Na čtyři dny se do Tábora podívá 13. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět. Diváci se s ním podívají do zkázy zemětřesení, na stupně vítězů, do sadomasochistických „dílen“, do zákulisí mobilních telefonů i volebních kampaní.
Mottem letošního ročníku je Vaše energie je potřeba jinde. „Myslím, že je dobré, když lidé vnímají svůj život ne jen v rámci sebe a rodiny. Když vědí, jaký vliv bude mít jejich rozhodování na ostatní a snaží se být prospěšní v konání a pozitivních změnách. Motto má náboj aktivismu, vybízí k činnosti v regionu či města,“ říká za pořadatele táborské části festivalu Tomáš Bílý z Cheironu T.
Festival začne dnes od 19 hodin na základní škole Bernarda Bolzana, a to filmem Haity – zemětřesení zblízka. Ten diváka přivádí do bezprostřední blízkosti katastrofy a jejích následků. Po zhlédnutí filmu bude následovat debata s koordinátorkou mise v Haiti Janou Vyhnálkovou z organizace Člověk v tísni. Na Bolzanu se bude promítat i následující dva večery.
Zítra od 17.30 hodin čekají návštěvníky tři filmy za sebou. Prvním filmem je snímek Poslední útočiště, který pojednává o prazvláštních postupech čínské vlády před Olympijskými hrami v Pekingu. Dostat se na vystoupení státem zakázaného běloruského Svobodného divadla není nic jednoduchého. Zájemci o vystoupení jsou pomocí e-mailů a sms zpráv nasměrováni na určité místo na okraji Minsku, odkud jsou pak nenápadně odvedeni do malého domku. V „poslední evropské diktatuře“, jak bývá Lukašenkův režim často nazýván, představuje tento domek s malým improvizovaným sálem a partou divadelních nadšenců jedinečný ostrůvek svobody. Nejen o tom je druhý film večera Svobodné jeviště. Po skončení promítání bude debata s Lídou Vackovou o situaci v Bělorusku. Následuje snímek z kolumbijské džungle Můj únosce. Poslední promítání začne ve 22 hodin, a to filmem Nebe, Peklo. Ten odkrývá tabu sadomasochistických praktik.
V sobotu můžete navštívit Filmový maraton, tedy promítání dvou celovečerních filmů za jedno vstupné. Od 17.30 poběží na plátně vizuálně krásný film Na stupních vítězů, který sleduje přípravu pěti atletických seniorů na Mistrovství světa. Snímek nepostrádá nadhled, humor ani emoce. Od 20 hodin se pak bude promítat film Krev v mobilech, který odkrývá hrůzná tajemství mobilních telefonů. Posledním snímkem na ZŠ Bernarda Bolzana bude česká produkce Pozemšťané, koho budete volit? Parta mentálně hendikepovaných lidí se vrhá do publicistické praxe, na mušku se vzali předvolební kampaně českých politických stran.
Poslední promítání pro veřejnost se uskuteční tradičně v sídle pořádajícího sdružení Cheironu T v Děkanské ulici v pondělí 11. dubna. Na programu jsou Vnoučata kubánské revoluce, romantický snímek V krajinách ticha a festival završí film o problémech půjčování peněz Šitkredit, po jehož skončení proběhne debata s pracovníky občanské poradny Jihočeské rozvojové Miloslavou Hanouskovou a Ladislavem Němečkem.
„Nerad bych upřednostňoval konkrétní film. Má smysl vidět jakýkoli. Pro mě je důležitá forma dokumentu, která přináší hlubší pohled do lidských témat. Člověk totiž mnohdy dostává povrchní informace a tady se může divit, jak to vlastně ve skutečnosti je. Diváka filmy nutí přemýšlet, zamýšlet se nad věcmi, o nichž si myslel, že už má jasno. Při následných debatách pak může své pocity konzultovat,“ dodal Bílý.
Festival posedmé v Táboře pořádá ve spolupráci s Člověkem v tísni obecně prospěšná společnost Cheiron T.
Pro veřejnost se bude promítat na ZŠ Bernarda Bolzana ve dnech 7. až 9. dubna a 11. dubna v centru Cheiron T. Mimoto se ve dnech 4. až 13. dubna koná promítání pro školy Jeden Svět na školách. Vstupné na jednotlivá představení činí 60, pro studenty 50 korun. K festivalu se také koná výstava fotografií Cheiron na JIPce v táborském klubu MP7.
