Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Vánoční Panská ulička v Českých Budějovicích.Vánoční Panská ulička v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

Vánoční trh před Kotvou
Kdy: pátek 15. prosince od 10 do 18 h
Kde: před budějovickým biografem Kotva
Proč přijít: Náměstíčko před biografem se promění na vánoční tržiště se vším, co k němu patří - horký svařák, koledy a hlavně stánky s produkty od výrobců a designérů z Budějovic a okolí. Nakoupíte třeba voňavé svíčky z Mafe candles, Jihočeský med z Polesí, Džem z Mazelova, dřevěné ozdoby, dekorace od Všeumělek a nebo přírodní kosmetiku z Mýdlárny Na samotě u lesa.

Krampuslauf
Kdy: v sobotu 16. prosince od 17 hodin
Kde: budějovické výstaviště
Proč přijít: Během Krampuslaufu se účastníci oblékají do kostýmů démonických postav, jako je například Krampus, který je spojován s rakouskými a alpskými vánočními tradicemi. Průvod se bude pohybovat po areálu výstaviště a návštěvníci se mohou těšit na různé zábavné a strašidelné vystoupení. Čtyřicet krampus skupin z Čech, Rakouska, Německa a Švýcarska. Vstupné na místě 250 korun, děti do 100 cm zdarma.

Vánoční hudební burza
Kdy: sobota 16. prosince od 13 do 17 h
Kde: českobudějovický MC Fabrika
Proč přijít: Velká hudební burza v MC Fabrika. Prodej LP, CD, MC, DVD, knih, merchandise a další. Nové i bazarové zboží. Nebude chybět kapelní secondhand. Vstup 50 korun.

Vánoce na starém města a staročeská vánoční ulička v Panské
Kdy: neděle 17. prosince od 9 do 17 h
Kde: Piaristické  náměstí a Panská ulice, České Budějovice
Proč přijít: Těšit se můžete na předvánoční prodej tradičního lidového umění (vánoční ozdoby, perníčky, obřadní pečivo, svíčky, svícny, keramika, podmalby na skle, paličkované, háčkované, drhané a tkané výrobky, dřevořezby, lidové hračky, suchá vazba
a další drobné dárečky pro radost). Zahřát se můžete horkým punč, svařeným vínem nebo medovinou. Připraveny budou také staročeské pochutiny, prodej vánočních stromečků, jmelí, zvěřiny a bažantů. Vánoční zvonečky, prskavky a svíčky vezměte s sebou.

Benefiční koncert Václava Neckáře
Kdy: sobota 16. prosince od 19 h
Kde: budějovická katedrála sv. Mikuláše
Proč přijít: Doporučené vstupné je 400 korun. Peníze budou použity na rekonstrukci exteriéru katedrály. 

Českokrumlovsko

Andělský průvod prošel historickým centrem Českého Krumlova a zvěstoval, že Vánoce se rychle blíží.Andělský průvod v Českém Krumlově. Zdroj: Lubor Mrázek

Andělský průvod
Kdy: pátek 15. prosince od 16.45 h
Kde: centrum města Český Krumlov, start průvodu je na Klášterním dvoře
Proč přijít: Český Krumlov se opět promění v město andělů. Neváhejte a přileťte ve svém kostýmu i vy! Slet andělů doprovodí režisér filmů Anděl Páně Jiří Strach, se kterým proběhne na závěr společné focení. Průvod půjde trasou: Klášterní dvůr – Tramín – Latrán – Radniční – náměstí Svornosti – schody před kostelem sv. Víta.

Zdeněk Svěrák v Klášterech
Kdy: neděle 17. prosince od 16 h
Kde: Kláštery Český Krumlov, 3+ galerie 
Proč přijít: Přijďte na odloženou autogramiádu knižní novinky Čerti nejsou se Zdeňkem Svěrákem a ilustrátorem Jindrou Čapkem. Originály ilustrací z této knihy jsou vystaveny ve Sbírce ilustrací pro děti. K zakoupení budou knihy Čerti nejsou a další tituly od Zdeňka Svěráka a světoznámé ilustrátorky Vlasty Baránkové. Knihy lze zaplatit hotově i kartou. Akce probíhá ve výstavě Vlasta Baránková Bim Bam Bum a vstup je zdarma.

