Pokud máte rádi kaktusy, můžete dnes navštívit jejich výstavu, kterou v táborské botanické zahradě pořádá Klub pěstitelů kaktusů a sukulentů Tábor. Dnes, zítra a v neděli je otevřeno od 8 do 18 hodin, v pondělí pak od 8 do 17 hodin.

Řev motorů v největších výkonech i otáčkách, speciálně upravená trať a adrenalin na každém kroku. Tak budou vypadat třídenní mezinárodní závody a kulturní show nazvané Dragster EuroGames. Ta láká ode dneška od 10 hodin do neděle 2. června na letiště do Bechyně. V předchozích ročnících tohoto motomejdanu návštěvníci zhlédli více než 120 týmů ze všech koutů Evropy a mohli slyšet řev dragsterových aut a motorek. Kromě nadupaných dragsterových kár, motorek, profesionálních street fighters a jiných upravených strojů se letos můžete těšit na bohatý kulturní program. Zazní i hudba, která diváky rozhodně nenechá v klidu. Ani na osmém ročníku nebudou chybět soutěže a velkokapacitní stan s občerstvením.

Dnes od 17 hodin oslaví den dětí Rolničkováním v Kulturním domě Národ také v Soběslavi. Zejména pro nejmenší návštěvníky je až do 20.30 hodin přichystáno odpoledne plné her, soutěží a zábavy. Například hned půl hodiny po zahájení vystoupí mažoretky a roztleskávačky a v 18 hodin zhlédnou v akci skupinu historického šermu Veselské bojovníky. Ve 20.45 odejde na náměstí lampiónový průvod, kde se od 21.30 rozsvítí ohňostroj. Kromě toho bude možné zúčastnit se také doprovodného programu, například jízdy na ponících, ukázky práce vodních záchranářů, dále si zájemci prohlédnou sanitku i hasičská auta, vyrobí si loutku, lampión či se naučí žonglovat a plést copánky. Akci pořádá Diakonie Rolnička v Soběslav ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Soběslav.

Klub českých turistů Tábor dnes pořádá vernisáž výstavy Táborští turisté, ochránci hradů, památek a přírody. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout od 17 hodin v Základní škole na náměstí Mikuláše z Husi. Expozice je připravena ke 120. výročí odboru a je doplněna fotografiemi Turistická sedmdesátá léta objektivem Jaroslava Vosátky.

Program pro děti i dospělé naplánovalo na dnešek i Blatské muzeum v Soběslavi v rámci festivalu Muzejní noc. Letos chce upozornit na postupně obměňovanou stálou národopisnou expozici a současně přiblížit folklor našeho regionu. Na návštěvníky od 18 hodin čeká vystoupení dětského folklórního souboru Ráček, o půl hodiny později bude Daniel Abazid vyprávět o proměnách Smrčkova domu, plánované rekonstrukci a nových expozicích a od 19 hodin podá Zuzana Čermáková výklad k zajímavým exponátům, které jsou za normálních okolností ukryté v depozitáři. Ve 20 hodin vystoupí folklorní soubor Soběslavská chasa mladá. Muzeum se otevře již v 17 hodin. To si zájemci ještě před spuštěním programu prohlédnou etnografickou expozici a výstavu keramiky, děti si zase budou moci hrát s muzejním pedagogem Josefem Makočem.

Dnes v 18.30 hodin začne na dětském hřišti v Radkově venkovský minifest Radkov raději. Právě od půl sedmé zahraje kapela Jeez, o hodinu později The Rocky, poté zazpívá Katka Turková, od 22.15 Černý mosty a ve 22.45 Tábor Superstar Band.

Přesně v 19 hodin uvede Divadlo Oskara Nedbala v Táboře pohybovou skorooperu pro jednoho tanečníka inspirovanou románem F. M. Dostojevského Zločin a trest. Inscenaci nastudoval soubor Nanohach Praha. Divákům v malém sále zatančí Jan Malík.

Ochotnická divadla se ode dneška do zítra představí v jistebnickém kulturním domě na Jistebnickém guláši. Hned první den přehlídky se od 20 hodin diváci mohou těšit na představení božejovických ochotníků nazvané Když má teta nebezpečná léta. V sobotu pak od 10 hodin odehraje DS Tábor inscenaci Měla babka čtyři jabka. Ve 14 hodin je na programu Záskok od Dražických komediantů, v 17 hodin Mirandolína Divadelního souboru Tábor a přehlídku uzavře ve 20 hodin Blbec k večeři od pořádajícího uskupení Forbíny Jistebnice.

Sobota 1. června

Pokud si o víkendu chcete protáhnout tělo, vyrazte hned v sobotu 1. června s táborskými turisty na 39. ročník dálkového pochodu a 33. ročník Cykloputování husitským krajem. Start je od 6 do 10 hodin od zadní strany autobusového nádraží v Táboře. Pěší trasy měří od 10 do 50 kilometrů a cyklotrasy od 21 do 72 kilometrů. Cíl je pak v Táboře v Základní škole na náměstí Mikuláše z Husi do 18 hodin. Na neděli turisté připravili 16. ročník pochodu Běží liška k Táboru s pěšími trasami od 11 do 31 kilometrů. Tentokrát se startuje od 7 do 10 hodin před klokotským klášterem. Rodiče s dětmi či zdravotně postižení mohou od 10.30 do 13 hodin začít v ZŠ na náměstí Mikuláše z Husi. Jejich trasa bude měřit tři až pět kilometrů.