V České republice se mezinárodní festival Jeden Svět koná už od roku 1999, letos navštíví 33 měst republiky. Kromě toho ho sledují také například v Bruselu či New Yorku. V ČR ho každoročně navštíví více než 100 000 diváků. Na festivalu je letos uvedeno 104 dokumentů z více než čtyřiceti zemí celého světa, a to jak v soutěžních, tak v tematických kategoriích. Filmy byly vybrány z více než 1600 přihlášených snímků.
Základní tematické kategorie celorepublikového festivalu pro tento rok jsou: Tváře korupce, Věku navzdory, Cesty ke svobodě, Ekologické výzvy, Ženským hlasem, Panorama, České dokumenty, Člověk v tísni uvádí, Krátké filmy, Non Comm.
Program festivalu Vám předkládáme zde:
Promítání v Základní škole Bernarda Bolzana
ZŠ Bernarda Bolzana, o.p.s., Školní náměstí 199, 390 01 Tábor, tel.: 381 251 719
www.skolabolzano.cz, email: info@skolabolzano.cz
Čtvrtek 7. 4. 2011
Slavnostní zahájení festivalu
19:00 Haiti - zemětřesení zblízka, Nadine Pequeneza, Kanada, 87 min.
Během ničivého zemětřesení v lednu 2010 zemřelo na Haiti přes 250 000 lidí, dalších 300 000 bylo zraněno a jeden a půl milionu jich zůstalo bez domova. Pomoc humanitárních organizací z řady zemí celého světa včetně Člověka v tísni na sebe nenechala dlouho čekat. I pro hodně zkušené humanitární pracovníky však byla haitská mise velmi tvrdou zkouškou. Autoři snímku se zaměřili na práci Červeného kříže a zevrubně mapují veškeré obtíže, se kterými se na místě museli vyrovnat jeho pracovníci a pracovnice. Jen během prvního měsíce se jim podařilo vyprostit ze sutin 132 přeživších, díky pomoci OSN se navzdory dramatickým okolnostem podařilo dostat základní potraviny k téměř dvěma milionům lidí. Dokument s mrazivou autenticitou zachycuje rozsah katastrofy a zaznamenává jak příběhy obětí zemětřesení, tak těch, kteří se jim často s nasazením vlastního života snažili pomoci. Zároveň poodhaluje motivy, které k této nebezpečné práci členy a členky humanitárních organizací vedou.
Po skončení promítání proběhne debata s koordinátorkou mise v Haiti Janou Vyhnálkovou (Člověk v tísni o.p.s.)
Pátek 8. 4. 2011
17:30 Poslední útočiště, 51 min.
Když Čína v roce 2001 oslavovala úspěšnou kandidaturu na konání olympijských her v roce 2008 v Pekingu, pracovala Ni Jü-lan jako podniková právnička pro velkou obchodní korporaci. Tóny oslavných písní v ulicích hlavního města ještě ani nedozněly a už jimi pronikal temný svist demoličních koulí. Domy, které stály v cestě budoucím sportovištím, nadjezdům či hotelům, úřady bez milosti bouraly. Souhlas majitelů nebyl nutný, náhrada byla věcí protekce. Ni Jü-lan začala oběti násilného vystěhování bránit u soudu. V průběhu následujících let byla mnohokrát předvedena na policii, kde ji policisté bili a mučili tak, že přestala chodit. Dvakrát skončila ve vězení, naposledy ji propustili v dubnu 2010. Její vlastní dům mezitím úřady také strhly, a tak vypráví svůj příběh z invalidního vozíku v parku u rušné silnice, kde s manželem přespávají ve stanu. Syrová filmová kronika, která svou podobou nezapře, že ji nenatočili profesionální dokumentaristé, sleduje jejich každodenní život na ulici a přináší překvapivě otevřené výpovědi lidí, pro něž se velký olympijský sen proměnil v noční můru.
Svobodné jeviště, Mathew Charles, Albina Kovayova, Velká Británie, 30 min.
