O Velikonocích roste počet dopravních nehod způsobených řidiči pod vlivem alkoholu. Trend posledních let se snaží zastavit kampaň Řídím, piju nealko.

Na jihu Čech, stejně jako 
v dalších krajích, tak budou policisté během velikonočních svátků provádět kontroly. Kdo nenadýchá jediné promile, dostane za odměnu nealko pivo a test na alkohol.

Projekt už šestým rokem po celé republice společně pořádají Český svaz pivovarů 
a sladoven, policie a oddělení BESIP Ministerstva dopravy. „Někteří chlapci si při pomlázce nějakou tu skleničku neodpustí, během dne na to zapomenou a pak bohužel usednou za volant," konstatuje Václav Kovář, krajský koordinátor BESIP.

Nemusí jít jen o koledníky, ale i o svátečnější řidiče. 
„S příchodem jara na silnice vyjíždějí lidé, kteří v zimě tolik nejezdí," říká Jaromíra Nováková, policejní mluvčí.

Osvěta a prevence jsou podle Tomáše Lercha z dopravní policie vždy účinnější než jakýkoliv pozdější trest. „Bohužel se při kontrolách každoročně setkáváme s hazardéry, kteří usednou za volant i pod vlivem alkoholu. Proto je na místě právě odpovědné řidiče, kterých je naštěstí drtivá většina, ocenit," říká.

Zodpovědní řidiči si na silnicích v regionu pochutnají na nealku pivu z Tradičního pivovaru v Rakovníku. „Nepodařilo se nám dohodnout na spolupráci s některým z jihočeských pivovarů. Pro tento kraj tak připadlo rakovnické pivo," popsala Martina Ferencová, manažerka projektů Českého svazu pivovarů a sladoven.

Policisté však během Velikonoc nebudou kontrolovat jen alkohol. „Zaměříme se také na bezohlednou jízdu, dodržování rychlosti, zapnuté bezpečnostní pásy, dětské sedačky a další pravidla," popisuje Jaromíra Nováková.