Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Státní hrad Nové Hrady.Jak vypadaly Vánoce u pana správce? Jeďte do Nových Hradů.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Slavnosti světla a mikulášská stezka
Kdy: sobota 2. a neděle 3. prosince, vždy od 16 do 18.30 h
Kde: Zahrady nad městem, dříve areál Pozemské nebe v Rudolfově
Proč přijít: Velcí i malí jsou zváni na zimní, vánoční a hlavně mikulášské setkání a mikulášskou stezku do nazdobených a nasvícených zahrad. Těšit se můžete na mikulášskou nadílku, občerstvení od zahrádkářek a andělský obchůdek plný drobných vánočních dárků. Výtěžek jde na projekt ObŽIVA. Adresa: Pod Ohradou, Rudolfov.

Country večer na pohodu
Kdy: pátek 1. prosince od 20 h
Kde: budějovická Gerbera
Proč přijít: Přijďte zahájit advent tancem s country kapelou Vodáci z Českých Budějovic a tanečním klubem Blueberry České Budějovice. Ukázka soutěžních tanců a výuka Line dance s Barborou Hvozdovskou z TCS Louisiana Písek.

Jazzový koncert Randy Brecker, Ady Rovatti a AMC Tria
Kdy: sobota 2. prosince od 19 h
Kde: Wellness hotel Rezidence v Nových Hradech
Proč přijít: Spolupráce AMC Tria a mnohonásobného držitele ocenění Grammy Randyho Breckera začala v roce 2011. Brecker přijal pozvání tria po jeho doporučení kytaristou Ulfem Wakeniusem, aby spolu zahráli pár festivalových vystoupení na Slovensku, v Čechách a v Polsku. To vyústilo i dalšími koncerty v Německu, Itálii, Rakousku. V roce 2013 vydali spolu CD "One Way Road To My Heart" u německého vydavatelství Moosicus a získali cenu Radio Head Award za nejlepší jazzové album. Randy Brecker se rád vrací ke koncertování s Amc Triem zejména pro jejich specifickou, nápaditou a svéráznou hudbu. Členy AMC tria považuje za výjimečné hudební vypravěče příběhů. Tentokrát se k nim přidá i Breckerova manželka, skvělá saxofonistka italského původu Ada Rovatti, která po smrti Michaela Breckera převzala jeho místo ve slavné skupině Brecker Brothers.

Vánoce na výstavišti
Kdy: od čtvrtka 30. listopadu do neděle 3. prosince
Kde: budějovické výstaviště, pavilon T1 a T2
Proč přijít: Vánoční prodejní výstava s doprovodným programem a vstupem zdarma. Výměnná burza knížek, výstava knihy, prodejci autorské módy, šperků, vánočních dekorací, doplňků. Doprovodný program: hrané pohádky pro děti, dětské soubory, talkshow se Zdeňkem Troškou, Lindou Finkovou a Janem Kuželkou, vánoční gospelový koncert Leony Gyöngyösi, řemeslné dílny, dětský koutek, kuchařská show a workshop Petra Stupky. V pavilonu T2 můžete navštívit Hravé peklo.

Vánoce u pana správce
Kdy: v sobotu a neděli 2. a 3. prosince v 10, 11, 13 a 15 h
Kde: hrad Nové Hrady
Proč přijít: Adventní nahlédnutí do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti pana správce. Prohlídka na druhé trase Za časů pana správce v sobotu a v neděli 2. a 3. 12., 9. a 10. 12. , 16. a 17. prosince.  

