Dnes v 16 hodin se poprvé otevře Muzeum loutkářského umění v Kotnovské ulici, za nímž stojí finská režisérka Katariina Lillqvist. Zájemci uvidí loutky a dekorace z kolekce finské filmové společnosti, promítání loutkových filmů pro děti i dospělé. K poslechu zahraje finská kapela Scandinatives.

O půl hodiny později se na komentované prohlídce v Husitském muzeu můžete dozvědět zajímavosti ze života bývalého starosty Václava Soumara i o rozvoji města. Přijďte na Čaj o páté u pana starosty. Prohlídku výstavy vede historik muzea Richard Vlasák.

U příležitosti již 9. ročníku Festivalu muzejních nocí se v Bechyni dnes rozjede v 17.30 program na dvorku. Návštěvníky čeká posezení, budou se péct žitné placky, kosmatice a poznávat bylinky.

Koncert kytarové dvojice Duo Chance složený z Lenky Martinů a Jiřího Tomana, si můžete poslechnout dnes od 18 hodin v Blatském muzeu Weisův dům ve Veselí nad Lužnicí. Dvojice se v posledních letech účastní i hudební soutěže Porta.

V 18 hodin se všichni motorkáři sejdou v Doubí u Tábora na letošním ročníku Motomazec 2013.

Ve stejnou dobu se otevře i 17 kostelů na Táborsku v rámci mezinárodní Noci kostelů. Připraveny jsou komentované prohlídky, koncerty či workshopy. Návštěvníci si kostely budou moci samozřejmě prohlédnout a nahlédnou i do jindy nepřístupných míst. Všechny nabízené programy jsou zdarma. Do akce se zapojily kostely v Táboře, Sezimově Ústí, Veselí nad Lužnicí, Soběslavi, Plané nad Lužnicí, ale také Hamru či Hlavatcích, Mladé Vožici, Chýnově a Jistebnici.

Sedmičlenná jazzová kapela Tarapaca Jazz původem z Tábora, která minulý týden pokřtila nové album, vyrazila na turné. Vidět je můžete v pátek od 20 hodin v soběslavském kině.

O hodinu později se můžete vyrazit bavit do klubu Kotnov. Hity bude mixovat DJ M(i)ke a v oldies stage DJ Jakub Poles.

Také ve 21 hodin začíná Rapper´s Night v soběslavské Palubě. Hraje DJ Yanny.

Chcete si šlápnout pořádně do pedálů a navíc se vydat za poznáním? Vydejte se v sobotu na 14. ročník cykloturistické jízdy za poznáním Veselským blat s architekturou selského baroka. Akce nazvaná Jaro na blatech startuje mezi 8 a 10 hodinou od veselské „Hokejky". Můžete si vybrat mezi trasami od 20 do 107 kilometrů. Každý účastník obdrží na startu mapu tras s popisem a v cíli pamětní list. To ale jen pokud se mu podaří splnit časový limit a bude mít potvrzení o průjezdu kontrolními místy označenými v mapce.

V sobotu v 9 hodin si zejména děti mohou ve veselském domově dětí a mládeže vyrobit užitečnou dekoraci do pokojíčku – originální zrcadlo. Základ vytvoří z kartonu, který bude mít tvar například oblíbeného zvířátka. Na něj poté přilepí zrcátko, nabarví, ozdobí a je hotovo.

Pokud chcete pomoci Domácímu hospicu Jordán, zúčastněte se Dobročinného blešího trhu. Ten se koná v sobotu od 10 do 16 hodin na Žižkově 631 v Táboře. Zájemci zde naleznou šperky, oblečení, knihy, hračky či dekorace. Celý výtěžek akce půjde na konto hospicu.

V 11 hodin zahájí v Klečatech první kolo okrskové soutěže dobrovolní hasiči. Přihlášeno je pětadvacet družstev včetně ženských uskupení. Od 19 hodin pak akce bude pokračovat pouťovou zábavou, kde zahraje skupina Spino.

Hodinu před polednem čeká nejmenší návštěvníky program plný zábavy v Zoologické zahradě v Táboře Větrovech nazvaný Na ptáky jsme krátký. Mohou se těšit na komentovanou prohlídku ptactva, ukázky výcviku dravců, ptačí kvíz a přednášku ornitologa Michala Strnada.