Dostat se na vystoupení státem zakázaného běloruského Svobodného divadla není nic jednoduchého. Zájemci o vystoupení jsou pomocí e-mailů a sms zpráv nasměrováni na určité místo na okraji Minsku, odkud jsou pak nenápadně odvedeni do malého domku. V „poslední evropské diktatuře“, jak bývá Lukašenkův režim často nazýván, představuje tento domek s malým improvizovaným sálem a partou divadelních nadšenců jedinečný ostrůvek svobody. I když místní herci dobře vědí, že každé z představení, v nichž nekompromisně kritizují Lukašenkův režim, může být jejich poslední, ve své práci pokračují. Ta v mnohém připomíná tzv. „bytová divadla“, která fungovala v dobách komunistického Československa. Svou podporu členům Svobodného divadla vyjádřili např. herci Jude Law či Sienna Miller. Dramatik Tom Stoppard souboru poskytl finanční podporu, nechyběl ani na demonstraci před běloruskou ambasádou v Londýně za propuštění hlavních postav divadelního souboru – Kolji a Nataši. Ti totiž byli v den londýnské premiéry dokumentu Albiny Kovaljové a Mathewa Charlese zatčeni za účast na protivládní demonstraci.
Po skončení promítání proběhne debata s Lídou Vackovou (Člověk v tísni) o situaci v Bělorusku
20:00 Můj únosce, Mark Henderson, Kate Horne, Velká Británie, 82 min.
V roce 2003 proběhla světovými médii zpráva o únosu skupiny turistů v kolumbijských horách. Jedním z nich byl i Brit Mark Henderson, který v zajetí nakonec strávil více než tři měsíce. Necelý rok po propuštění mu k jeho velkému překvapení přišel e-mail od jednoho z únosců jménem Antonio, člena marxistické guerillové skupiny, který se mu snažil vysvětlit důvody jejich únosu. Po pěti letech vzájemné korespondence se Mark Henderson společně se třemi dalšími oběťmi únosu rozhodl vrátit se na místo činu a s Antoniem se osobně setkat. V lůně nádherné přírody kolumbijské džungle, která se ale pro unesené stala noční můrou, začíná napínavá rekonstrukce celé události umocněná znepokojivou hudební kulisou v duchu úvodní skladby skupiny Radiohead. S využitím televizních zpravodajských šotů informujících o únosu i deníkových záznamů a vzpomínek všech zúčastněných včetně Antonia tvůrci brilantním způsobem oživují veškeré peripetie dramatické události a docházejí ke zjištění, že skutečnou motivací únosců byla snaha upozornit svět na zvěrstva, která zde na vesničanech páchají kolumbijské paramilitární oddíly.
22:00 Nebe, Peklo, David Čálek, Česká republika, 82 min.
Dokumentarista David Čálek přináší ve svém nejnovějším snímku natočeném v produkci HBO filmovou mozaiku čtveřice lidí rozdílného věku, zaměření i povolání, kteří objevili rozkoš v bolesti a svou neobvyklou vášeň nepotlačují ani neskrývají. Volně propojené portréty Altaira, který svou preferenci zajímavě propojil se světem koní, milovnice latexu Fronémy, věčně provokující Lenky či vládní úřednice Terezie ve filmu skvěle doplňuje hudba britské skupiny Tiger Lillies. Snímek se nebulvárním způsobem snaží poukázat na stereotypní představy, množství nepochopení a tabuizace, kterými je v naší společnosti obestřena komunita lidí, pro něž představuje nejlepší sexuální stimulaci bolest. Čálkův dokument připomíná, že založení jeho postav je ve skutečnosti poruchou sexuální preference, se kterou se člověk už narodí, a nepřímo vznáší otázku po definici sexuální normality. Na případu z devadesátých let, kdy po Lenčině veřejném přiznání k sadomasochismu následoval vyhazov ze zaměstnání a nenávistné reakce ze strany sousedů i známých, poukazuje také na alarmující míru společenské netolerance vůči těmto lidem a odlišnosti vůbec.
Sobota 9. 4. 2011
17:30 Na stupních vítězů, Jan Tenhaven, Německo, 90 min.
Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letetého skokana do výšky Jirku Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší.
20:00 „Filmový maratón“ (Promítání dvou celovečerních filmů za jedno vstupné)
Krev v mobilech, Frank Piasecki Poulen, Dánsko, Demokratická republika Kongo, 82 min.
Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v Kongu, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Kongu nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.
Pozemšťané, koho budete volit?, Linda Jablonská, Česká republika, 40 min.
„Paroubku, koho budeš volit?“ volá na dnes již bývalého předsedu ČSSD na mítinku strany v Litoměřicích Aleš Koudela. Spolu s dalšími muži a ženami patří do tvůrčí skupiny občanského sdružení Inventura, které se zabývá podporou a prezentací umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním handicapem. Režisérka Linda Jablonská s nimi natočila dokument, který mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci a jejich rozhodování o tom, který lístek nakonec vhodí do volební urny, představuje modelovou situaci, v níž se ocitá řada dalších lidí. „Budu volit Schwarzenberga, protože má chytrý řeči a nezadrhává se,“ vysvětluje svou volbu Martin Vošmik, další z mentálně handicapovaných dokumentaristů. Nad celým dokumentem se pak klene zásadní a neopomenutelná otázka: „Kdo bude chránit naši planetu?“
Promítání v Komunitním centru pro děti a mládež Cheiron T
Cheiron T, o.p.s., Děkanská 302, 390 01 Tábor, tel.: 381 257 624
www. cheiront.cz, email: cheiront@cheiront.cz
Pondělí 11. 4. 2011
17:30 Vnoučata kubánské revoluce, Carlos Montaner, USA, 60 min.
„V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat,“ říká mladá Merci na ulici kubánského hlavního města Havany. Student Javi na otázku, jaké oběti je ochoten přinést myšlenkám Revoluce, zvedá prostředníček. Podle některých hlasů roste na „ostrově svobody“ nová opozice. Jsou to dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace. Ta touží po cestování do zahraničí, slušném bydlení a svobodě projevu, který si v čím dál větší míře kompenzuje na internetu a v provokativních textech rapových skladeb. O pasti, do které jsou castrovským režimem chyceni, vypovídají ve filmu jak „děti ulice“, tak nejvýznamnější kubánští opoziční novináři a novinářky, mezi nimi perzekuovaná bloggerka Yoani Sánchez, i kubánští hiphopoví umělci. Snímek Carlose Montanera, prokládaný archivními záběry, koření autentický kubánský rap.
19:00 V krajinách ticha (Nikolaj a Ludmila), Zdeněk N. Bričkovský, Česká republika, 65 min.
Při natáčení svého nejnovějšího filmu, který se odehrává v krajině sibiřské tajgy, zavál osud dokumentaristu Zdeňka N. Bričkovského k Nikolaji a Ludmile. I když se vzájemně neznají, mají mnoho společného. Padesátiletá Ludmila žije sama na okraji zapomenuté sibiřské vesnice Ordžonikidze. Píše básně, maluje, část života strávila v pravoslavném klášteře a je přesvědčená, že člověk bez Boha není ničím. Také stejně starý Nikolaj je hluboce věřící. Žije v malém domku na břehu řeky Angary a boží chrám pro něj představuje zdejší panenská příroda, do jejíhož lůna se každodenně vydává na lov zvěře a ryb. Nikolaj vyznává staroslovanskou pohanskou víru, jejímž nejvyšším bohem je Rod, s nímž lze komunikovat skrze hudbu přírodních zvuků. Specifickou poetikou prodchnutý snímek s řadou lyrických pasáží umocňuje působivá zvuková kulisa, jejíž část obstarává sám Nikolaj, který za doprovodu své staré kytary zpívá melancholické písně.
Šitkredit, Martin Řezníček, Česká republika, 30 min.
„Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala,“ zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům. Martin Řezníček ve snímku divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. V prostředí špatně regulovaného trhu s půjčkami může i jediná zpožděná platba znamenat pro úvěrovou firmu dlouholetý pravidelný příjem – navzdory tomu, že jejich dlužníci nemají žádný majetek. Dokument, produkovaný společností Člověk v tísni, dává kromě hlavního tématu – novodobé lichvy – nahlédnout i do problematiky chudoby a sociálního vyloučení.
Po skončení promítání proběhne debata s pracovníky občanské poradny Jihočeské rozvojové o.p.s. Mgr. Miloslavou Hanouskovou a Bc. Ladislavem Němečkem, DiS.
DAVID PELTÁN