Prachaticko

Adventní neděli pod sněhem rozehřály při setkání písně od sester Šímových.Adventní neděle v Prachaticích. Zdroj: Hanka Rabenhauptová

Nositelé, s. r. o.
Kdy: Sobota 16. prosince od 19 hodin
Kde: Malovice, Švestkový dvůr
Proč přijít: Divadlo Continuo na sklonku roku 2023 uvede novou inscenaci NOSITELÉ, s.r.o., jež je výsledkem dlouhodobého autorského projektu Kateřiny Šobáňové, která je členkou souboru od roku 2008. Projekt je zaměřen na výzkum pohybu, tělesnosti a expresivity stárnoucího lidského těla. V hlavní a jediné roli se pod režijním vedením Kateřiny Šobáňové představí švýcarský performer Stefan Bütschi. Vstup: Základní 190 a snížené 120 korun.

Třetí advent v Prachaticích
Kdy: neděle 17. prosince od 16 hodin
Kde: Centrum Prachatic
Proč přijít: Adventní korzo se v centru města koná v čase od 16 do 19 hodin, otevřeny budou obchůdky i kavárničky, adventní čas na pivovarském dvorku s kapelou The Acoustic! si připravil Prachatický pivovar. A třetí adventní neděli uzavře slavnostní zapálení třetí adventní svíce a koncert Michaela Foreta & ForetGumpu na prachatickém Velkém náměstí v neděli od 18 hodin. Vstup: zdarma.

Strakonicko

Re-use centrum neboli Blešák funguje v Jevišovicích měsíc. Zdroj: Město JevišoviceChystá se blešák ve Volyni. Ilustrační fotoZdroj: Město Jevišovice

Mladějovický sváteční jarmark
Kdy: sobota 16. prosince od 13 do 18 hodin
Kde: Mladějovice, stodola za hospodou
Proč přijít: Charitativní jarmark nabídne ručně vyráběné ozdoby a dekorace. Bude i něco dobrého na zub a k pití a na památku si můžete udělat snímek ve fotokoutku. Výtěžek jarmarku půjde na podporu malé Elišky z Radomyšle, která podstoupila transplantaci kostní dřeně.

Předvánoční bleší trh
Kdy: sobota 16. prosince od 14 h
Kde: Volyně, Pošumavská tržnice
Proč přijít: Děláte doma před Vánoci pořádek, ale je vám líto některé věci vyhodit? Chybí vám stále originální vánoční dárky? Přijďte se podívat, jaké poklady nabízí předvánoční blešák ve Volyni. Můžete prodávat, nakupovat nebo se jen potkat a popít svařák. Rezervace prodejního místa na telefonu 777 127 774.

Jindřichohradecko

Historická zámecká lékárna.Historická zámecká lékárna.Zdroj: Archiv Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Netradiční prohlídky
Kdy: Od pátku 15. do neděle 17. prosince
Kde: Třeboň
Proč přijít: Bohatý adventní a vánoční program přichystal pro své návštěvníky Státní zámek Třeboň. Kromě sobotních a nedělních prohlídek vánočně vyzdobených Schwarzenberských apartmá se o tomto víkendu můžete těšit na vánoční trhy na velkém nádvoří zámku. A pokud s sebou vezmete malé děti do 9 let věku, nevynechejte dětské prohlídky s podtitulem Vánoční návštěva u paní kněžny. Průvodkyně v kostýmu kněžny malým návštěvníkům poutavou formou povypráví o historii zámku a vánočních tradicích. Prohlídka se koná vždy v 10 a 14.30 h (2 prohlídky za den).Výklad není určen pro dospělého návštěvníka, neboť je zjednodušen tak, aby mu rozuměly malé děti. Z kapacitních důvodů může jít na prohlídku s jedním dítětem jako doprovod pouze jeden dospělý.

Zajímavé zážitky si odnesete i z prohlídek Zámecké lékárny. Už v pátek si užijete hodování za Petra Voka, hranou prohlídku, při které se potkáte s kuchařem a hospodyní Zuzanou Vojířovou a dozvíte se, jak a co se jedlo na dvoře Petra Voka. Budete jíst a pít podle dobových receptů… V sobotu vás provede domem, který nechal v roce 1605 postavit jako svoji knihovnu, obrazárnu a kunstkomoru, sám Petr Vok. Při nedělních kostýmovaných prohlídkách se osobně seznámíte se s Václavem Březanem a odhalíte jeho dílo archivářské, kronikářské a knihovnické. Nechá vás nahlédnout i do svého soukromého života.

