Kontakty vynášejí

Linec - Pád železné opony a následující události přinesly Bad Leonfeldenu a obcím Sterngartlu nevídaný rozvoj, libují si naši sousedé z Mühlviertlu. Deník OÖN připomíná příliv mnoha zvědavých hostů z Čech, ale i nových pracovních sil a po roce 1995 také podpůrné programy Evropské unie.

„Lázeňské město, v němž koncem osmdesátých let přenocovalo ročně jen kolem 40 000 hostů, se náhle ocitlo uprostřed dynamického hospodářského prostoru mezi Lincem a Budějovicemi s asi 600 000 obyvateli," uvádí list. „Krok za krokem budovalo infrastrukturu – golfové hřiště, turistické stezky, lyžařský vlek a především špičkové hotely. Podobný rozvoj nastal současně i kolem blízkého lipenského jezera.  Loňských 114 200 přenocování představuje v pětiletém srovnání plus 30 procent. Podle starosty Alfreda Hartla a předsedy svazu turistiky Wolfganga Hochreitera se takovému číslu žádné jiné turistické středisko v Horních Rakousích ani nepřibližuje."

Vrcholem trendu trvalého rozvoje byla loňská přeshraniční zemská výstava, která podle OÖN umožnila Mühlviertlu a jižním Čechám opět o něco víc srůst. Spokojeni jsou podnikatelé, třeba Franz Weglehner, šéf cukrárenské firmy Kastner, který v očekávání výstavy vybudoval vlastní výstavní a prodejní zážitkové centrum. To navštívilo 25 000 lidí (plus 100 000 v prodejně) a majitel letos očekává ještě výrazný nárůst, zmiňuje denik.  Mnoho hostů přitahují také volnočasové nabídky, jak potvrzují předseda turistického svazu Lipno Martin Řezáč a Georg Fröhlich, který pro hosty v Bad Leonfeldenu připravuje individuální výlety. Nejatraktivnějšími jsou návštěva chovu bizonů Romana Urbance v Horních Lachovicích, hradní ruiny Vítkův kámen a stezky do korun stromů v Lipně, která přilákala loni téměř půl milionu návštěvníků. Velmi oblíbené jsou také rafty na Vltavě a cyklistické projížďky kolem jezera, vypočítávají OÖN.

Víc rodin bez dětí

Od roku 1985 do loňska přibylo v Rakousku 15 procent rodin na 2,35 milionu.Současně se ale počet rodin s dětmi snížil ze 845 000 na 760 000. V roce 1985 žilo v domácnosti průměrně  1,64 dítěte do 15 let, loni 1,59. Počet manželských párů se s 1,7 milionu příliš nezměnil, počet žijících v partnerství stoupl ze 73 000 na 353 000. Samoživitelek s dětmi bylo v minulém roce 104 000, samostatně vychovávajících otců 9000. Dvě třetiny osamělých matek pracovaly, ale z nich 73,7 procenta na částečný úvazek.

Budují cyklostezky

Bavorský ministr dopravy Joachim Herrmann chce v příštích pěti letech investovat do výstavby cyklistických stezek v Bavorsku 200 milionů eur. Řekl to na výročním shromáždění Všeobecného německého klubu cyklistů (ADFC). Podle něho je v zemi nyní 8000 kilometrů stezek podél spolkových a státních silnic. Těch by mělo přibýt. Podporu ministr očekává i od společenství „obcí nakloněných cyklistům" (AGFK).

Na zkušené

Čeští žáci v Pasově. Vpravo místostarosta Jungwirth.Dvaadvacet žáků ze západních a jižních Čech sbírá v Dolním Bavorsku mezinárodní zkušenosti, píše deník PNP. V Pasově je přijal třetí místostarosta Anton Jungwirth (na snímku vpravo). „Učíme se tady stát na vlastních nohách," říká v listě gymnazista Jan Mišák, který se tradiční výměny účastní už podruhé a v příštím roce by chtěl v Bavorsku i maturovat. Projekt, který potrvá do 31. května, podporují úřad bavorské vlády, Německo – český fond budoucnosti a Euregio Bavorský les – Šumava – Dolní Inn. Vedou jej Rudolf Segl, který s tímto mezinárodním intelektuálním setkáváním mládeže začal v roce 1996, a Lucie Dreherová.