Máte rádi guláš? A rádi jím hostíte své známé? Přijďte se s ním v sobotu ve 12 hodin představit na 9. ročník GulášeFestu, mezinárodní soutěže ve vaření klasického hovězího guláše v kotlíku. Akce se koná v chatové osadě Soukeník. Hned na začátku amatérské kuchaře ubytují pod vybraným altánem, od 13 do 16 hodin pak budou vařit vítězný guláš, který vyhodnotí odborná porota ve složení Karina Havlů, Martin Svatek a Michal Šimík. V průběhu soutěže se můžete těšit na erární gulášek za hubičku, na sud piva i na stánky s medovinou.

Také v tento čas se bude konat již druhý ročník skautského dne dětí ve skautském areálu na Foglarově nábřeží ve Veselí nad Lužnicí. Pro nejmenší jsou zde připraveny soutěže a stejně jako loni si zájemci zajezdí i na kánoích. Akci pořádá Středisko pěších skautů Racek.

Sbor dobrovolných hasičů z Radimovic u Želče si v sobotu od 13 hodin připomene 120 let od svého založení. Při této příležitosti připravili okrskovou hasičskou soutěž. K poslechu a tanci zahraje také Včelka band. Okrsková hasičská soutěž v požárním sportu se od 13 hodin koná také v Dražicích. V disciplínách zde budou měřit své síly jednotky z Drhovic, Dražic, Meziřící, Radimovic, Radkova a Svrabova. Čeká je běh na 100 metrů překážek a požární útok.

Akademický sochař Jiří Prachař a akademický malíř Jiří Řeřicha představí svou expozici v 15 hodin na vernisáži v bechyňské Galvíně na Libušině ulici.

V 17 hodin můžete vyrazit na další pochod za úplňku. Pro toto pochodování zvolili organizátoři trasu kolem pískovky, kde se můžete pokochat i pohledem na Vlkovskou písečnou dunu. Putování bude pokračovat k Měruši, dále do některé občerstvovací stanice ve Vlkově a zpět do Veselí nad Lužnicí se vrátíte cestou kolem trati. Sraz je tradičně u hotelu Lucia ve Veselí nad Lužnicí.

Kulturní vyžití najdete v tento den také v muzeích na Táborsku. Koná se totiž již 9. ročník Festivalu muzejních nocí. Svůj program připravili nejen v Husitském muzeu v Táboře, ale také v Městském muzeu v Bechyni. V Táboře program začíná v 18 hodin. Ve Staré radnici můžete zhlédnout ukázku dobové vojenské výstroje a výzbroje, dobové tance či scénku osvětlující problematiku vpádu Pasovských vojsk do Čech. Otevřen bude i klášter na náměstí Mikuláše z Husi, Bechyňská brána a kotnovská věž. V 19 hodin si také můžete prohlédnout expozici Muzea čokolády a marcipánu a vyzkoušet si i práci s marcipánem.

Ve 20 hodin vystoupí v táborském Orionu kapely Born Again a Swarm. Těšit se můžete na metal a hardcore.

Ve stejný čas zahraje i nejstarší jihočeská dechovka Babouci v Kulturním domě v Jistebnici.

O hodinu později vypukne na soběslavské Palubě diskotéka, kde bude hrát fláky pro starý páky DJ Fany. Vstup je povolen od 20 let.

V sezimoústeckém Disco Apollo můžete od 21 hodin zažít V.I. P. noc s hostem DJ Rico, což je populární DJ a showman. Hrál v nejrůznějších koutech světa a přes dva roky pravidelně působil v Londýně. V disco stage bude pouštět moderní písně DJ Groove Dan.

Také music club Kotnov připravil speciální akci od 21 hodin. Jde o Sunrise Cocktail´s Night. Tančit můžete na mixované hity od Sebastiana Leeroye a Daniela Čechtického, na oldiesu pak od DJ Hanse.

Lesopark Pintovka přichystal na neděli od 14 hodin v rámci mezinárodního dne dětí zábavné odpoledne pro děti plné soutěží, pohádek a výtvarných dílen. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na vystoupení tanečního studia S.araH. Tábor, na pohádku O Palečkovi či na Špalíček pohádek v podání Divadla Paravánek Brno.

Ve stejný čas se konají i Měšické mezinárodní slavnosti na zámku. Návštěvníci uvidí ukázky historické bojové techniky z Ameriky či Německa, střelbu z krátkých zbraní po vedením městské policie, ukázky bojové techniky karate, sebeobrany a první pomoci. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout i měšický zámek či kostel.