Dětský den lze zítra prožít i v Borkovicích. Již v 8 hodin ho zahájí rybářské závody na rybníku u hospody. Od 13 hodin si pak nejmenší mohou zahrát hry a soutěže na zahradě u školy. K dobré náladě a poslechu hraje country kapela.

Městská knihovna v Táboře zítra od 8 do 12 hodin otevře výstavu, na níž svá díla vytvořily děti ze Základní a mateřské školy Čs. Armády.

O půl hodiny později začne 6. ročník turnaje v rapid šachu v rámci Memoriálu Karla Traxlera. Akce, kterou pořádá Šachový klub Veselí nad Lužnicí, se koná v malém sále místního kulturního domu.

Sobota od 9 hodin bude na letišti v Bechyni patřit kromě vyznavačů silných strojů také dětem. Právě pro ně připravila 15. ženijní brigáda zajímavý program s mnoha. Návštěvníci si z blízka prohlédnou vojenskou techniku i opravdový americký truck, děti si zase mohou nechat namalovat obličej, vyzkoušet prolézačky, laserovou střelnici, jízdu ve Formuli 1 či lezeckou stěnu. Pro rodiče tu bude podívaná na evropskou show draxterů. 

Oslavit den dětí můžete také od 9 hodin v Dražicích. Ve sportovním areálu je přichystáno malování na obličej, ukázka hasičské techniky, skákací hrad, různé soutěže a nebudou chybět ani odměny. Odpoledne své stroje předvede i Jawa klub Dražice.

Soutěže, loutkové představení, vystoupení dětí z hudebních a tanečních souborů při Domu dětí a mládeže v Táboře. To je jen hrubý výčet programu, který od 9.30 hodin připravil táborský domov dětí a mládeže s Divadlem Harfa. Pokud bude hezky, akce se koná v divadelním parku, za nepříznivého počasí se přesouvá do divadelního vestibulu.

Na tento víkend připravili v Ratajích pouť a slavnosti. Zítra od 13 hodin odstartuje 20. ročník putovního poháru starosty obce v požárním útoku a večer od 19 hodin taneční zábava. V neděli se uskuteční jarmark a posezení s Heligonkou.

Ve 13 hodin se uskuteční i dětský den na farmě Kupka ve Slapech. Jako první při zábavném odpoledni vystoupí kejklíř Erik, o hodinu později sehraje pohádku loutkové divadlo Na schodech, v 15 hodin se předvede šermířská a divadelní společnost. Děti si mohou zařádit i ve skákacím hradu nebo se svézt na koních.

Na dětský den můžete zítra zajet také do Radkova, kde dětské odpoledne připravili na místním dětském hřišti. Nejmenší se mohou od 14 do 17 hodin těšit na soutěže a hry.

Ve stejný den a ve stejný čas se v parku před Spektrem v Sezimově Ústí uskuteční také Den dětí s Měxusem. Odpoledne bude plné pohádek a soutěží. Děti se mohou těšit na Bublinkohraní s Mirečkem a Leontýnou, na skákací hrad, trampolínu, jízdu na tříkolkách i na pohádku Divadélka na schodech nazvanou O dvou skřítcích.

O hodinu později, tedy v 15 hodin, mohou děti přijít i do veselského kulturního domu, kde jsou pro ně připraveny soutěže, odměny a doprovodný program.

Neděle 2. června

V neděli již v 9 hodin ráno se v salonu Kulturního domu v Jistebnici otevře Fashion burza.

Soběslavské muzeum zve již po jedenácté na výpravu do přírody. Pokud se chcete zapojit, pak máte jedinečnou možnost poznat vodní a mokřadní rostliny, které rostou v dráchovské tůni. Vedoucím botanické exkurze je Daniel Abazid, který vás zavede do přírodní rezervace představující jedinečnou ukázku přirozené nivy Lužnice se slepými rameny, tůněmi a okolními mokřadními porosty a nivními loukami. Sraz je v 9.30 hodin v Dráchově na mostě přes Lužnici. Ze Soběslavi od zimního stadionu odjíždí 9.04 autobus, který o šest minut později zastaví na rozcestí a odtud je to již 700 metrů k mostu. Délka celé vycházky je přibližně tři kilometry. Organizátoři doporučují vzít si s sebou holínky a oběd.

Ve stejný čas, v 9.30 hodin, začne ve Veselí nad Lužnicí slavnost Těla a Krve Páně. Akci zahájí slavnostní mše svatá v kostele Povýšení sv. Kříže. Po mši bude následovat průvod městem přes náměstí T. G. Masaryka ke kostelu sv. Floriána, kde vše skončí slavnostním požehnáním. Celou slavností bude doprovázet veselský chrámový sbor a dechová hudba Vlachovka z Týna nad Vltavou.

Dětský den s Václavem Chaloupkem aneb medvíďata v zoo. To je akce, kterou v neděli od 11 hodin pořádá Zoo Tábor Větrovy. Režisér, scénárista a hlavně milovník přírody dá návštěvníkům možnost setkat se s malými medvíďaty, se kterými právě natáčí další dobrodružství pro malé i velké televizní diváky. Hned v 11 hodin se uskuteční zábavné krmení zvířat, od 13 hodin pak komentované krmení medvědů a o hodinu později bude Václav Chalupek vyprávět o medvíďatech Martínkovi a Agátce. Po celý den nebude chybět malování na obličej, balonky či soutěže.

Divadlo Radost Brno zahraje v neděli od 14.30 hodin ve velkém sále Divadla Oskara Nedbala v Táboře představení Dlouhý, široký a bystrozraký. Pohádkový příběh o síle lásky a přátelství s laskavým nadhledem je vhodný pro děti od 4 let.