 

Českokrumlovsko

Českokrumlovské adventní trhy na náměstí.Českokrumlovské adventní trhy na náměstí.Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Adventní trhy v Českém Krumlově
Kdy: Pátek 1. až neděle 3. prosince
Kde: Český Krumlov, náměstí Svornosti
Proč přijít: Na náměstí Svornosti začínají v pátek trhy s vánoční tematikou, tradičními řemesly i lahodnými pochoutkami. Užít si je můžete od pátku do neděle od 10 do 19 hodin. Slavnostní zahájení vánočního trhu je nachystané na sobotu od 14 hodin. Od 15 hodin vystoupí krumlovská kapela Nakřáplý šišky, od 16.30 hodin se můžete těšit na kapelu Corso Beat a od 18.30 hodin pak na místní romskou kapelu Cindži Renta.

Advent v Kaplici
Kdy: Sobota 2. prosince od 17 hodin
Kde: Kaplice, náměstí
Proč přijít: Příjemnou vánoční atmosféru můžete přijít nasát do Kaplice. Od 17 hodin se tu rozsvítí vánoční strom, těšit se můžete i na spoustu stánků.

Prachaticko

Pěvecký sbor Jitřenka slaví 55 let činnosti.Jitřenka zazpívá v Prachaticích.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Společenský večer
Kdy: Sobota 2. prosince od 19.30 hodin
Kde: Sál Národního domu Prachatice
Proč přijít: Setkání členů a příznivců hokejbalového klubu HBC Prachatice a Judo TJ Tatran Prachatice při tanci a poslechu dobré muziky. Hraje Top Band. Vstupné: 250 korun

1. Adventní neděle v Prachaticích
Kdy: Neděle 3. prosince od 14 hodin
Kde: Velké náměstí a kostel sv. Jakuba v Prachaticích
Proč přijít: Od 14 hodin adventní trhy, od 14.30 hodin vystoupí Dětský pěvecký sbor Jitřenka z Českých Budějovic. Následovat ho bude plzeňské žesťové kvarteto Pilsen Brass, které se představí v 15.30 a 18.15 hodin. Od 17 hodin se představí Martin Maxa – TRIO. V 18 hodin slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zažehnutí první svíce na adventním věnci. Večer zakončí koncert Tria Opera Diva od 19 hodin v kostele sv. Jakuba. Vstupné zdarma.

Strakonicko

Vánoční strom StrakoniceVánoční strom se ve Strakonicích rozsvítí v neděli.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Rozsvícení vánočního stromu
Kdy: Sobota 2. prosince od 14 hodin
Kde: Krty Hradec, u obecního úřadu
Proč přijít: Přijďte si užít předvánoční atmosféru s živým betlémem. Začátek programu je ve 14 hodin, kdy začíná vánoční jarmark. Poté u kapličky vystoupí Prácheňští trubači a místní děti, v 16 hodin bude k vidění živý betlém a na 16.30 hodin je připravené rozsvícení vánočního stromu.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu
Kdy: Neděle 3. prosince od 15 hodin
Kde: Strakonice, Velké náměstí
Proč přijít: Slavnostní rozsvícení vánočního stromku se chystá ve Strakonicích. Na programu je od 15 hodin koncert kapely Štreka, hodinu na to se bude žehnat adventnímu věnci a pivnímu speciálu. Od 16.15 hodin je připravená Elfí show - skvělá zábavná show tří vtipných elfů, kteří přijeli objevovat kouzlo Vánoc. Těšit se můžete na interaktivní program s přímým zapojením dětí, propracovaný a herecky podaný příběh v režii absolventů muzikálových konzervatoří, taneční vstupy, živý zpěv a soutěže. V 17 hodin se pak rozsvítí vánoční stromu.

