Seznámil se se spisovatelem Davidem Janem Žákem, autorem bestselleru Návrat Krále Šumavy. „Povídali jsme si. Protože je kniha Davida Jana Žáka román, někde musel fabulovat, neměl k dispozici dokumentaci a nebyla na Rejžkovně, kde měl základnu Josef Hasil, hlavní postava jeho románu,“ vysvětluje pohnutku napsat knihu Pavel Moc, který se rozhodl dobrat se pravdy na základě faktů.

Setkával se s pamětníky a po čtyři roky pátral v archivech. „Vyšetřovací spis Josefa Hasila, jednoho z převaděčů přes šumavskou hranici, tzv. Králů Šumavy, z archivu bezpečnostních složek v Praze má 6000 stran,“ přibližuje obtížnost pátrání badatel.

Kontaktoval dokonce samotného 94letého Josefa Hasila do Chicaga, kde momentálně žije. „Zjistil jsem od něj informace, které nebyly nikdy zveřejněny a dosud se nikde neobjevily,“ říká.

Pavel Moc poznal i Jaroslava Hasila, synovce Krále Šumavy, jehož rodiče za pomoc strýci dostali 22 a 15 let vězení. „Chtěl vědět, co se stalo, jak to probíhalo,“ vysvětluje Pavel Moc svou další pohnutku k pátrání.

V knize, kterou vydalo českobudějovické nakladatelství Kopp, najdete obtížnou 25 km dlouhou trasu Josefa Hasila, kterou si tak můžete sami projít, dosud neznámou genezi pohřbení Bohumila Hasila, bratra Josefa, GPS souřadnice dějišť sedmi skutečných příběhů z knihy nebo vzpomínku pamětnice Vlasty Hrašové, kterou Král Šumavy převedl přes hranice.

„Lidi by si měli uvědomit, co to bylo za dobu a že by se mohla vrátit,“ myslí si Pavel Moc. (kam)