První interaktivní pohádkovou knihu v jižních Čechách pokřtili v pátek odpoledne v Malém pivovaru její kmotři: pohádkový král Zdeněk Troška, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.
Autory padesáti pohádek z jižních Čech a Šumavy, které vyprávějí o zajímavých osobnostech a místních tradicích, jsou Bára Stluková a ilustrátor Jaroslav Kerles. Čtenář se tak mimo jiné dozví, jak vznikla v Dačicích kostka cukru, proč jsou ve Strakonicích dudáci nebo v Táboře husité. Základ tvoří historické události, jako je například příběh Kubaty nebo Lomikara v čele Chodů, a doplňují je přísloví. „Některá se vyprávějí, ale není znám jejich původ, nebo jejich historie byla příliš brutální pro děti, takže jsem je přepracovala. Ale je tam i několik pohádek čistě autorských,“ říká Bára Stluková, autorka několika pohádkových vyprávění kapra Jakuba, které vyšly už před pěti lety v brožovaných sešitových vydáních.
„Vždy vyhrají ti dobří a zlí jsou potrestáni. Jde ale ještě o něco jiného. V životě má každý v sobě něco negativního a pozitivního zároveň a může se stát, že v různém období ta která stránka převažuje. A když tato osobnost udělá něco dobrého, je po zásluze odměněna, v druhém případě samozřejmě potrestána,“ dodává Bára s tím, že v jejích ilustrovaných pohádkách najdou děti jak hodného, tak zlého čerta. Kniha je součástí projektu podporujícího rozvoj domácího cestovního ruchu. Společně s pohádkovým cestovním pasem, vandrovní knížkou, pohádkovou mapou a dalšími doplňky provede vandrovníky krásným a tajemným regionem. „Figurka kapra Jakuba je emblémem, který už zasahuje do ostatních regionů za hranice Pohádkové říše. Rodiče tak berou děti na výlety, kde navštěvují místa, o kterých se dočetli. Projekt nás těší. Máme na sto šedesát informačních kanceláří. Když děti přijedou do Hoštic, počítáme, kolik mají razítek z míst, co už s rodiči procestovaly,“ podotkl v královském rouše oděný Zdeněk Troška.
„Musíme se umět dívat kolem sebe, kolik krásného tady je. Kdybych mohl, zasadil bych se o to, aby děti byly více venku, nedostávaly do ruky agresivní počítačové hry. My stavěli v partě bunkry a schovávačky. Dneska nerozeznají děti lípu od jasanu, pšenici od ovsa, kosa od drozda. Osaměle sedí u neživého bakelitu, naprosto vyprahle, a chybí jim něha, láska, porozumění,“ posteskl si režisér Troška. Vzápětí ale zmínil, že například účast dětí s rodiči jeho operních představení Carmen a Rusalky ve Státní opeře dokládá jiný způsob výchovy. Za příjemnou a zároveň nevšední událost označil společné uvedení knihy do světa hejtman Jihočeského kraje. „Jsem poctěn, protože nebývá zvykem, že by v demokratické společnosti křtil hejtman společně s monarchou pohádkovou knihu,“ řekl s úsměvem Jiří Zimola. Prozradil, že od dcery dostal za úkol knížku pohádek hned koupit. „Snad by tam měla být i pohádka o mašinkách z Bystřicka. Kniha určitě přispěje k tomu, abychom si uvědomili, že to krásné máme vlastně hned u nosu,“ uzavřel Jiří Zimola.