VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o obrazy sousedé nevyhrají?

Linec - Jak i náš list opakovaně uvedl, město Linec se soudí o náhradu zapůjčených čtyř obrazů Gustava Klimta a Egona Schieleho, které se z jeho galerie ztratily. Nejvyšší soud koncem července rozhodl, že Linec musí třem dědicům sběratelky umění Olgy Jägerové zaplatit 8,24 milionu eur.

9.8.2016
SDÍLEJ:

Mrtvé město někam zmizelo...Foto: Deník/repro

Krátce před vyhlášením rozsudku se v lineckém městském archivu „vynořil" dopis Olgy Jägerové vztahující se ke „zmizení" obrazů datovaný 21. listopadem 1990. Město z toho dovozuje, že Jägerová musela žalovat o náhradu nejpozději v roce 1993 – pak byl její nárok promlčen.
Zemský soud v Linci ale žalobu města na promlčení nároku zamítl. Mínil, že při pečlivém vedení archivu mohl být nyní se objevivší dopis už dávno zpracován, a nadto v této věci nejde o náhradu škody, kde je promlčecí doba vskutku tři roky, ale o „nahrazení hodnoty něčeho, co už není". A v tomto případě je promlčecí doba ne tři, ale třicet let…
Město se v každém případě odvolá.

Hodokvas v kostele nebude

Fara ve Freistadtu chystala na 2. září „bufet v gotickém kostele doprovázený nejkrásnější komorní hudbou", jak znělo ohlášení. Záměr rozpoutal vzrušené diskuse. „Hříšně drahé ,čepicové´ menu doprovozené vybraným alkoholem nemá v liturgických prostorách co dělat," cituje deník OÖN prezidenta Katolické akce Berta Brandstettera. Na svém blogu napsal, že si nedovede představit, co faru Freistadt mohlo k tomuto záměru pohnout.
List vysvětluje, že pod titulem „Kulinářství za nebeských tónů" zvaly Turistický svaz a fara k pětichodovému menu do městského kostela. Fajnšmekři měli za 94 eur dostat vysoce hodnotný bufet připravený restaurací Vis á Vis ve Freistadtu. Mezi jednotlivými chody měla hrát "Capella Concertante", průběžně pak v pozadí varhanní a harfová hudba.

Akce je součástí řady „Mühlviertelské stoly", které jsou pořádány na více než deseti místech okresu. „Stolováno je na zcela obzvláštních místech, kde normálně nestojí žádné stoly a židle," uvádějí propozice. Tak se první jídlo podávalo 23. června na zámku Tannbach v Gutau, další termíny jsou například na zámku Weinberg v Kefermarktu, na stanici koňské dráhy v Rainbachu či na letišti ve Freistadtu.

„Slyšel jsem, že první podnik v Gutau byl velkolepý," připouští Brandstetter. Že další pochutnání má být ale v chrámu, vehementně kritizuje. „Jsou vhodnější místa než nedotčené kostely," říká. Také skutečnost, že deset procent výnosu má připadnout farní charitě, mu prý na srozumitelnosti akce v božím domě nepřidává, pokračují OÖN.

Podle Brandstettera vedení Turistického svazu získalo pro akci už začátkem roku freistadtského faráře Franze Mayrhofera. Ten zdůrazňoval, že oltářní prostor musí zůstat nedotčen, aby byla zachována důstojnost kostela. „Rozruch kolem slavnostního jídla na faře ale i jeho přiměl k hlubšímu zamyšlení. Jak řekl pro televizi ORF, kdyby kritika byla příliš velká, bude třeba zvážit alternativy."


Tak se také v úterý dopoledne stalo. „Kulinářství za nebeských tónů" se bude 2. září konat ve freistadtském Salzhofu, potvrdil farář Mayrhofer. „Počítali jsme s tím, že mnozí jsou proti. Udivuje mne ovšem, že akce vyvolala tak velké vlny," řekl.

V Salzhofu bylo nalezeno srovnatelné místo, nebeským tónům tak už nestojí nic v cestě, uzavírá linecký list.

Ohrožená Agraria

Protože odborná výstava Agraria musí šetřit, hrozí veletrhu ve Welsu trpká ztráta, píší OÖN. V budoucnu bude v Rakousku v nejlepším případě už jen jedna výstava zemědělské techniky za rok. Wels by v boji o ni musel porazit Tulln.

List připomíná, že před dvěma roky zavrhly Welser Messe svůj historický koncept uspořádat vždy v září velkou podzimní výstavu. Na přání velkých vystavovatelů zemědělské techniky vedení výstavy přešlo od lidového k odbornému veletrhu, a to koncem listopadu. Nový model je nyní ohrožen.

Zástupci branže z "Clubu Landtechnik Austria" zamýšlejí v budoucnu neobesílat už jen jednu odbornou výstavu za rok, ale jen každé dva roky.
Důvodem jsou klesající prodeje zemědělských strojů a vybavení. Trh s traktory v Rakousku se během dvou let propadl o třetinu na loňských zhruba 4800 kusů. Letos obchod se zemědělci vázne kvůli jejich nižším výnosům produkce mléka, masa a obilí. Protože je uzavíráno méně obchodů, chtějí členové klubu šetřit na výstavních nákladech. Představenstvo pověřené vytvořením společného konceptu s výstavišti ve Welsu a v Tullnu navrhuje pořádat veletrh jen každé dva roky.

