O filmařské popularitě jihočeského zámeckého klenotu – Hluboké nad Vltavou – není nutné pochybovat. Stačí připomenout, že se tu filmovaly pohádka Pyšná princezna nebo příběhy Pan Tau. Před 48 lety si novogotickou památku vyhlédl také slavný český režisér Vojtěch Jasný (dlouhá léta pak žil v emigraci) pro svůj povídkový koprodukční film Dýmky, konkrétně pro druhou epizodu nazvanou Dýmka lordova.

Natáčení si bezmála po půlstoletí bezchybně vybavuje herec Jan Kačer. Bylo mu tehdy asi třicet let. Deníku poskytl originální vzpomínky. Povídka Dýmka lordova začíná velmi působivě. Divák se ocitá v Londýně. Za zvuků moderní hudby vnímá pouliční ruch, vidí červené doubledeckery, most Tower Bridge přes Temži, Big Ben s budovou parlamentu, londýnské strážníky s typickými „bobíky" a tucty gentlemanů s dýmkami.

Lord Edward si zálibně koupí novou lulku, sedne do auta a míří na svou svatbu na venkovský zámek. Vůz projede  krajinou, zřejmě pořízenou 
v Anglii, a najednou se pomocí střihu ocitne na nádvoří hlubockého zámku. Hluboká tak dodala povídce punc britské windsorské okázalosti.

Psář jde pod pergolou proti vstupu do hotelu Štekl u zámku v Hluboké nad Vltavou.Herec Jan Kačer dostal od Vojtěcha Jasného roli zámeckého psáře, muže, který se stará o psí smečku. „Mám v paměti natáčení na zámku 
i v přilehlých zahradách. V té době jsem působil v divadle 
v Ostravě. Na mou roli štáb původně angažoval německého herce, ale prý to byl nějaký proutník, tak někdo řekl: Jeďte za Kačerem, ten je slušný," vzpomíná Jan Kačer.

Ten se zpočátku zdráhal roli přijmout, ale nakonec ho filmaři přemluvili a hned ho naložili do auta. „Přijeli jsme na Hlubokou. Svítilo slunce, park byl plný květin. V záhonech byly umístěny reproduktory, hrála tiše Mozartova hudba. Tu mi vyšel v ústrety v bílých šatech Vojtěch Jasný," vypráví Jan Kačer.

Režisér se ho zeptal, ve kterém se narodil znamení, a na chvíli se vzdálil. Když se vrátil, pokýval hlavou na znamení, že společné natáčení bude možné. Až pak začala maskérka herce líčit.
O Vojtěchu Jasném je známo, že věří horoskopům a potřebuje, aby tvůrce a herec byly 
v dobré „konjunkci".

Jana Brejchová medituje a cvičí na balkoně zámeckého kuřáckého salonu.Jan Kačer popsal tři záběry. V prvním Jana Brejchová volá z balkonu, když se on jako psář na trávníku stará o smečku psů. „Ve druhé scéně jedeme na koních směrem k zámku s Vítem Olmerem, který hrál mladého lorda Williama. Měl jsem jet první, ale Olmer to nesnesl, tak mi štípl koně, aby se mi splašil," usmívá se Jan Kačer.

Ten si vybavuje i milostnou scénu ve stanu, kterou natočil s tehdy šestadvacetiletou Janou Brejchovou. „Všude byly rozložené bílé kožešiny z ovcí," utkvělo Janu Kačerovi.

Na zámku v Hluboké strávil dva dny. Když odjížděl zpět na sever Moravy, věnoval mu režisér dýmku. Koupil mu ji 
v Kodani. Také jeho postava psáře dostane v ději od lorda dýmku „za věrné služby" .

Kastelán hlubockého zámku Miroslav Pavlíček bezpečně poznal interiéry zámku, například balkon kuřáckého salonu kněžny Terezie nebo dveře mezi knihovnou a přijímacím salonem. „Ze současné správy zámku si natáčení této povídky nikdo nemůže pamatuje, je to moc let," uvedl Miroslav Pavlíček. Tomu se zdá, že filmaři v některých záběrech asi využili i zámek v Blatné. Jindy zase interiér nepochází z Hluboké, ale některé kusy mobiliáře patří do zámeckého vybavení.

Vojtěch Jasný natáčel na jihu Čech pětkrát

Plakát k filmu Dýmky.Rodák z moravské Kelče Vojtěch Jasný (narozen 30. 11. 1925 v učitelské rodině, letos mu bude 89 let!) nezavítal do jižních Čech v polovině šedesátých let kvůli natáčení povídkového snímku Dýmky (podle sbírky Ilji Erenburga Třináct dýmek, která vyšla v roce 1923)  poprvé.

Už v padesátých letech v Jihočeském kraji s kolegou Karlem Kachyňou natáčeli dvakrát. Nejprve v roce 1952 vznikl jejich notně propagandistický dokument Neobyčejná léta (Deník chystá samostatný díl Jihočeského filmování) 
o kolektivizaci a vzniku „vzorového" Jednotného zemědělského družstva ve Vyhnanicích na Bechyňsku.

„Taková byla doba. Kdybychom si odpustili politické vymýšlení, byl by to krásný film, pravdivý. Neměli jsme odvahu uvědomit si pravdu celou. To pak člověku došlo," podotkl smutně Vojtěch Jasný po desítkách let. V roce 2003 se do jihočeské vesnice vrátil, aby se na vlastní oči přesvědčil, jak se změnila.

V roce 1954 vznikl v režii Jasného a Kachyni na Šumavě hraný špionážní debut z vojenského pohraničí Dnes večer všechno skončí (Deník opět chystá podrobné vzpomínky).

Na konci 50. let Vojtěch Jasný vytěžil poetiku píseckého kraje ve druhé povídce svého překrásného snímku Touha. Epizoda se jmenovala Hvězdy na nebi a lidé na zemi. Hrdinka Lenka v podání Jany Brejchové má výtvarný talent 
a odjíždí vlakem studovat na školu do města. Loučí se s ní její hoch Jan (Jiří Vala).

Scéna se natáčela na půvabné nádražní zastávce ve Vrcovicích severně od Písku. Janu Brejchovou odvážela parní lokomotiva řady 354.7. Nedaleko od vrcovického nádraží se klikatí řeka Otava. V jejích peřejích se milenecká dvojice koupe a dívka se přitom svého chlapce ptá, jestli jí bude na školu psát.

Vtip filmového střihu

Auto s lordem brázdí venkovskou silnici a anglickou krajinu a za chvíli vjede před zámek Hluboká.

Zámek Hluboká ve filmu Dýmky.

AUTEM Z ANGLIE DO JIŽNÍCH ČECH. O kouzlech a technických možnostech filmového střihu jsme v seriálu Jihočeské filmování psali už několikrát. Vzpomínáte? Třeba 
o hodu míčkem v pohádce Pyšná princezna. Alena Vránová vrhla míček na zámku v Hluboké nad Vltavou přes plot 
a chytil ho Vladimír Ráž až v Třeboni. Také v Dýmce lordově střih nádherně čaruje. Auto s lordem brázdí venkovskou silnici a anglickou krajinu (horní snímek) a najednou luxusní vůz vjede přímo do hlavní brány novogotického zámku 
v Hluboké nad Vltavou (dolní snímek).