkářka, kancelář prezidenta republiky