Knihovny mají být pro všechny. Přesně tak zní motto letošního 14. ročníku akce Týden knihoven. Zapojují se do něj zařízení z celé republiky. Proto ani ta z Táborska nejsou výjimkou.
Týden knihoven začíná v pondělí celostátní akcí Velké říjnové společné čtení aneb Pocta Karlu Hynku Máchovi, od jehož narození uplyne 16. listopadu 200 let.
Táborska se sice čtení moc nedotkne, přesto akce spojené s tímto velikánem české poezie nabídne.
„Letos jsme čtení podcenili. Vzhledem k tomu, že jsme pracovali na nových prostorách knihovny, nestihli jsme ho připravit. Navíc pondělí máme tradičně vyhrazené pro naše nejstarší čtenáře, takže by to bylo obtížné. O Máchu však nepřijdou školáci, připravujeme totiž pro ně besedu,“ vysvětluje vedoucí soběslavské knihovny Alena Fremrová.
Táborská knihovna si pro nadcházející týden do programu zařadila i pravidelné setkání knihovníků. Kromě jiného bude tématem setkání právě romantický básník.
„Knihovníci se setkají ve Smilových Horách a v Borotíně, kde se Mácha také objevil. K básníkovi se pak vrátíme v průběhu podzimu, a to divadelním představením Máj v knihovně,“ informovala ředitelka Alena Otrubová.
Každoročně jsou středem zájmu celostátní akce především neregistrovaní čtenáři, letos by se ale stejnou měrou měli do centra dění zapojit i dlouholetí pravidelní konzumenti četby. Také pro ně knihovny připravily program, který má podpořit nejen čtenářství, ale také nabídnout způsob atraktivního využití volného času.
„Tématu se držíme, pro každého čtenáře jsme si připravili něco interaktivního. Senioři se budou učit s počítačem, děti si budou vyrábět například knižní záložky. Novinkou je spolupráce s Asociací pro integraci cizinců. V rámci ní se uskuteční besedy o Ukrajině či Vietnamu, kde svou kulturu představí právě tito lidé,“ doplnila Otrubová.
Zcela jiné členění mají v knihovně v Bechyni. Místo klasického na seniory, děti a školáky, zavedli skupiny pro zvídavé, zvědavé a hravé. Pro zvídavé mají besedu s Aloisem Sassmannem, pro zvědavé je připravena výstava dětských kreseb hradů, které Karel Hynek Mácha navštívil. Pro rodiče a děti má knihovna v šuplíku předčítání.
„Atraktivní jistě bude velký turnaj v pexesu, který se bude zřejmě konat celý říjen. Opět se dotkne tématu básníka,“ láká bechyňská knihovnice Eva Houdková.
Knihovna v Soběslavi, která nyní nově sídlí v prostorách hradu, je opět napřed. Týden knihoven odstartovala už ve čtvrtek, a to vernisáží výstavy ikon současných ikonopisců. A již v neděli od 15 hodin se děti mohou těšit na divadelní představení.
„Akcí máme vždy hodně a do jednoho týdne se nevejdou, proto začínáme vždy dříve. Motta se držíme, každý den je vyhrazen jiné skupině lidí od dětí, přes seniory až po handicapované. Tak, aby si každý vybral. Divadlem a výstavou chceme prověřit a co nejvíce využít nové prostory, vše to tady děláme poprvé,“ dodala Fremrová. Pokud bude neděli přát počasí, divadlo se nastěhuje na terasu hradu.
Na čtenáře dále čekají zajímavé besedy i hry.
Amnestie, při níž mohli zapomnětlivci bezplatně vrátit knihy, se tradičně nekoná v Táboře. K tomuto trendu se připojila i ostatní zařízení. Amnestie se neujala. Co se ale „zakořenilo“, je tak zvaná předupomínka.
„Naši čtenáři zdarma dostávají týden před vypršením výpůjční lhůty upomínkovou sms nebo e–mail. Tato služba je nyní velmi oblíbená,“ poznamenala Otrubová.
V Soběslavi tento problém zatím neřeší. Po velkém stěhování, při němž lidé pomáhali, čtenáři knížky stále vracejí. „Pokud bude třeba, budeme upomínky řešit až později. Jen bych chtěla říci, že knihovny mají také dny otevřených dveří. My takové dny máme každý den,“ vzkazuje Alena Fremrová.
David Peltán