Jindřichohradecko

Zámek Červená Lhota nabídne návštěvníkům vánočně laděné prohlídky i výstavu betlémů.Zámek Červená Lhota nabídne návštěvníkům zimní prohlídky.Zdroj: se souhlasem zámku Červená Lhota

Schőnburské Vánoce
Kdy: Od soboty 2. prosince
Kde: Zámek Červená Lhota
Vstupné: Dospělí 160, senioři a mládež 130, děti 50 korun
Proč přijít: Zámek Červená Lhota zve v prosinci a v lednu na zimní prohlídky. Na programu budou prohlídky s vánoční tematikou, zámek bude vyzdoben tak, jak jej měla vyzdobený poslední šlechtická rodina, hovořit se bude o tradicích a zvycích nejen posledních majitelů, ale obecně všech spojených s vánočním časem. Zároveň bude volně přístupná i výstava betlémů, suvenýry a také menší občerstvení. Otevřeno bude o prvních třech adventních víkendech, poté od 28. do 31. prosince, v lednu pak o všech víkendech. Prosincové prohlídky se konají v době od 11 do 16 h, další následuje v 19 a v 19.30 h.

Rozsvícení vánočního stromu
Kdy: V sobotu 2. prosince v 17.50 h
Kde: Náměstí Míru, Jindřichův Hradec
Vstupné: zdarma
Proč přijít: Tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na jindřichohradeckém náměstí Míru se v letošním roce chystá v sobotu 2. prosince v 17:50. V letošním roce rozsvítí vánoční strom na náměstí děti ze 3. mateřské školy na sídlišti Vajgar u Merkuru. Jejich živý betlém totiž vyhrál v loňském roce v soutěži mateřských škol o nejlepší betlém. Těšit se můžete i na krátké vystoupení. Program vyvrcholí koncertním vystoupením skupiny X-TET.

Na Jindřichohradecku se o víkendu rozzáří stromy i na řadě dalších míst:
Celodenní program plná andělů připravili na sobotu v Třeboni. Adventní trh začne na náměstí už v 9 h, k dispozici bude Ježíškova pošta, kde dostanete unikátní razítko, vybírat můžete z pestré škály hudebních i divadelních vystoupení, tvůrčích dílen a charitativních akcí. V 17 h. vychází ze zámeckého nádvoří Andělský zvonkový průvod, který pak rozsvítí vánoční strom.

Sváteční troubení Machova žesťového kvinteta a vystoupení školního pěveckého sboru doprovodí rozsvícení vánočního stromu na náměstí J. Hrubého v Kardašově Řečici. Nenechte si ho ujít v sobotu v 16 h.

V neděli v 17 h zahájí rozsvícením stromu a zapálením první svíce advent na náměstí T. G. Masaryka v Suchdole nad Lužnicí.

Nedělní vánoční minitrhy (od 14 h) a charitativní koncert (v 16 h) doprovodí rozsvěcení stromu u kostela v Nové Včelnici (v 17 h).

Andělský zvonečkový průvod se postará o rozsvícení veškeré výzdoby v Nové Bystřici. Stačí se převléct za anděla a přijít v neděli v 17.50 h na dvůr radnice, odkud se půjde na náměstí. Pro malé nedočkavce připravila Nová Bystřice program i na sobotu, na dvoře městského úřadu budou řádit od 17 h čerti. Až do 17. 12. se můžete v Nové Bystřici zapojit do velkého pátrání po zmizelém Ježíškovi, více v turistickém informačním středisku.

Na Michlplac zamíří v neděli obyvatelé Českých Velenic, v 15 h tu začnou vánoční trhy, bohatý program vyvrcholí v 18 h rozsvícením vánočního stromu. Kdo se chce kochat zářícím stromem v Dačicích s vědomím, že pomohl u jeho rozsvícení, měl by přijít v neděli v 16.45 hodin k zámku se zvonečkem a světýkem. Právě zvonkový průvod mířící na Palackého náměstí tu odstartuje advent.

Písecko

Zemský hřebčinec v Písku.Zemský hřebčinec v Písku pořádá adventní prohlídky.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Adventní prohlídky Zemského hřebčince
Kdy: Od soboty 2. prosince
Kde: Zemský hřebčinec Písek
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Až do konce letošního roku vás každou středu a sobotu ve 14 hod. vyhlížejí zkušení průvodci. Spolu s nimi projdete unikátní národní kulturní památku, která svou výzdobou leckomu připomíná vánoční perníčky. Ve stájích i na jízdárnách se potěšíte pohledem na statné hřebce různých teplokrevných i chladnokrevných plemen, kteří se právě připravují na novou připouštěcí sezónu. Děti se při prohlídce dozvědí, jak se o koně pečuje, čím se krmí, jak pracuje podkovář, ošetřovatel, jezdec i kočí. Nebudou chybět ani mladí policejní koně ve výcviku. A jestli to náhodou v prosinci nestihnete, můžete si objednat dárkovou vstupenku přímo pod stromeček. Veškeré informace na www.zemskyhrebcinecpisek.cz a tel. 724 981 194, předprodej vstupenek on-line na www.centrumkultury.cz

Rozsvícení vánočního stromu
Kdy: V neděli 3. prosince od 15 do 17 h
Kde: Písek, Velké náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Program v Písku vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu, ale už ve tři hodiny odpoledne otevře Nebeský poštovní úřad, ve kterém bude možné poslat dopis Ježíškovi. Vybrané poštovní poplatky budou poukázány na dobrou věc. Všechna psaní si přijede na bílém koni vyzvednout Andělský rytíř, aby je obratem doručil adresátovi. Na Velkém náměstí se ale vyplatí zastavit už o nedělní desáté dopolední. Adventní program tu komorně zahájí setkání pod vánočním stromem spojené s žehnáním adventním věncům. Uslyšíte přitom nádherné české adventní zpěvy – roráty v podání folklórního souboru Písečan. V neděli od 10 do 16 h se zastavte také ve Sladovně. Připravila adventní dílny. Nasajete tu atmosféru, vyrobíte si adventní věnec, textilní dekorace, ozdoby z přírodnin, náramky z minerálů nebo drobné dárky. Vstup zdarma, platí se pouze za jednotlivé výrobky. Pokud vyrazíte do Sladovny s dětmi, můžete si návštěvu prodloužit o speciální akci Nebe, peklo ráj. Čeká vás pátrání po jablku poznání, tvoření a spousta čertovinek - v rámci jedné vstupenky můžete během 90 minut (od 10:30, 12:30 nebo 14:30) exkluzivně navštívit hned tři výstavní sály – Mraveniště, JÁ město a Hnízdo ilustrace! Doprovázet vás budou poťouchlí čertíci a hodní andělé. A pak už hurá na náměstí na rozsvícení stromečku, prostě dokonalá první adventní neděle plná tvoření a vánoční nálady!

Nemáte namířeno do Písku? Nevadí, adventní atmosféra zavládne i v dalších městech.
V Milevsku si můžete užít první adventní neděli, napsat dopis Ježíškovi, potkat se s andělem na chůdách (v 16 h), něco si od časného odpoledne vyrobit v adventní dílničce v Muzeu milevských maškar nebo v Galerii a mnoho dalšího. Adventní výzdoba se rozzáří úderem 17. hodiny. V Milevském muzeu je celou neděli od 9 do 17 h otevřený adventní jarmark starých řemesel. V prodeji budou i nové vánoční ozdoby s milevskými motivy. V horním sále si můžete prohlédnout výstavu Jihočeské betlémy.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu plánují na neděli také v Protivíně. Přijďte už ve 14 h na Masarykovo náměstí, užijete si vánoční trh, divadelní představení, zpívání u stromečku a jiná hudební vystoupení. Rozsvěcet se bude v 17 h. Děti se mohou těšit na andělské překvapení.

Radost z nazdobeného a osvětleného stromku zažijete v neděli i před radnicí v Miroticích, rozsvěcí se v 18 h. Už ve 13 h začíná na nádvoří pivovaru Hostince U Králů adventní trh.

Už v pátek v 18.15 h rozsvěcí vánoční strom na Masarykově náměstí v Mirovicích, program plný milých vystoupení začíná už v 16 h.

