Je pátek ráno. K nebi vzlétá první balón. Neklamné znamení toho, že v Sudoměřicích u Bechyně, ve středobodu vesmíru a v pupku všeho světa začíná PO – SU – BA – NE. Podzimní sudoměřické balónové nebe.

A neskončilo jen u prvního balónu. Počasí bylo letos Sudoměřickým nakloněno. Páteční večer vzlétla balónová devítka, která si let zopakovala ještě sobotní ráno a podvečer. Kromě jednoho.

„Letos snad poprvé po pěti letech nám počasí umožnilo balón na laně, ve kterém jsme mohli povozit děti. Na ukotvený balón je zapotřebí obzvlášť příznivého počasí. Máme štěstí,“ říká starosta Sudoměřic Stanislav Houdek.

A tak poté, co se ze starostovské louky za vsí odtrhlo od země osm proutěných košů, utvořila se předlouhá fronta malých zájemců o létání před balónem ukotveným třemi lany.

Posádku ostatních balónů doplnili také tři výherci sudoměřické „předvolební“ ankety. Do schránek bylo rozdáno 250 anketních lístků. Respondenti v nich měli odpovídat na otázku, co se jim v obci líbí a co je naopak štve. Se jménem jich odpovědělo pouze devět a tři z nich byli vylosováni a obdarováni netradičním zážitkem.

Ale že není PO – SU – BA – NE jen o létání, svědčila sudoměřická náves Z. W. Fixleyho plná bavících se místních i přespolních. Z vršku vzlétala kosmická loď s Laikou, z papíru se skládaly neidentifikovatelné létající objekty a jedlo se sponzorské tatrmanské prase.

Historii akce vylíčil její organizátor a zakladatel sudoměřického sdružení Tatrmani Josef Brůček: „Kdysi jistý José Zika chtěl na severu Čech zorganizovat balóniádu. Přál si, aby se vyráběly papírové modely na teplý vzduch a dívalo se, kam doletí. Nepovedlo se mu to a tak navrhl, aby se to zkusilo u nás. A pochopitelně jakmile jsme to jednou vyhlásili, stala se z toho dlouhá linie balóniád. Pak se ale tato linie vyčerpala, přestože se témata měnila. Akce přestávala být pro tvořivé lidi vzrušivá. Načež jsme se setkali s Josefem Cábou a zkusili to s velkými balóny. A najednou se z drobné víkendové tvořivé radosti stala podstatně větší, náročnější a obsažnější veselice s názvem Podzimní Sudoměřické Balónové Nebe.“