Možná bude šéfovat pile. I takovou nabídku dostal. Karel Daňhel, ředitel táborského Divadla Oskara Nedbala po 26 letech ve funkci skončí. Ze své pozice odejde také šéf Prachatického muzea Pavel Fencl, oba jsou v důchodovém věku. Jihočeský kraj, který divadlo i muzeum zřizuje, vypsal na jejich místa výběrové řízení, komise zvolí nástupce v dubnu, nastoupit mají noví šéfové 1. července.

Táborské divadlo přilákalo loni asi 52 000 diváků. Karel Daňhel ho vedl od 2. května 1990. Původně byl rozhodnut, že skončí, až dosáhne dvaceti let ve funkci. „Ale vždycky přišly nějaké další věci, které jsem přislíbil, a cítil jsem mravní povinnost je zajistit," říká 69letý ředitel.

Před časem podal žádost 
o zproštění funkce. V říjnu oslaví sedmdesátiny a inzeroval, že si k nim věnuje důchod. „Vzhledem k tomu, že na podzim jsou volby, byl jsem vyzván krajským úřadem, jestli  bychom výběrové řízení udělali teď s tím, že jakmile nastoupí nový ředitel, měl bych tam být ještě nějaký čas jako poradce, a  to se mi zamlouvá. Rád bych předal divadlo do dobrých rukou a dobrým způsobem. Krajský úřad mě požádal, jestli bychom tu věc mohli vyřešit zároveň s panem Fenclem. Přišel čas, jsem s tím srozuměn, i když mi to způsobilo lehké komplikace, protože jsou rozdělány rekonstrukce 
a připravujeme letní školu pěvců," řekl Karel Daňhel.

Je prostor pro změny repertoáru

Krajský úřad přijímá žádosti uchazečů o jeho místo do 
25. března. Devítičlenná komise zasedne 11. dubna, kdy vybere vítěze. Ten by měl nastoupit 1. července.

„Na prázdniny, je to i logický tah, během nich by si to měl ošahat a začít připravovat novou sezonu. Každý ředitel, který bude nastupovat po Karlu Daňhelovi, to bude mít těžké: měl slušné výsledky, návštěvnost i spokojenost lidí, ale určitě je prostor, jak divadlo posunout, protože patří Jihočeskému kraji. Jihočeské divadlo beru spíše jako budějovické, divadlo v Táboře by mohlo oslovit širší region, střední Čechy, Vysočinu a pochopitelně širší jižní Čechy. Je prostor pro změny repertoáru, máme dvě nádherné scény, je to otázka experimentu a novátorského přístupu nového ředitele," řekl šéf krajského odboru kultury Patrik Červák.

Jako příklad zmínil mladá divadla nebo experimentální tanec. „Neříkám opustit původní repertoár, který má úspěch, ale zkusit ho ještě rozšířit," doplnil Patrik Červák.

Patrik Červák, šéf krajského odboru kultury.

Jedním z členů komise  bude táborský starosta Jiří Fišer. Podle něho by měl být nový ředitel člověkem z branže, mít kulturní povědomí, a ne jen pouhý manažer technokrat. Starostu bude zajímat 
i to, jak si budoucí šéf představuje spolupráci s městem.

„Jakkoli je divadlo v krajské působnosti, tak neodmyslitelně patří do města a ředitel by měl mít představu, jak bude spolupracovat s muzeem, knihovnou a dalšími stálými kameny kulturního života v Táboře. Pod působením Karla Daňhela je divadlo jednoznačně úspěšné a z pohledu zřizovatele bude určitě požadavek na solidní ekonomickou stabilitu," řekl Jiří Fišer.

Odcházející šéf divadla ještě stihl připravit nadcházející 100. sezonu. Nejvíc si cení svého týmu, který byl podle něj výborný, pracoval dlouhodobě. Teď se Karel  Daňhel těší, že bude víc hrát divadlo pro děti, jezdit s kapelou Pouličníci, dál učit na Jihočeské univerzitě. „A dostal jsem nabídku, abych dělal ředitele pily," směje se. „Věk jim vůbec nevadí, tak zvážím, jestli se do toho pustím," dodává.

Odpálit divadlo do 21. století

Vedení kraje by chtělo přilákat víc mladých diváků. 
S tím je spjat názor Patrika Červáka, aby scéna navenek omládla. „Domnívám se, že by bylo potřeba celé divadlo odpálit do 21. století co do drivu 
a marketingu. Marketingově 
a vnějším ksichtem nesplňuje podmínky kulturní instituce 21. století, už tím, jak vevnitř vypadá, bude potřeba udělat facelift (změna vzhledu – pozn. red.) a rekonstrukci vnitřních prostor," řekl Patrik Červák.

Od 1. července bude mít nového šéfa i Prachatické muzeum. Do něj chodí ročně patnáct až třicet tisíc lidí, podle toho, jak lákavá je hlavní sezonní výstava. Nynější ředitel, 67letý Pavel Fencl, je pracující penzista. Přeje si, aby jeho nástupce pokračoval 
v rozvoji muzea, k čemuž ho zavazuje i pětiletá směrnice platná pro krajem zřizované kulturní organizace. „A jinak, aby měl k té práci vztah, to je vždycky důležité. Odcházím rád, těším se, protože rezignační dopis jsem posílal panu hejtmanovi už na podzim, chtěl jsem odejít 29. února, nicméně nějakou dobu to trvalo," řekl Pavel Fencl.

V muzeu zůstane další dva roky na malý úvazek: kromě ředitelování pracoval také jako historik mladších dějin, 
v čemž bude pokračovat. Ve funkci byl Pavel Fencl od 
1. října 2006. Je rád, že se podařilo zřídit nové expozice.

„Mezi nimi je celkem oblíbená ta o solné Zlaté stezce. Jsem rád, že muzeum mělo poměrně silnou publikační činnost a že skončil čtvrtstoletí trvající výzkum Zlaté solné stezky. I frekvence pořádání výstav je celkem uspokojivá – pokud by se pokračovalo v tomto trendu, bylo by to dobré," shrnul Pavel Fencl.

Kdo vybere šéfa divadla• Tomeš Vytiska, krajský radní pro kulturu
• Jaromír Slíva, náměstek hejtmana
• Patrik Červák,vedoucí odboru kultury
• František Chrastina, šéf kulturních organizací kraje
• Tereza Daňková, vedoucí krajské kulturní komise
• Ladislav Seidl, šéf odboru kultury Kraje Vysočina
• Jiří Fišer, starosta Tábora
• Vítězslav Jandák, poslanec
• Karel Daňhel, ředitel táborského divadla

Zdroj: Marek Svoboda, Jihočeský kraj