Pátek

Zajímají vás osudy českého trůnu a jak zrodilo husitství republiku? Přijďte na stejnojmennou komentovanou prohlídku do Husitského muzea v Táboře, která se koná v rámci expozice Husité. Povídat bude od 16.30 hodin Zdeněk Vybíral. Sraz je v átriu Staré radnice.

Pokud máte chuť raději na koncert, přijďte si od 21 hodin do táborského Recykle music baru poslechnout duo Jana Budaře (zpěv, piáno) a Romana Jedličku (kytara). Protagonista třicítky českých filmů, držitel čtyř Českých lvů (Nuda v Brně, Václav, Mistři), výrazný divadelní herec a držitel prestižní divadelní Ceny Alfréda Radoka po delší době opět potěší příznivce své hudební tvorby.

Sobota

Zítřek zahájí Havelský trh na Žižkově náměstí. Začíná v 7 a končí v 15 hodin.

Pro sportovní nadšence je připraven cyklistický maratón v Soběslavi. Prezentace závodníků se uskuteční od 8 do 10 hodin v kempu. Karvánky. Jako tradičně se cyklisté mohou zúčastnit okruhu dlouhého 65 nebo 40 kilometrů. Trať vede po okolí Soběslavi, je tvořena z části asfaltem, větší část jsou polní a lesní cesty. Na okruhu je několik zajímavých výjezdů a samozřejmě i sjezdů a také brody přes potok. Závodů se mohou zúčastnit i děti v kategorii do 6 a 10 let.

K oslavám 150 let od objevení Chýnovské jeskyně pořádají odborníci seminář, na který mohou přijít i návštěvníci. Kromě referátů z různých vědních oborů zde zazní i autentická vyprávění z úst přímých účastníků objevů a průzkumných prací. Program začíná v 9 hodin v areálu Chýnovské jeskyně. V programu je prohlídka jeskyně, odhalení pamětní desky i uctění památky rodiny Rothbauerových na hřbitově v Hartvíkově. Samotný seminář začíná ve 13 hodin v chýnovském kulturním domě. Tam vystoupí například František Krejča, který promluví o historii objevu jeskyně a jejího zpřístupnění pro veřejnost, Jiří Prášek zase představí osobní vzpomínky na Chýnovskou jeskyni. Vladimír Homola seznámí zájemce s objevy, k nimž došlo v období 1938 – 1944. Prostor se najde i na přednášku o netopýrech.

Tvořivá dílna v Nadějkově naučí tentokrát děti od 6 let grafice. V zítra od 9.30 hodin budou malovat na téma strom a jablko, které nepadá nikdy daleko. Provázet je bude lektorka Eva Volfová. Akce se koná ve druhém patře základní školy.

Chotovinský podzimní trh spojený s podzimní výstavou se koná v zítra a pokračuje i v neděli v kulturním domě a přilehlém prostranství. Součástí výstavy bude výstava ovoce, hub, mykologická poradna (sobota) i ochutnávka moštů. Otevřeno je v sobota 9 do 17 hodin, v neděli od 9 do 14 hodin.

Divadlo Matěje Kopeckého Praha si připravilo pro děti příběh o staré vyhozené knize, jejíž pohádkové postavy se ocitnou ve velkém nebezpečí. Chystá se na ně zlá krysa. Král svolá všechny obyvatele knihy a hledají hrdinu, který by se nebál kryse postavit. Hrdina se nakonec najde a jako vždy vše v pohádce dobře dopadne. Představení se koná v zítra od 10 hodin ve velkém sále Kulturního domu v Bechyni.

Pokud máte rádi bleší trhy, pak zítra v 10 hodin přijďte do táborské Střelnice. Ve velkém sále místní restaurace se jeden takový otevře. A věřte, že bude co pořizovat. Návštěvníci zde například najdou šperky, kabelky, knihy, hračky, ale také sportovní potřeby či oblečení. Nechybí však ani vybavení do kuchyně a další poklady. Celý výtěžek bude věnován na podporu Domácího hospicu Jordán. Trh pořádají přátelé Sboru Církve bratrské v Táboře. V sobotu můžete nakupovat až do 16 hodin.

Nadcházející víkend je časem pro otevřené ateliéry. Přijďte si prohlédnout prostor, kde tvoří akademický malíř Teodor Buzu. Ten se nachází v Kostnické ulici v Táboře. Přístupný je zítra od 10 do 12 hodin a od 14 do 18 hodin. V neděli pak od 13 do 17 hodin. Podobný program vás čeká i ve všech galeriích a ateliérech v Plané nad Lužnicí. Otevřeno bude jak na radnici, tak na faře. Malířka Jarka Pánková – Matoušková zve mezi 13. a 17. hodinou hosty k sobě domů. Fotograf Pavel Talich ukáže svou tvorbu s camerou obscurou v sobotu od 14 do 17 a v neděli od 14 do 16 hodin ve svém ateliéru.

Jste dobrodruzi? Jestli vaše odpověď zní kladně, pak přijďte v zítra ve 14 hodin do Klášterní zahrady v Bechyni. Místní hasiči pro návštěvníky připravili trasu městem doprovázenou pohádkovými bytostmi a úkoly.

Máte doma zvídavého potomka, kterého zajímají pokusy? Pak neváhejte a ve 14 hodin se s ním dostavte do Dětského centra Matík ve Světlogorské ulici. Tam se dozvědí, jak vlastně pokusy fungují. Akce je vhodná pro děti od pěti.

V 17 hodin můžete degustovat osm vzorků vybraných vín a luxusní čokolády. Kromě toho se dozvíte více o výrobě čokolády, ochutnáte kakaový bob i kakaové máslo. Degustovat můžete v Muzeu čokolády a marcipánu v Kotnovské ulici.

Do Drahova zítra ve 20 hodin přijede skupina Fleret. Ta svůj akustický koncert odehraje v drahovské bývalé hájovně. Můžete se těšit na hity jako Sbohem galánečko, Na trhu, Holky z Utopie, Trnkobraní a nebude chybět ani Janova hora.

Neděle

Jestli v neděli nechcete zůstat doma, můžete se za poznáním běžných i vzácnějších hub vydat s mykologem Pavlem Špinarem. Ten vás zavede do přírodního parku Kukle. Sraz je v 10 hodin u hájovny Obora.

Od 15 hodin si můžete přijít poslechnout koncert Bumova komorního orchestru s dirigentem Lukášem Kovaříkem, který se koná v nadějkovském kostele Nejsvětější TrojiceKoncert pořádá Farnost Nadějkov a spolek Fikar v rámci XV. Fikarských slavností jako benefiční, ve prospěch opravy kostelních varhan, čímž navazuje již na řadu předchozích koncertů v minulých letech.