Maškarní sdružení obyvatel Dírné pořádalo v sobotu oblíbený pyžamový bál. Již jedenáctý v pořadí.

„Kdo nechce vypadat nápadně, a přijít sem v civilu, musí sáhnou po pyžamu,“ zdůraznili výběrčí vstupného Zdeněk Poslušný spolu s Jiřím Míchalem.
Když byla tradice bálu v plenkách, mnozí prý dorazili nejdříve v civilu vysondovat, jak se věci mají. Když viděli samá pyžama, otočili se a zpět už přišli v odpovídajícím nočním úboru.

Přehlídka je pestrá. K vidění jsou klasická pruhovaná pyžama na mužích i ženách. Stejně tak noční košilky dámské nebo dětské motivy.
Návštěvníci dolaďují noční oděv i vhodnou domácí obuví. Na nohou tak mnohým z nich nechyběly ani teplé a tradiční kostkované domácí papuče s přezkou. Hlavy některých žen nepostrádají ani natáčky a síťku. Mužské pro změnu zdobí apartní čepičky. Mnozí svůj noční oděv doplnili i županem.

Výmluvy na civil

Ti, kteří přece jen přišli v civilu, mají pro svůj neuvážený čin i výmluvu.
„Dnes jsme prali a pyžamo mi visí na šňůře,“ snažil se ospravedlnit se smíchem starší pán, když se u vstupu výběrčí dožadovali vysvětlení. Další výjimečně argumentovali tím, že spí pouze ve slipech či nazí. Vysvléknout se ale odmítli.

„Takovou recesi jsme si přece nemohli nechat ujít. Jsme tady poprvé. I kdybychom tady byli v pyžamu jediní, nevadilo by nám to. Nějaký civil s sebou máme, ale to jen pro případ zimy,“ uvedla Stanislava Heřmánková z Kadašovy Řečice. Na bál vyrazila spolu s manželem a sousedkami.

Všem byl k dispozici plný rautový stůl. Pyžamáci i civilisté si mohli pochutnat na jitrničkách, jelítkách, uzeném hovězím jazyku, vlastnoručně vyrobených vynikajících zelných, sýrových i tlačenkových salátech paní hostinské Jany Přibylové. Nechyběly ani topinky s česnekem a nakrájené klobásy včetně okurek a paprik.

„Je to naše dobrá duše,“ chválil ochotu a um hostinské Evžen Wratislav, v Dírné žijící potomek rodu Wratislavů.

Atmosféru noci dokreslovalo i osvětlení. Po zaznění prvních tónu Jetřicháků se na sále zhaslo. Světlo obstarávaly pouze svíčky na stolech.
„Jen ti muzikanti potřebují svítit, aby viděli na noty. Ale příště to vylepšíme. Zhasneme i jim a budou hrát s čelovkou na hlavě,“ přemýšlel nad následující inovací Poslušný.

Co určitě nepotřebuje vylepšení je přímo na sále instalovaná odpočinková místnost. Za záclonou měli návštěvníci k dispozici dvě postele a stoleček se svíčkou. Ležení je využívané hlavně po půlnoci, kdy na některé padne únava nejen z tance.
„Spáče jsme kolem čtvrté ranní museli budit, abych mohla hospodu zavřít,“ zhodnotila v neděli vydařený bál se stopadesáti návštěvníky hostinská.