DNEŠNÍ AKCE

Svatomartinskou husu můžete ochutnat v penzionu U Farmáře v Moravči u Chotovin. Sváteční menu nabídnou do 22 hodin.

Na tvořivou dílnu zve dnes od 15.30 hodin Rodičovské centrum Radost v Táboře. Daniela Máchová ukáže správný postup při výrobě lucerničky do průvodu či na výzdobu balkonu.

Pokud se zajímáte o české dějiny, přijďte odpoledne do Husitského muzea v Táboře na další komentovanou prohlídku obnoveného cyklu nazvaného Záhady českých dějin v muzeu aneb Pojďte klást dějinám otázky. Tentokrát historik Zdeněk Vybíral přiblíží dobu bitvy na Bílé hoře. Dozvíte se také, jak moc Tábor uspěl v dávných válkách, jež prošly jeho dějinami od založení až do moderní doby, jak probíhala nejkrutější obléhání, kterým bylo město vystaveno a podobně. Zájemci se sejdou v 16.30 hodin v átriu staré radnice.

Dražičtí se mohou těšit na kulturní víkend. Ten dnes v 17.30 hodin zahájí Svatomartinský lampiónový průvod, který organizuje sdružení rodičů při základní a mateřské škole. V tento čas z dětského hřiště vyjdou zájemci s rozsvícenými lampiony.

I dnes pokračuje 17. ročník kulturně-vzdělávacího festivalu ŽIVOTAUMĚNÍ. Od 18 hodin v MP7 Café Gallery můžete zhlédnout dokument Vzhůru ženám. V Østre Toten, vesničce Kapp, u největšího norského jezera Mjøsa, žijí spolu Marion a Harald. Marion a Harald provozují centrum péče o transgendery. Po filmu následuje debata s českým režisérem a dokumentaristou Jankem Růžičkou. Akci pořádá Cheiron T.

Ve stejnou dobu Páter Petr Plášil celebruje Svatohubertskou mši v kostele svatého Václava v Plané nad Lužnicí. O hudební doprovod se postarají Trubači OMS Tábor a plánský pěvecký sbor Harmonie.

Rajčatům se letos nedaří. To je název inscenace, kterou od 19.30 hodin uvidí návštěvníci v Kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí. Pro potřeby Divadelního spolku Chvalovský Soběslav ji upravil Kamil Modl. Diváci zhlédnou příběh odehrávající se mezi herečkou Myrou a jejím agentem Tomem. Umělkyně trvá na tom, aby alespoň na chvíli unikla z víru show byznysu a nerušeně odpočívala. Poté ale zjistí, že klid nemá ani na nejodlehlejším místě, protože s ní přátelský kontakt chtějí navázat starousedlíci. Proto, aby unikla přítomnosti zvědavých sousedek a uhájila si soukromí, musí vymyslet různé finty, například převleky či falešnou sestru.

Galerie Umauma zve od 20 hodin na vernisáž výstavy Jana Douši. Hudební doprovod zajistí Karel Kobližka a Vojtěch Vrtiška. Expozice potrvá do 10. ledna příštího roku.

Úderem 21. hodiny startuje koncert Michal Pavlíček v táborském Recykle music baru na Špitálském náměstí. Na akci nazvanou Hormony Tour 2013 můžete přijít už od 20 hodin.

SOBOTNÍ AKCE

Domácí hospic Jordán pořádá od 9 hodin kurz pro pečující. Ten je určen všem, kteří pečují o svého blízkého, nebo tuto péči zvažují. Cílem je poskytnout podporu a praktické informace pečujícím a těm, kteří se na péči teprve chystají, vytvořit prostor pro možnost seznámit se se zkušenostmi ostatních pečujících. Témata kurzu: jak pečovat o sebe sama, duchovní potřeby nemocných, ošetřovatelské minimum pro pečující a sociální minimum pro pečující.