Táborsko

České dráhy s městy Tábor a Bechyně v sobotu 7. prosince pořádaly Mikulášskou jízdu Bechyňkou. Historická lokomotiva Bobinka vyvezla na výlet více než stovku cestujících.Chystá se mikulášská jízda!Zdroj: Deník / Lenka Pospíšilová

Mikulášská jízda
Kdy: V sobotu 2. prosince
Kde: Tábor, Bechyně
Jízdné: 200, děti do 15 let 140 korun, děti do 6 let bez nároku na sedadlo zdarma
Proč přijít: Oslavte Mikuláše už v sobotu. V tento den v 15.25 h odjíždí z táborského nádraží mikulášský vlak, který potáhne historická lokomotiva Bobinka. V historickém vlaku no nejstarší elektrifikované trati Bechyňce potkáte partu s Mikulášem, anděly i čerty, která bude dětem rozdávat drobné dárky. V bechyňské remíze si můžete prohlédnout vystavené modelové kolejiště a historickou elektrickou lokomotivu Koloběžku. Jízdenky s povinnou rezervací míst se prodávají ve všech pokladnách ČD a na e-shopu ČD.

Vlak se navečer vrací do Tábora, v Bechyni ale bude živo i v neděli. V 9 hodin startuje v jídelně ZŠ Školní Mikulášský víceboj v deskových hrách. Bude se hrát pět jednoduchých a zábavných her, které zvládnou děti od 8 let. Pokud tyto hry neznáte, pořadatelé vás je rádi naučí. Přiveďte si sourozence, spolužáky, kamarády i rodiče a utkejte se s ostatními o hodnotné ceny. Děti do 15 let hrají zdarma, ostatní platí 50 Kč.

Rozsvícení vánočního stromu
Kdy: V pátek 1. prosince v 17 h
Kde: Tábor, Žižkovo náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Kdo by nechtěl vidět rozsvícení vánočního stromu na vlastní oči. A nejen to. V podvečer zazní vánoční melodie, které nás naladí na vánoční čas a v ulicích města potkáte anděly, posly Vánoc. Užijete si i tradiční program zaměřený na lidové zvyklosti a obyčeje. Předvánoční atmosféru dokreslí od neděle také adventní stánky na táborském náměstí T. G. Masaryka.

Vánoční stromy budou o víkendu rozsvěcet i v dalších městech a obcích.
Také na pátek plánují nasvícení města v Sezimově Ústí. Vánoční trh začíná v 15 h, děti potěší andělé na chůdách a Ježíškova kancelář. Hudební doprovod obstará uskupení Sezimák zpívá gospel, pěvecký sbor ZUŠ Fénix a jako zlatý hřeb večera vystoupí Janek Ledecký.

V pátek strom rozsvítí i v Chýnově, vyvrcholí tak adventní jarmark místních dětí, který začíná v 16 h.

V Plané nad Lužnicí si nenechte magický okamžik utéct v sobotu v 17 h, už od 15 h bude u kostela Sv. Václava adventní jarmark a hudební program.

V sobotu rozsvěcí vánoční strom také ve Veselí nad Lužnicí, bohatý program začíná na náměstí T .G. Masaryka ve 14 h, adventní trh ještě o hodinu dřív.

V sobotu vyrazí na náměstí také Jistebničtí, strom se tu rozsvěcí v 17 h.

Advent zahajuje také Barokní dvůr Borotín, v sobotu zažijete divadlo, průvod s živým velbloudem a slavnostní otevření muzea, v neděli koncert a rozsvícení stromku, po oba dny se můžete těšit i na živý betlém, ukázky řemesel, dětské dílny a tradiční jarmark.

V neděli v 17 h se rozzáří strom na náměstí Republiky v Soběslavi, už od 10.30 h se ale můžete bavit na Rolničkovém adventním trhu s bohatým programem.

V Mladé Vožici rozsvítí stromeček na Žižkově náměstí a celé město v neděli v 16 h.