VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běženci půjdou u sousedů do škol?

MISS AUSTRIA 2015 se ve čtvrtek stala v Badenu 22letá účetní Annika Grillová ze Gmundenu. Měří 177 cm a dělá jógu, napsal deník OÖN.

3.7.2015
SDÍLEJ:

Kráska z Gmundenu.Foto: Deník/repro

Kam s nimi?

Linec - Starosta Klaus Luger (SP) chce o prázdninách azylanty ubytovat ve školních tělocvičnách. Podle informací z radnice se má do tří základních škol nastěhovat 200 běženců, píše deník OÖN a dodává, že starostovou podmínkou je, že ministerstvo vnitra „na oplátku" odstraní stany postavené pro uprchlíky v areálu ředitelství policie (toho času 240 lidí) a odstoupí od zamýšleného zřízení uprchlického centra v Derfflingerově ulici.
Možnost ubytování ve školách si prý dovedou představit i lidovci a Zelení. Místostarosta Bernhard Baier (VP) ale poznamenává, že mu není jasné, proč je umístění migrantů ve školních tělocvičnách lepší než v kasárnech nebo prázdných budovách, čemuž se brání sociální demokracie. „Zelená" radní Eva Schobesbergerová říká, že tělocvičny jsou lepší než stany, ale také nejsou lidsky důstojné. „V tak velkém městě, jako je Linec, se přece musí rychle najít jiné ubytování," říká. Radní za Svobodné Detlef Wimmer kritizuje starostův návrh jako nepromyšlené vypálení od boku a krátkodobé čarování na efekt. Požaduje zostření hraničních kontrol a oddělení skutečných prchajících před válkou od hospodářských uprchlíků a „sociálních turistů".
Většina ředitelů škol podle OÖN nevidí myšlenku jako špatnou, někteří ale upozorňují, že o prázdninách je leckde v tělocvičnách naplánován generální úklid a opravy.
Po odstranění stanů pro azylanty v Linci a Thalhamu (asi 80 běženců) volají všechny politické strany v Horních Rakousích. „Jenomže v Korutanech a v Burgenlandsku jich přibývá," pokračuje list. „Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová (VP) nechává postavit 30 dalších stanů pro 240 běženců v Krumpendorfu a 20 pro 160 osob v Eisenstadtu. Mají být obsazeny ještě během pátku. Dalších 230 okamžitých míst má být v tělocvičnách ve Štýrsku. Toto přechodné řešení si vynutila situace v přijímacím centru Traiskirchen, kde 900 z 3200 uprchlíků nemá stálé místo k nocování a spí na chodbách nebo venku."
Ministryně zahájila novou kampaň s tezí, že kdo nabízí ubytování azylantům, ukazuje nejen připravenost pomoci, ale i sebevědomí. „To platí také pro současné starosty," uvádí. V Horních Rakousích koordinují toto hledání zemský hejtman Josef Pühringer a radní pro sociální věci Gertraud Jahnová. Do konce července má v zemi přibýt asi tisícovka lůžek k dnešním 6500.
Koordinátoři se mimo jiné společným dopisem obrátili na představitele klášterů v zemi s prosbou o zvážení konkrétních možností ubytování běženců. Zatím je na farách a v klášterech Horních Rakous podle církevních údajů na 300 uprchlíků. „Zelený" zemský rada Rudi Anschober zase apeluje na 300 obcí v zemi, v nichž dosud není umístěn žádný z migrantů.

Ve Freistadtu vystoupí pouliční umělci.Festival Fantastika za humny

V pátek a v sobotu ovládnou staré centrum Freistadtu interpreti pouličního umění z Rakouska i z ciziny při sedmém ročníku Festivalu Fantastika. Ulice budou patřit muzikantům, žonglérům, artistům, kumštýřům pracujícím s ohněm a dalším, a samozřejmě divákům, píší OÖN. O vystoupení tady se ucházelo na 200 umělců, pozváno jich ale mohlo být kvůli nedostatku místa jen dvacet.
Program začne v pátek v 15.30 defilé účastníků vnitřním městem. Zahájení pak bude na Hlavním náměstí a do půlnoci budou pokračovat artistická vystoupení. V sobotu festival potrvá od 15 do 24 hodin. Účinkující nedostávají žádný honorář, „žijí" výlučně z „kloboukovného", uvedl list.