Faustování. To je akce, která se až do neděle koná v Kulturním domě v Bechyni. Inspirativní dílna je určená všem, kteří zajímají loutky a jejich animace. První část workshopu nabídne základní animační techniky jednotlivých druhů loutek. Návštěvníci budou mít možnost hledat mezi loutkami rozdíly a tvořit s nimi drobné ukázky. Na workshopu nebude chybět marioneta, maňásek nebo javajka či alternativní typy. Další část workshopu umožní drobné filmové animace a foto komiks s loutkami, které si zájemci vytvoří.

Od 13 hodin si připravila program i táborská zoologická zahrada. Tentokrát se bude týkat surikat. Návštěvníci je budou moci nakrmit a pozorovat. Navíc si prohlédnou i jejich mláďata, která neustále dovádějí. Zájemci se při komentované prohlídce dozvědí například, kdo shání potravu, kdo stráží rodinu apod.

Už potřetí hospodyňky napečou štrúdly na Sezimácké štrúdlování a předstoupí s nimi před porotu. Ta ze všech vybere ten nejchutnější. Akce se koná od 15 hodin v sezimoústeckém městském kulturním středisku. Při štrúdlování bude možné ochutnat i jablečný mošt. Během odpoledne vystoupí Pouličníci.

Ve stejný čas, tedy v 15 hodin, odehraje v chotovinském kulturním domě táborský soubor Rubikon pohádku Princezna Žofinka a drak Dynamit.

Pokud jste odvážní a navíc máte šikovné ruce, přijďte v 15.30 hodin do řípecké hospody. Děti i dospělí si zde mohou vyrobit lampion a s ním se pak mohou vydat po stopách ukrytého pokladu. Každý by si měl přinést voskovky, nůžky, lepidlo a také dobrou náladu.

O půl hodiny později začíná Martinská slavnost na Žižkově náměstí v Táboře. Přijďte si zazpívat podzimní písničky, poslechnout martinskou legendu, přivítat Martina na koni a ochutnat martinské rohlíčky. To však není vše. V 16.15 se shromáždí průvod a s lucernami se vydá Klokotskou ulicí do parku u kostela sv. Filipa a Jakuba, kde všichni návštěvníci společně oslaví příchod zimy příjezdem Martina na koni. Akci pořádá Rodičovské centrum Radost a Církevní základní škola Orbis-Pictus.

V 16.30 hodin se tradiční Svatomartinská slavnost spojená s lampiónovým průvodem, svatým Martinem na koni, společným zpěvem a martinskými podkovami uskuteční také v nadějkovské Farské zahradě.

Vocalia varie je název večera, v němž návštěvníci uslyší populární melodie v podání pěveckých souborů ve velkém sále táborské Střelnice. Od 19 hodin vystoupí Domino (Tábor), His Master's Voice Band (Tábor), G*APEELS (Praha).

Debbi Love, alternativně popová kapela, zahraje v rámci 17. ročníku kulturně-vzdělávacího festivalu ŽIVOTAUMĚNÍ v MP7 Café Gallery od 20 hodin.

Myslivecké sdružení Raště Dražice pořádá Hubertskou veselici. Od 20 hodin to v dražickém kulturním domě rozbalí kapela Spino Tábor.

Ve 20 hodin zazpívá skupina Flok v penzionu U Farmáře v Moravči u Chotovin.

Pivovarský dvůr – Arabela ve Veselí nad Lužnicí zve na akci nazvanou Old. Times. Band, což je amatérské sdružení hudebníků.

NEDĚLNÍ AKCE

Hubertská jízda v Nemyšli se koná od 11 hodin na místním zámku.

Mají vaše ratolesti rádi klasické pohádky? Jednu takovou připravil na neděli soubor Divadélko na nitce. Pokud tedy nemáte nic jiného na práci, mohou malí návštěvníci zhlédnout představení o Perníkové chaloupce. Začátek je v 15 hodin v plánské městské knihovně.