Ředitel Welser Messe Robert Schneider to nechce komentovat, k prvním rozhovorům dojde až v září. Také starosta Andreas Rabl říká jenom, že jednání probíhají. První Agrarie koncem roku 2014 byla nejúspěšnější výstavou v historii, ještě před veletrhem energetických úspor. Podnik náležející městu dokonce investoval 20 milionů eur do nové haly o 10 000 metrech čtverečních, protože Club trval na tom, že pod střechou mají být vystavovány i největší kombajny. Prezident Clubu Rudolf Dietrich mínil, že záměr čisté odborné výstavy vyšel na sto procent, návštěva i zájem nakupujících byly vynikající. „O to víc je s podivem, že je třeba už zase jiný koncept," poznamenávají OÖN.

Agraria 2016 je nicméně zajištěna, od 26. listopadu očekávají ve Welsu kolem 500 vystavovatelů.

Proti krácení důchodů

V boji proti rostoucí chudobě ve stáří požaduje sociální svaz VdK v Německu stabilizaci úrovně důchodů přinejmenším na současnou výši, píše PNP. Nyní představují kolem 48 procent průměrné mzdy. Do roku 2030 mají postupně poklesnout na 43 procent, což VdK striktně odmítá. Podle něj musí být úroveň důchodů okamžitě zmrazena, potom zvýšena na 50 procent a na nich zůstat stabilizována, řekla prezidentka svazu Ulrike Mascherová.

Je rekordně čápů

Přes špatné počasí a záplavy dosáhl počet párů čápů bílých v Bavorsku letos rekordu – hnízdí jich tu 415, řekla Oda Wiedingová ze zemského svazu ochrany přírody. Rozrostly se nejen jejich dosavadní kolonie, ale vytvořila se i nová usídlení. Populace těchto velkých ptáků v Bavorsku tak roste už jedenáctým rokem za sebou. Nejvíc jich je momentálně v Uehlfeldu – osmnáct. Z nich čtyři páry přibyly letos poprvé.

Autor: Vladimír Majer

9.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 19 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovník balení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Chcete být součástí společnosti vyrábějící zařízení, na kterém vaří kuchaři ve špičkových restauracích po celém světě? Pojďte pracovat pro RM GASTRO., Jsme 100% čeká firma s více než 23 letou historií. Co do objemu výroby gastro zařízení nemáme v České republice konkurenci. Ke svým spolupracovníkům, obchodním partnerům i ke svému okolí se chováme s úctou a odpovědností., Pro posílení týmu našeho výrobního závodu ve Veselí nad Lužnicí hledáme vhodného kandidáta na tuto pozici., Pracovník balení finálních výrobků., Co u nás budete dělat:, Podle stanoveného postupu budete balit finální výrobky - gastronomická zařízení do obalů (kartnové krabice, palety). Výsledkem Vaší práce bude finální výrobek např.fritéza, pizza pec, sporák připravený pro expedici k zákazníkovi., Co očekáváme od Vás:, je odpovědnost za kvalitu odvedené práce pro Vás samozřejmostí? Můžete pracovat ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku (ranní směna 6-14:15, odpolední směna 14:15-22:30)?, To je skvělé, ostatní Vás naučíme!, Co můžete očekávat Vy od nás:, - práci na hlavní pracovní poměr, - úkolovou mzdu až 120Kč/hod, - dotované stravování v ceně cca 30Kč, - prémie za docházku až 1000Kč měsíčně, - příspěvek na údržbu pracovních oděvů, - práci v čistém a bezpečném prostředí, - kvalitní zaškolení a vybavení, , Z ergonomických důvodů je tato pozice určena pro muže., DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE NA http://rmgastro.cz/prace/otevrene-pracovni-pozice, Kontakt: emailem, telefonicky (všední dny 7-15hod).. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řídil pod vlivem alkoholu

Zasloužené vítězství si vychutnával Josef Talafous, svěřenec Michala Nováka, když 3:0 na body zdolal svého soupeře.

V červenci poměří síly s těmi nejlepšími v Evropě

Stačilo zabrat páčidlem a k zemi se z Barevné skály sesypalo kamení

Český Krumlov - Že je skála v opravdu dezolátním stavu, potvrdili pracovníci chomutovské firmy STRIX, kteří si v pondělí ráno Barevnou Skálu v Novém Spolí převzali k asanaci od Lesů ČR. Stačilo totiž zabrat páčidlem a k zemi se sypalo kamení.

OBRAZEM: Trhy ve dvoře na Kozí farmě přilákaly děti i dospělé

Chýnov - Na Kozí farmě u Svobodů v Turovecké ulici v Chýnově se již tradičně konaly Trhy ve dvoře.

Majáles a jeho 150 akcí

České Budějovice - Patnáctý ročník českobudějovického Majálesu byl slavnostně zahájen v neděli v 19 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

V úterý naměříme 25 stupňů Celsia

Jižní Čechy - V pondělí a úterý nás v jižních Čechách čeká jasno až polojasno s teplotami mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT