Protest začalo ráno osm z nich okupací vsedě ve foyer úřadu. Pak se přesunuli před budovu, kde podle místní policie mohou zůstat, „pokud budou hodní". Do odpoledne se skupina rozrostla, v pátek očekává další běžence. Většinou jde o Pákistánce. „Máme mnoho problémů," řekl za demonstranty Khurram Abbas (25) a výslovně kritizoval, že v Oberhausenu se nemohou učit německy, nejbližší supermarket je kilometry daleko apod. „Žijeme jako zvířata, můžeme jen jíst a spát, nic víc," uvedl. V Německu jsou čtyři až devět měsíců. Od pondělka chtějí přestat i pít.  Podle Abbase chtějí vytrvat do splnění svých požadavků, i kdyby měli zemřít. Podle okresního úřadu jsou ale jejich šance na přemístění do Mnichova velmi špatné, protože tamní kapacita uprchlického střediska je vyčerpána.

Prezident za mříže?

Okresní soud v Mnichově uložil trest odnětí svobody na tři a půl roku prezidentovi FC Bayern Ulli Hoenessovi. Přes tajné konto ve Švýcarsku zkrátil svou daňovou povinnost o 28,5 milionu eur (Deník informoval).  Státní zástupce navrhoval trest pět a půl roku, obhajoba chtěla nanejvýš podmínku, pokud by soud neuznal poněkud problematické sebeudání obviněného v lednu 2013 jako důvod beztrestnosti. Rozsudek není pravomocný, věcí se bude zřejmě zabývat nejvyšší soud.

„Rozsudek by mohl otřást také FC Bayern, jehož je Hoeness po desítky let hlavní tváří – jako hráč, manažer, prezident a předseda dozorčí rady," napsal deník PNP. Dodal, že obviněný zůstává na svobodě díky kauci pěti milionů eur. Může tedy i volně cestovat, třeba na Ligu mistrů.

Přesně s rozsudkem byla na lipském knižním veletrhu představena nová kniha o Hoenessovi „Dohra", v níž bývalý reportér Sternu Peter Biter líčí vzestup a pád této fotbalové osobnosti.

Drahé školství

Na jednoho žáka vydává Bavorsko v průměru 6400 eur ročně, píše PNP. Celostátní průměr činí 6000 eur. Na žáka národní školy země vydává 5700 eur, na základní škole 8100, v reálkách 6500, na gymnáziích 7800 a v odborných učilištích 4000 eur. „Lví podíl připadá na učitele – personální výdaje na žáka jsou 4700 eur, na investice a údržbu zařízení 1700 eur."  Celospolkově vydává na své žáky nejvíc Durynsko (7800), nejméně Severní Porýní – Vestfálsko a Šlesvicko – Holštýnsko (5200 eur).

Kam odjelo maso?

21. února kolem 18.30 hodiny naložili u firmy Freisinger v hornorakouském Münzbachu na ukrajinský kamion řízený 44letým Slovákem dodávku více tun masa a uzenin v hodnotě 87 000 eur určenou pro ruského zákazníka. Tam ale zásilka vypravovaná přes ukrajinského subdodavatele nedorazila a s řidičem se nepodařilo po týdny navázat kontakt, píší OÖN. Trasa měla vést přes Polsko. „Podivně se jevilo už to, že v obvyklém čase nedošla informace z vnější hranice Evropské unie v Polsku, že kamion po proclení opustil prostor EU," uvedla firma. Ve středu podala trestní oznámení pro podezření ze zpronevěry. Policie zahájila mezinárodní pátrání.

Sníst polévku, zaplatit řízek

Od roku 1958 pořádá Katolické hnutí žen v Rakousku vždy kolem druhého pátku v postním období „rodinné postění se". Ve Wikipedii je pregnantně prezentováno pod mottem „Jíst polévku – zaplatit řízek" či „Dělení se". Jde o benefiční akci, při níž aktivistky hnutí nabízejí symbolické, ale výživné a zdravé, polévky a prosí o solidární dar ve prospěch žen třetího světa.

V Horních Rakousích akce proběhne v pátek v Braunau při selském trhu, v Laakirchenu rovněž na trhu a v Sipbachzellu v obchodním domě, v sobotu na lineckém Urfahru, v neděli a v dalších dnech na dalších místech, například v pátek 21. března ve Freistadtu.

Světový den spánku

Deník Volksblatt připomíná, že v pátek je Světový den spánku – a je to podle něj správné, že i spaní má svůj svátek. Není totiž každému dopřáno – tři procenta lidí trpí chronickou nespavostí, tzv. psychofyziologickou insomnií. Nemoc léčí v Linci spánková laboratoř, jejíž tři lůžka jsou permanentně vytížena.

Miliony do fotovoltaiky

Rakouský fond klimatu a energie uvolní letos na podporu malých fotovoltaických zařízení 28,6 milionu eur. Je to sice o čtvrtinu méně, než nabízel loni, ale výrazně nad loňskou poptávkou 14 milionů, píše Volksblatt. Žádosti mohou být podávány až do 15. prosince. Celkově by mohlo být vybudováno 20 000 nových zařízení. Novinkou letos je, že podporu mohou čerpat i firmy, spolky a instituce. Zařízení o více než pěti kW Peaků další částkou zadotuje zemský rozpočet.

Šidí delfíny

Ochránci zvířat znovu kritizovali držení delfínů v norimberské zoo. Aktivistům sdružení pro ochranu velryb a delfínů a ProWal především vadí, že zdejší delfíni  v uplynulých třech zimních měsících téměř neviděli sluneční světlo, píše PNP. „Pravidelné sluneční světlo, případně umělé osvětlení s jemu podobným spektrem, je pro jejich držení předepsáno," cituje ředitele  WDSF Jürgena Ortmüllera. Kromě toho jsou prý zvířatům opakovaně podávána psychofarmaka.

Mluvčí zoo námitky odmítl. V delfináriu odjakživa sluneční světlo nebylo a nejsou ani žádné doklady o tom, že je zvířata potřebují. „Kromě toho mohou plavat ve vnější laguně, kdykoliv chtějí. Jen o skutečně chladných dnech musejí zůstat uvnitř," říká.

Uvádí, že psychofarmakum Diazepam je nasazováno k povzbuzení chuti k jídlu. Protože delfíni přijímají také nezbytné tekutiny, bylo by nebezpečné, kdyby několik dní nebrali potravu. Ke kritizovanému užívání chloru k dezinfekci dodal, že nemají žádné poznatky o jeho negativních účincích. Jejich dávkování je nižší než dřív a absolutně neškodné, tvrdí.

Dráha hájí jazyk

Německé dráhy (DB) byly vyznamenány jako Ochránce jazyka roku 2013, protože se v budoucnu hodlají vyhýbat anglicismům, napsala PNP. Šéf společnosti Rüdiger Grube usiluje o to, aby DB pokud možno všude užívala němčinu, řekl šéfredaktor časopisu Svět německého jazyka Thomas Paulwitz a uvedl příklady. Pojem „Service Points" nahrazuje  výrazem „Information" či „Flyer" slovem Leták. Společnost vypracovala celý slovník, jak by se anglické výrazy mohly nahrazovat. „Bývalý šéf drah Hartmut Mehdorn byl v roce 2007 naopak za množství anglicismů označen za „pančovatele jazyka", zmiňuje list.

Ochránci jazyka jsou voleni od roku 2000. Titul má oceňovat vzorné nasazení za německou řeč. Mezi laureáty byli například Loriot (2011) a papež Benedikt XVI. (2005).