„Vysvědčení" učitelům?

Povinné hodnocení učitelů všech škol v Horních Rakousích požaduje nový zemský školní mluvčí gymnázií Raphael Schicho (17) z Alkhovenu, ve čtvrtek zvolený sněmem školních mluvčích. Tato „vysvědčení" mají odrážet chování kantorů a to, jak je ostatní vnímají, jak jim rozumějí. „Pokud učitel z hodnocení Školní mluvčí jsou bojovně naladěni.vyjde špatně, musí nastat odpovídající opatření, například povinnost dalšího vzdělávání," míní Schicho. Zemskou mluvčí vyšších odborných škol s maturitou byla zvolena Sophia Lübkeová, mluvčí odborných škol Selina Bauchingerová, obě rovněž 17leté. Trojice je na snímku.

Levné Maďarsko

Kde je pro naše sousedy finančně výhodná dovolená, popsal linecký Volksblatt. „Nejpřívětivější" k nim je Maďarsko, kde za 100 eur dostanou zboží a služby v průměrné hodnotě 168 eur. V Turecku je to 163, v Chorvatsku 139. Vyplynulo to z výpočtů „prázdninového eura" podle Bank Austria. Relativně výhodný má být i pobyt v Řecku, kde je život v průměru o 19 procent levnější než v Rakousku. Výhodný je i pobyt v zemích východní a jihovýchodní Evropy, především v Bulharsku, Rumunsku a Polsku.
Ve Švýcarsku naopak Rakušan za sto eur dostane protihodnotu jen 59 eur. Ve Švédsku je to 87 eur, v Británii a v Irsku 91 eur. Čína meziročně podražila o 23 procent, Mexiko o 20, Thajsko o 15, Tunisko o osm procent. O pětinu je dráž než loni v USA, ale ceny jsou tam zhruba stejné jako v Rakousku. Podobně je tomu v Itálii.

Rodí se víc sousedů

V Horních Rakousích se loni narodilo 14 441 dětí. Hranici 14 000 země překonala poprvé po 16 letech, uvádí Volksblatt. Spolu s Vorarlberskem mají zdejší matky nejvíc dětí v Rakousku – v průměru 1,61. Statistik Austria počítá s růstem počtu porodů i v příštích deseti letech až na 14 700, pak prý zase nastane pokles. Statistik Michael Schöfecker v listu poznamenává, že s vyšším vzděláním ženy pozměnily svůj žebříček hodnot, chtějí se seberealizovat, a tak zatím co v začátku sedmdesátých let rodila většina první děti ve věku 20 a 24 let, dnes je to ve 28 až 32 let. Volksblatt přidává jako zajímavost potvrzující, že početné rodiny jsou stále „in", informaci o 36leté matce, která loni porodila své jedenácté dítě.

Kmotřenka dnešních veder.Po ní je horko

Tlaková výše, která přináší současná vedra, se od křtu 28. června označuje jako „Annelie". Pojmenování je podle 90leté dámy z Kostnice, Annelie Dehnert-Hilscherové. Ta v listu PNP uvedla, že toto „kmotrovství" bylo dárkem k narozeninám od jejích tří dětí. Pasovský deník vysvětluje, že tyto patronáty propůjčuje Svobodná univerzita v Berlíně – pro tlakovou výši za 299 eur, pro níži za 199. Letos nosí „vysoké tlaky" v Evropě ženská jména, nízké mužská.
PNP píše, že důchodkyně od Bodamského jezera měla narozeniny už koncem ledna, ale přednost tehdy dostala Antonia, která ji předbíhá v německém abecedním pořádku. „Patronce prý současná horka přes vysoký věk nic nedělají, prý není tak citlivá. A ví, jak teplot využít – bydlí blízko jezera a chodí plavat."

