Počasí na poslední chvíli zachránilo tradiční zapalování ohňů v poslední dubnovou noc.

Meteorologové drželi v jižních Čechách až do pátku výstrahu zvýšeným nebezpečím požárů. Podle Jaroslava Hintermüllera z budějovické pobočky Českého meteorologického ústavu třeba na jižní Moravě platila výstraha ještě déle. Na vině bylo dlouhodobé sucho, týdny beze srážek a vysoké teploty.

Obecní úřady nebo kraje by pak mohly třeba zakázat rozdělávání ohňů, což by omezilo letošní pálení čarodějnic. Dešťové kapky ale změnily situaci k lepšímu a navršené vatry přece jen mohou vzplát. „Výstraha už je zrušena,“ potvrdil v pondělí Deníku Jaroslav Hintermüller s tím, že srážky, které přišly, sucho zmírnily.

Přesto je třeba dbát podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů opatrnosti. „Pořád platí, že je poměrně sucho,“ zdůrazňuje Vendula Matějů. Například v noci ze soboty na neděli hasiči likvidovali požár klestu u Jindřichova Hradce na ploše o velikosti zhruba poloviny fotbalového hřiště.

Naštěstí u většiny čarodějnických ohňů budou přítomni dobrovolní hasiči. Jako třeba v Dubném. A starostka Božena Kudláčková navíc dodává, že zde ani žádné velké ohně nerozdělávají. Bez mimořádných opatření se obejdou i v Římově. Kde ale letos chystají přesun akce ke hřišti.

Podle pracovníka obecního úřadu Miroslava Slintáka se letos v Římově po delší době nebude májka stavět na náměstí, ale u fotbalového hřiště. Přesune se také doprovodný program, včetně ohně. „U hlavní silnice to bylo komplikované,“ vysvětluje Miroslav Slinták změnu.

V Trhových Svinech bude pálení čarodějnic zároveň začátkem turistické sezony na Buškově hamru. Sraz účastnic a účastníků se koná tradičně ve městě v úterý v 17 hodin u tenisových kurtů a podle spolupořadatelky Šárky Floderové je předem nacvičený i tanec, který bude možné vidět na začátku akce, na náměstí a na hamru. Tam se budou také opékat vuřty a volit nejhezčí maska.

Podle Karla Zettla, ředitele organizace Domeček, která Buškův hamr provozuje, se bude u hamru také zdobit májka, než bude vyzdvižena.