Táborská setkání letos lákají kromě tradičního historicky zábavního programu také na popovou hudbu. O zahájení se mimo jiné postará i herec, moderátor a hudebník Marek Erben.

Setkání po 19 let zahajovala Posádková hudba Tábor, která však letos ukončila činnost. Návštěvníci však o armádní orchestr nepřijdou.
„Místo ní na Žižkově náměstí v pátek od 19.30 hodin vystoupí Ústřední hudba Armády ČR. Následovat bude pochodňový pochod, projekce k 590. výročí založení města, ohňostroj. Diváci se dále mohou těšit na Marka Ebena, který bude recitovat,“ popisuje začátek programu starostka Hana Randová.
Po zahájení na hlavním pódiu zahraje skupina Jiřího Pavlici Hradišťan a domácí Swing Band. Po koncertech se otevřou brány středověkého tržiště na Tržním náměstí.

Poprvé trhovci z Itálie

„Novinkou je, že na jarmarku budou prodávat a vystupovat trhovci z Itálie,“ upřesňuje vedoucí odboru kultury Lenka Horejsková. V klubu Bardo čeká pak návštěvníky rokenrol a country.
Hlavní sobotní program se ponese na vlně lidové zábavy, ale i popu. Alternativou pak je množství doplňkového programu. Dopoledne se v ulicích můžete potkat se soubory Pouličníci, Moravské tetiny či pražská Dolina, hrajícími folklor či historickou hudbu. Nebudou chybět hry, soutěže nebo malá divadla pro děti.

„Upozornit bych chtěla na program v Rajském dvoře na náměstí Mikuláše z Husi. Začíná od 10 hodin a představí se skupina historického tance Calyculus či středověká hudba Dei Gratia. Zajímavý bude koncert pěveckých sborů z italského Formigine a Táborského chrámového sboru,“ zve Horejsková. Dále zazpívá například His Master´s Voice Band či Voxtet, zahraje duo Jiří Blafka a Jaroslav Bárta.

Na hlavním pódiu budou vystupovat zahraniční soubory, ale od 13 hodin i jihočeská dechová hudba Keramička. Večerní program hudebně odemknou v 18 hodin Čankišou. Po nich rozhýbou návštěvníky Žižkova náměstí hvězdy popu Kamil Střihavka, Divokej Bill a Petr Kolář.
Slavnosti ale neznamenají jen návrat do historie. V sobotu se od 11 hodin můžete v secesním prostoru Střelnice setkat s mladým designem. Svou tvorbu představí oděvní návrháři či šperkaři.

Kromě Dne otevřených památek, kdy si lidé mohou bezplatně prohlédnou zevnitř například táborské podzemí či panorama Tábora z věže hradu Kotnov, přináší směs hudby a výstav závěrečný den slavností: bubenické Jam Session, koncert pěveckých sborů, kapelu Please the Trees i David Koller Band. Celý program je na www.tabor.cz.

Permanentka stojí v předprodeji 170, na místě 200 korun. Důchodci a děti od 6 do 12 let mají poloviční slevu.

Pět tipů Deníku
Marek Eben recituje - Žižkovo náměstí PÁ,21.00
Moderátor, hudebník a herec bude při zahajování recitovat.
Hradišťan a Swing band - Žižkovo náměstí PÁ, 22.00
Kapely po sobě vystoupí na jednom pódiu. Zajímavá kombinace.
Čankišou - Žižkovo náměstí SO, 18.00
Hudba v rytmu world music roztančí asi každého.
Rajský dvůr -Mikuláše z Husi SO, 10.00
Bohatý hudební program zaměřený na pěvecké sbory.
Divokej Bill, Petr Kolář - Žižkovo nám. SO, 21.30
Dvě velké popové hvězdy vystoupí po sobě na hlavním pódiu.

David Peltán