Město proti větrníkům

Město Zwiesel se podle PNP pustilo do donkichotského boje – chce právní cestou zabránit výstavbě větrných elektráren na Wagensonnriegelu mezi obcemi Frauenau a Spiegelau. Napadlo žalobou změnu regionálního plánu rozvoje pro „Dunajský les", který stanovuje jako přednostní území pro větrné elektrárny Frauenau. Městská rada Zwieselu velkou většinou rozhodla, že právní stránka tohoto rozhodnutí má být přezkoumána. Zároveň rada žádá zrušení přednostních plánů nebo jejich redukci tak, aby odpovídaly přinejmenším pravidlu o podmínce „10 H", tedy aby minimální vzdálenost elektrárny od obydlí činila desetinásobek výšky „větrníku". V plánu předností jsou dnes i plochy, které by tam podle této normy neměly být. Město s ním v minulosti souhlasilo, bouří se opozice v zastupitelstvu a brání se vyhazování peněz na soudní spory tohoto druhu. Rada na ten nynější vyčlenila maximálně 5000 eur.

Brankové kamery v bundeslize

Zavedení kontrolní techniky na brankové čáře se startem nové sezony bundesligy přivítali němečtí špičkoví rozhodčí jednotně jako velkou pomoc, uvedla PNP. „Práce, kterou děláme, je těžká. Kamery jsou pro nás opravdovou přidanou nadhodnotou. Vylučují jeden z možných zdrojů chyb," řekl mezinárodní rozhodčí se zkušeností z mistrovství světa Felix Brych na semináři sudích v Grassau. „Není nic lepšího," řekl k "Hawk Eye" nasazenému už ve finále Německého poháru Wolfsburg-Dortmund předseda komise rozhodčích bundesligy Herbert Fandel a myslí si, že v budoucnu už k žádným chybám nedojde.
V nové sezoně mají sudí dávat větší pozor na souboje ve vápně, kde podle Fandela v posledních ročnících hrálo dominantní roli držení protivníka a tahání za dres. Přísnější posuzování by mělo vést k více pokutovým kopům. Více mají rozhodčí reagovat také na narůstající „bezohledné chování" brankářů v trestném území. „Vybíhají z branky velmi ,selsky´," řekl expert Hellmut Krug.
Bundesligu bude v novém ročníku pískat 22 rozhodčích. Jediným nováčkem je 25letý Benjamin Brand z dolnofranckého Gerolzhofenu.

Zdražuje bydlení

Nájmy v Bavorsku za uplynulých deset let stouply o více než 40 procent, uvedla PNP. V řadě velkých a středních měst chybějí nájemní byty a od června platná brzda zvyšování nájemného navíc odrazuje potenciální investory, říká svaz realitních makléřů jižního Německa. Nejdramatičtější je podle něj vývoj v Mnichově, kde nájmy bytů od roku 2005 stouply o 51 procent. Ve starých domech musí nájemník platit průměrně 15,90 eura za metr čtvereční, v nových 16,60 eura. Ceny stavebních pozemků ve městě se od roku 2005 zdvojnásobily, kupní cena bytů zbudovaných po válce stoupla od roku 2001 o 82 procent, tedy výrazně víc než nájemné. V prostoru Velkého Mnichova dnes domácnost průměrně vydělávajících musí za nájem 110metrového bytu vydávat polovinu čistého příjmu. Za únosné je pokládáno 40 procent, poznamenává PNP.
V jakých městech zemská vláda zavede zmíněnou brzdu růstu nájemného, chce kabinet rozhodnout ještě do svých prázdnin.

Frankfurt už psí sáčky nechce.Frankfurt vzdal psí trus

Bavorská města nechtějí následovat příkladu Frankfurtu, který oznámil, že už nadále nebude dávat k dispozici plastikové sáčky pro odstraňování psích výkalů a ušetří tak ročně 20 000 eur, píše PNP. Mnichov naopak ještě letos rozšíří počet automatů vydávajících tyto sáčky o 400. V Augsburgu jich ročně přibývá 15 až 20.

