Podrobnosti provozu sdělil ředitel Michal Lukeš. „Pátky jsou určeny pro školy. Lektorské programy jsou zaměřeny na první, druhý stupeň i na střední školy. Soboty a neděle jsou pro veřejnost. Od deseti hodin budou prohlídky po třiceti minutách. Do jedné skupiny se vejde patnáct lidí. Je lepší se zaregistrovat na našem webu a místo mít jisté. Vilou a zahradou provedou lektoři najatí Národním muzeem. Prohlídky budou širší, soustředíme se hodně na život Edvarda a Hany tady v Sezimově Ústí a jejich dobu. Nebude to politická záležitost, oni sem jezdili hodně odpočívat. Chceme říct, jací to byli lidé a jak žili.“

Co lidé uvidí uvnitř vily?
Podívají se do spodní části, uvidí Benešovu pracovnu, úmrtní lože. Měli jsme nápady, jak prohlídky obohatit předměty z mobiliáře Husitského muzea i z našich sbírek. Pak jsme řekli, že vše necháme, jak to je. Navrhneme pro příští rok pořádat doprovodné akce – promítání, přednášky.

Můžete upřesnit spolupráci s Husitským muzeem?
My jsme jeden resort, máme jednoho zřizovatele. Jsme dohodnuti, že od června, kdy skončí oprava zdejšího památníku, se táborské muzeum do prohlídek zapojí. Jeho prostory využijeme jako návštěvnické zázemí a pokladnu. Součástí okruhu od června bude i památník. Oba objekty budou zdarma.

Slavná prezidentská vila v Sezimově Ústí se otevřela na 84 dní roce. V levé části sala terrena.
Benešova vila otevřela na 84 dní v roceJak vypadá obsazenost prohlídek pro otevírací víkend?
Zatím byly termíny obsazeny asi ze dvou třetin. Až informaci odvysílá televize, rozhlas a napíší noviny, zájem stoupne.

V pátek přijedou školy. O víkendu čekáte starší generaci?
My doufáme, že nejen starší generaci. Národní muzeum se soustředí na vzdělávací programy. Byli bychom rádi, aby sem zavítala i mladší generace, abychom jí ukázali osobu druhého prezidenta a jeho choti. Jak říká profesor Kvaček, Beneše je třeba stále vysvětlovat.

Dozví se návštěvníci historky ze zdejšího života?
Známá je historka se sadou rýčů, které věnoval Karel Čapek paní Haně. Ta byla tak milosrdná, že když měla zahradu plnou krtků, nařídila zahradníkovi, aby je pochytal a přenášel je za řeku. Stejně se ale vrátili.

Jaký máte z „nové“ vily pocit?
Velmi dobrý. Osobnosti Beneše si vážím. Je málo vysvětlován, spíše jsou někdy jeho kroky i nespravedlivě zkreslovány. Jsem rád, že rozšiřujeme naše aktivity. Toto je kouzelné místo, Benešovi vilu postavili zajímavě, je to atypická stavba. Je dobré lidem ukázat, jak to tu fungovalo.