Zmíněný festival jako setkání postižených a nepostižených umělců k tomu podle deníku poskytne množství báječných příležitostí více než 50 produkcemi z divadla, tance, hudby, filmu, tvůrčích dílen a možností dalšího vzdělávání.

List rozvádí, že k zahajovacímu představení „Dobrý člověk z centra" (Kammerspiele 21. června v 19 h a 22. června v 11 h) se nechalo berlínské divadlo RambaZamba inspirovat Bertoldem Brechtem. Jedním z mnoha vrcholů má být vlastní produkce "HighMadLand", v níž se umělci z Horních Rakous a ze Salcburska vypořádávají s tématem domova (OÖ – Kulturquartier 22. června ve 20 h). Sólové vystoupení tanečnice Claire Cunninghamové ze Skotska, tančené s berlemi, se věnuje obětem nacistické eutanazie (Divadlo hudby 23. června). Další scény festivalu budou v Arkadenhofu, v městském muzeu Nordico, v parcích, na Holubím trhu (např. taneční skupina z Vídně „Já jsem o. k.") atd.

K setkáním s umělci budou pořádány tvůrčí dílny, k nimž se lze přihlásit na domovských stránkách festivalu. Například Claire Cunninghamová tak umožní pohled na její přípravu. Informace o festivalu jsou na www.sicht-wechsel.at.

Rakušané zkrátili dávky běžencům

Hornorakouský sněm rozhodl zkrátit od 1. července minimální podporu azylantům z dosavadních 914 na 560 eur měsíčně.

Večer před rozhodováním odpůrci postavili v parku před sněmem „protestní tábor", během zasedání rozházeli z tribuny pro veřejnost čtyři lidé do pléna letáky, než byli vykázáni. Po dvouhodinové vzrušené debatě poslanci hlasovali výjimečně tajně, když Zelení prohlásili, že jde o „hlasování svědomí". Sněm zkrácení schválil poměrem hlasů 39:17, což by odpovídalo tomu, že pro opatření byli všichni poslanci lidovců a Svobodných a proti sociální demokraté se Zelenými.

Předseda klubu Svobodných Herwig Mahr v diskusi zdůraznil, že každé krácení je bolestné, ale nesmí se přehlédnout, že mnoho domácích občanů má platy nebo důchody nižší než azylanti. Nemá prý pochopení pro to, že některý Hornorakušan, „který celý život pracuje, vydělává míň než ten, který do naší země přichází". Integrační příspěvek podle něho není pobídkou k „žití vedle nás, ale s námi". Reformu podle něho podporuje 72 % obyvatelstva. Sociální mluvčí lidovců Wolfgang Hattmannsdorfer odůvodnil krácení „odpovědností politiky udržet systém financovatelný, i když rozhodnutí nebude příjemné". Zdůraznil, že 560 eur vidí i Keplerova univerzita jako přijatelný životní náklad studenta.

Příspěvek je tvořen základem 365 eur (z nich 150 na bydlení), 155 eury za projevenou snahu se integrovat (návštěva kurzů němčiny, rekvalifikací apod.), kterou musí běženec prokázat, a 40 eury kapesného. Základní částka na dítě činí 100 eur, pro každé další o 25 eur méně. Další tzv. džob-bonus až do výše 140 % minimálního příspěvku může být maximálně rok vyplácen za přijetí nízko placeného zaměstnání. Podmínkou je, že uchazeč pobíral podporu alespoň půl roku. O tomto bonusu se rozhodovalo zvlášť.

Můj dům, můj hrad

62 procent Hornorakušanů bydlí ve vlastním domě nebo vlastním bytě. Je to o šest procent víc lidí než v celorakouském průměru. V roce 2010 byly Horní Rakousy s 54 % „vlastního" ještě jedno procento pod celostátním průměrem, uvádějí OÖN. Podíl majitelů rodinných domů se v této spolkové zemi od roku 2010 zvýšil ze 39 na 51 procent, podíl majitelů vlastních bytů poklesl o čtyři body na jedenáct procent.

Díky vysokému podílu domů v osobním vlastnictví jsou také průměrné náklady bydlení v této zemi – podle průzkumu 503 eur měsíčně – o 47 eur nižší než v rakouském průměru.

Proti aukci nacistických památek

Aukční dům Hermann Historica v Mnichově ohlásil k dražbě nadcházející sobotu údajně osobní věci Adolfa Hitlera a Hermanna Göringa. Mají mezi nimi být Göringovy spodky, rentgenové snímky, mosazná nádobka na kyanovodík, se kterým se tento nacista otrávil krátce před naplánovanou popravou v Norimberku, rentgenové snímky Hitlera po atentátu 20. července 1944 apod. Centrální rada Židů v Německu je aukcí šokována, píše pasovský deník PNP. Její prezident Josef Schuster prohlásil, že takové věci patří do muzeí nebo archivů, a nemají sloužit k provozování výnosného obchodu.

Organizátoři po kritice rozhodli, že aukce nebude veřejnosti přístupná.

ilustrační foto.Uhádl devět milionů

Sázející bavorského lotta, obdoby naší sportky, anonymní hráč ze Středního Francka, rozbil ve středu večer jako jediný jackpot hry 6 ze 49. Uhádl všechna tažená čísla 7, 12, 13, 33, 48, 49 a superčíslo 7. Podal dvojsázenku na minulou sobotu a právě uplynulou středu, za což zaplatil 13,50 eura plus podací poplatek. O výhru se musí přihlásit nejpozději do konce roku 2019.

Tuplák za 10,70

Cena tupláku piva při mnichovském Oktoberfestu letos dosáhne až 10,70 eura. Nejlevnější bude za 10,40, sdělilo město. Litr piva tak meziročně podražil o 3,11 procenta. Letošní slavnosti budou od 17. září do 3. října.

Proti manželství nezletilých běženců

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback v dopise spolkovému ministru Heiko Maasovi navrhl znění novely, která by měla v budoucnu vyloučit manželství mladších 16 let. „14- a 15leté dívky patří do školy, a ne k oltáři," uvedl.
Návrh je podle PNP iniciován tím, že německé úřady v minulých měsících zaregistrovaly více stovek dětských sňatků mezi uprchlíky. Situace zaměstnává politiky i justici. Bausback v dopise chce, aby se schopnost uzavřít manželství řídila pouze německým právem. „Je naším úkolem jako politiků dát našim soudům, které jsou s touto problematikou stále častěji konfrontovány, k dispozici jasná a aplikovatelná pravidla," píše.
PNP vysvětluje, že v Německu je zpravidla podmínkou pro uzavření manželství plnoletost obou partnerů. Jen ve výjimečných případech a po souhlasu soudu pro rodinu postačuje 16 let, přičemž nastávající partner musí být v každém případě plnoletý.
Tématem se musí zabývat i Nejvyšší soud – po stížnosti města Aschaffenburgu proti spornému rozsudku Vrchního zemského soudu v Bambergu. Město chce po Nejvyšším soudu zásadně vyjasnit, zda v zahraničí uzavřená manželství nezletilých pod 16 let mohou být uznána německými zákony, nebo ne. Vrchní zemský soud v květnu rozhodl, že úřad pro mládež města Aschaffenburgu pověřený poručnictvím nesmí rozhodovat o místě pobytu dnes 15leté Syřanky. Ve své vlasti byla dívka provdána jako čtrnáctiletá za plnoletého bratrance. Na útěku ze Sýrie přišli společně do Aschaffenburgu. Soud řekl, že jejich manželství je platné, uzavírá PNP.