Po Husitském muzeu, Muzeu čokolády a marcipánu i Muzeu lega přibude Táboru další unikát, Muzeum loutkářského umění. V Kotnovské ulici ho zakládá finská umělkyně Katariina Lillqvist, která se letos představila 
v Třeboni na Anifilmu. Muzeum otevře v pátek ve 14 hodin, 
v den svých 50. narozenin.

„Točíme animované filmy. Po natáčení nám pak zbývaly loutky a mně přišlo škoda, aby byly jen někde ve skladu. Kdysi jsem navštívila Tábor 
a moc se mi líbil. Když jsme pak hledali prostory pro muzeum, v inzerátech jsem našla tento dům," popisuje začátek stěhování z Prahy do Tábora režisérka a scénáristka Katariina Lillqvist.
V České republice žije od roku 1989. Před revolucí zde studovala DAMU, kde s jedním z profesorů vedla debaty 
o tom, kdo byli první loutkáři. Podle některých to byli husité, a tak se dostala k Táboru. Dalším pojítkem s baštou husitství byly výměnné pobyty umělců, které pořádá sdružení Cesta ve Ctiborově mlýně.

Nové muzeum nabídne expozici soudobých i historických loutek, a to jak z divadla, tak z filmu. Některé jsou až 200 let staré. „Zajímavá je loutka prvního finského prezidenta, to byla kontroverzní postava. Finsko je po občanské válce stále rozdělené, nám se ho víceméně povedlo filmem, takovou politickou satirou, stmelit. Na to, že to byl animovaný film, měl kolem půl milionu zhlédnutí! usmívá se Katariina Lillqvist. Jak říká, muzeum je nyní taková Babylonská věž, budovat ho pomáhají studenti z pěti zemí.

Kulisy, kostýmy…

Kromě loutek zaplní muzeum velkoformátové fotografie 
z natáčení animovaných filmů, kulisy, kostry loutek 
i kostýmy. „Představíme jednotlivé profese i stará divadélka, to jsou takové tajnosti. Součástí bude promítací síň 
a ve sklípku pódium, kde budou ukázky toho, co vše loutky umí," říká Lillqvist.
Program zítřejšího otevření Muzea loutkového umění má široký záběr. Kromě prohlídky expozice loutek a dekorací z kolekce finské filmové společnosti Camera Cagliostro se budou rovněž promítat loutkové filmy pro děti 
i dospělé, jako je romská pohádka Mire Bala Kale Hin či perská pohádka Faruza. Zahraje také finská kapela Scandinatives. Katariina Lillqvist nyní připravuje celovečerní animovaný film Mistr a Markétka, pilotních pět minut zítra promítne.

Otevřeno bude v muzeu denně od 11 do 19 hodin. Dvakrát měsíčně se plánují akce pro děti a dospělé, například výroba loutek a animovaných filmů. Častější budou promítání ve finské kinokavárně.
„Pořád se nabízí přestěhovat se sem kompletně, tedy rodina i filmové studio. Ani loutkaři s tím nemají problém. Možná by to bylo opravdu kompaktnější, uvidíme," nastínila režisérka.

Muzeum loutkářského umění se otevírá v rámci festivalu Mirákl, který do bývalé provaznické dílny na Starém Městě v Táboře přivezl osobnosti loutkového a alternativního divadla: Víťu Marčíka, Petra Nikla či Buchty a Loutky. „Chtěli jsme dát dílně život a novou náplň. Je to krásný prostor a byli bychom rádi, kdyby sloužil lidem," říkají za pořadatele Lenka Vocílková a Petr Novotný.

Komorní výstavy

Příjemně je překvapil zájem diváků. O víkendu přinese festival poslední akce. První je dílna Co se může stát? inspirovaná knihou Daisy Mrázkové, v sobotu ji pro děti povede Ondřej Cihlář z Divadla Vosto5 a Alžběta Skálová, ilustrátorka a držitelka ceny Magnesia Litera. V neděli se uskuteční vernisáž obrázků. Od června obohatí dílnu tiskařský stroj na hloubkový tisk, v plánu jsou komorní výstavy a část programu zde nabídne festival Tabook.

O autorce: Katariina Lillqvist se narodila 24. května roku 1963 ve Finsku a z tamních umělců patří ve světě k nejznámějším. Film studovala ve Finsku a v Česku, kde absolvovala DAMU. Do bývalého Československa přišla na podzim 1989. Od roku 2005 je jejím manželem muzikant Tomáš Grund a v Praze mají filmové studio. Letos v Třeboni na festivalu Anifilm představila ukázku ze svého chystaného animovaného snímku Mistr a Markétka. Je to temná, surrealistická romance, odehrávající se ve 30. letech v Moskvě, inspirovaná románem Michaila Bulgakova.

David Peltán