Advent v Muzeu fotografie
Kdy: V sobotu 16. prosince od 10 do 17 h
Kde: Muzeum fotografie, Jindřichův Hradec
Proč přijít: Pro návštěvníky bude připraveno fotografování ve vánočním duchu v muzejním ateliéru, tvůrčí dílničky pro děti a ukázky řemesel. K vidění budou skláři, kovář, košíkář nebo včelař. Děti i dospělí zájemci si budou moci ozdobit vánoční perníčky, vytvořit si hračky ze dřeva, využít možnost "dětského tetování" nebo navštívit Luďkovu HRAČKOLNU. Nebude chybět ani výroba šperků, oblíbené malování na obličej a tvoření pro malé i velké z drceného skla nebo foukání barev. Na nádvoří uvidíte ukázky práce kováře. V přízemí a na nádvoří Muzea fotografie se koná MINT Market, moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky.

Písecko

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní v ProtivíněČeská mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní v ProtivíněZdroj: Archiv MěKS Protivín

Česká mše vánoční
Kdy: V pátek 15., v sobotu 16 a v neděli 17. prosince
Kde: Protivín, Písek
Proč přijít: „Hej Mistře“ zazní o nadcházejícím víkendu na Písecku hned na několika místech. Slavnou Rybovu mši v podání Píseckého komorního orchestru a hostů si poslechnete v pátek od 19 h v protivínském kině. Na Českou mši vánoční zve do svého sálu i Městská knihovna Písek, a to v sobotu od 17.17 h. Účinkují Jiří Emmer (varhany), smíšený sbor Česká píseň, dětský sbor Voci Bianche a sólisté Minyoung Park (soprán), Dagmar Drechslerová (alt), David Cízner (tenor), Pavel Klečka (baryton). Tradiční Rybovku v podání Píseckého komorního orchestru si užijí také v neděli od 17 h návštěvníci písecké Trojice.

Advent na faře
Kdy: V neděli 17. prosince od 14 do 17 h
Kde: Bernartice, fara
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Městys Bernartice ve spolupráci s římskokatolickou farností zvou obyvatele Bernartic a přilehlého okolí třetí adventní neděli 17. prosince na bohatý vánoční program s názvem Advent na faře. Svátečně vyzdobený farní dvůr uvítá příchozí vůní teplých nápojů a dalším občerstvením. Nejen pro děti bude velkým lákadlem ohrádka plná živých zvířátek, které známe z betlémů: oslík, telátko, ovečky střežící svatou rodinu. Na pódiu budou znít koledy a vánoční. Krátké divadelní představení s názvem Cesta k Ježíškovi si připravily děti ze školní družiny. Můžete obdivovat výstavu betlémů, ukázky lidových řemesel, nebude chybět ani tvořivá dílna pro děti. Součástí bohatého programu na dvoře budou prodejní stánky. Odpoledne završí koncert pro Miladu v kostele sv. Martina.

Táborsko

Betlémské světlo hasiči z Krumlovska od svých hornorakouských kolegů přebírají od roku 1989.Betlémské světlo jde do domovů.Zdroj: Petr Skřivánek

Těšíme se na Vánoce
Kdy: V sobotu 16. a v neděli 17. prosince od 14 do 18 h
Kde: Tábor, náměstí T. G. Masaryka
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Během třetího adventního víkendu se na náměstí T. G. Masaryka v Táboře rozhostí příjemný program „Těšíme se na Vánoce“. Po oba dva dny se děti mohou těšit od 14 do 18 h na jízdy vláčkem, v sobotu 16. prosince lidé uvidí a uslyší pouliční vyprávění s hudbou „Potkali se u Betléma“. V neděli od 15 hodin zazní Adventní koledivy a následuje vystoupení Divadla Kvelb „Andělé“ (16.30 hodin).

Betlémské světlo
Kdy: V sobotu 16. prosince
Kde: Veselí nad Lužnicí, Planá nad Lužnicí
Proč přijít: Do Veselí nad Lužnicí přijede betlémské světlo v sobotu 16. prosince v 11.28 hodin rychlíkem z Brna. Ve Veselí je možné si betlémské světlo vyzvednout do lucerniček ve stejný den, a to v čase od 15 do 17 hodin na náměstí T. G. Masaryka. V případě špatného počasí u skautské klubovny na Foglarově nábřeží. Další možnost k vyzvednutí Betlémského světla bude ve veselském kostele Povýšení sv. Kříže po pravidelných mších. Ve Zlukově bude možnost si betlémské světlo vyzvednout 16. prosince od 14 hodin v kapličce a u starosty obce. Světlo dál skauti povezou vzápětí osobním vlakem do Českých Velenic. Na tradiční předávání betlémského světla se můžete vypravit i v Plané nad Lužnicí. Naváže na ně živý betlém složený ze členů různých spolků a dobrovolníků. Přijďte v 16 h ke kostelu sv. Václava.