Památník pronásledovaným homosexuálům

Mnichov zřídí památník lesbiček a homosexuálů pronásledovaných za nacismu, oznámila PNP. Jeho koncept od Ully von Brandenburg (41) bude představen v pondělí. Jde o dlažební mozaiku o velikosti 70 metrů čtverečních s různě velkými barevnými kameny kolem rohu obchodu v Dultstrasse, kde dříve stával homosexuální lokál „Černý rybář". Tam došlo 20. října 1934 k první razii, která dala startovní signál k systematickému pronásledování této skupiny, popisuje list.
Nároží k památce homosexuálů.O zřízení památníku rozhodla rada města loni v listopadu. Autorka vítězného návrhu do mozaiky zapracovala růžový trojúhelník, který v koncentračních táborech museli nosit homosexuálové, a černý, který označoval lesbičky. Kromě toho barevná pestrost plochy má být vnímána jako znamení jednotné a tolerantní společnosti, uvádí deník.

Psí módní přehlídka

Silvia Schmid-Zöchbauerová (49), majitelka butiku Crazy Cats & Dogs v lineckém nákupním centru Muldenstraße, uspořádá v sobotu od 15 hodin psí módní přehlídku, podle vlastního prohlášení první v Rakousku, píší OÖN. Pořádá psí módní přehlídku.Bude součástí letní slavnosti v tomto prodejním domě. Na snímku je s jedním z jejích vlastních modelů, fenkou plemene Coton-de-Tuléar jménem Flora.

Autor: Vladimír Majer

3.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: kontakt: emailem.. Pracoviště: Střechy vaníček spol. s r.o. tábor, Měšická, č.p. 2887, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Vaníčková, +420 602 464 724.

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Odbytoví agenti manažer prodeje. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na uchazeče:, Znalost mezinárodního obchodu,, Technické znalosti a zkušenosti z oblasti automotive jsou výhodou,, Znalost anglického jazyka na úrovni B2, " Znalost německého jazyka výhodou kandidáta,, Zkušenosti z řízení projektů též výhodou,, Schopnost týmové spolupráce, silná orientace na zákazníka, , Výborné komunikační, prezentační a organizační dovednosti., Co Vám můžeme nabídnout?, Zapojení do světového obchodu na poli automotive,, Práci ve stabilní firmě exportující do 77 zemí světa,, Prostor pro tvorbu vlastního portfolia zákazníků,, Řízení projektů v souladu se zadáním zákazníka z řad OEM automobilového průmyslu nebo výrobců Garden techniky (prezentace u zákazníka, analýza požadavku zákazníka, cenotvorba, návrh, vývoj, ověření, testování výrobku, prodej)., Pokud Vás tato nabídka zaujala, máte šanci se v naší dynamicky se rozvíjející společnosti prosadit a profesně růst. Svou prací budete aktivně ovlivňovat stabilitu a expanzi firmy a vaše pracovní výsledky budou mít přímý vliv na váš finanční příjem., Penzijní připojištění, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy, sleva v podnikové prodejně a další benefity, dovolená navíc, podnikové stravování. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Výroba - Výroba Seřizovači 30 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů seřizovač CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: vzdělání strojírenského směru, praxe na pozici nutná, znalost CNC strojů, třískového obrábění, znalost Fanuc, samostatnost, časovou flexibilitu, znalost nj výhodou, zaslat životopis na e-mail. Pracoviště: Ypsotec s.r.o., Vožická, č.p. 3149, 390 02 Tábor 2. Informace: Veronika Čapková, +420 381 501 017.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla k nádobí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Krátký-dlouhý týden, obsluha myčky + ruční mytí, hrubá příprava zeleniny., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Lázně jupiter bechyně s.r.o., Libušina, č.p. 188, 391 65 Bechyně. Informace: Jana Cvachová, +420 734 751 364.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi.
4

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi

Ivan Dufek (vpravo) převzal diplom za Blatské tmavé.

Veselský školní minipivovar získal za Blatský tmavý prestižní bronzové ocenění

Právě se narodili

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska. 

Lékařská pohotovost na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled, kam zajít o víkendu k lékaři.

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

AKTUALIZOVÁNO

Cyklista vjel do cesty dodávce, nepřežil

Sedlec - Vážná dopravní nehoda se stala v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne na silnici první třídy mezi Českými Budějovicemi a Pískem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT