Předchozí
1 z 12
Další

Zdroj: se svolením ProstoruMichael Žantovský: S prominutím řečeno – Můj život mezi slavnými a mocnými (Prostor)

V jakém sportu si vedla královna Alžběta lépe než herec Daniel Craig? Čím Woody Allen pohostil ve svém bytě Václava Havla? A kdo daroval Margaret Thatcherové „bahňáka“?

Spisovatel, překladatel a diplomat Michael Žantovský ve svém novém díle s nadsázkou a vtipem líčí „nesmazatelné zážitky“ s významnými osobnostmi světového dění: od Václava Havla, George Bushe staršího, Françoise Mitterranda, Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova přes nizozemskou a britskou královnu a Rolling Stones až po papeže Jana Pavla II. a 14. tibetského dalajlamu.

Ve třinácti kapitolách své knihy odhalí skutečnou povahu světového dění a potvrdí nám všechna podezření, se kterými jsme se dosud neodvažovali svěřit nikomu kromě svého psychiatra. Text doprovázejí barevné dokumentární fotografie z autorova archivu.

Zdroj: se svolením No Limits

Nick Hornby: Funny Girl (No Limits)

Hlavní postavou zábavného románu je krásná a talentovaná Barbara Parkerová, která se po vítězství v soutěži Miss Blackpool 1964 rozhodne, že královnou krásy být nechce. Přijme nové jméno Sophie Strawová a stane se hvězdou televizního sitcomu. Probíhají bouřlivá 60. léta a v zákulisí si herci naplno užívají své životy. Když se však scénář sitcomu začne až příliš nápadně podobat realitě a život začne až nebezpečně napodobovat umění, ocitne se nejen Barbara alias Sophie před důležitou životní volbou. Musí si vybrat, jestli půjde dál stejnou cestou, nebo si vybere jiný kanál. Nový román Nicka Hornbyho pojednává o mládí a zralém věku, o slávě, společenských vrstvách a zákulisí showbyznysu a nabízí strhující portrét mladistvé nevázanosti a kreativity i doby, kdy mohlo vzkvétat obojí zároveň.

Zdroj: se svolením ArgaPetra Hůlová: Nejvyšší karta (Argo)

Spisovatelka Sylvie Novak se na prahu padesátky ohlíží za svou úspěšnou kariérou angažované autorky a reflektuje svůj komplikovaný osobní život.

Ve vzpomínkách se často vrací k dávnému iniciačnímu vztahu s výrazně starším spisovatelem. Zkrátka bilancuje minulost. A pak je tu přítomnost: harcování po besedách s novou knihou feministických esejů, viditelné stárnutí a s ním přicházející syndrom ženské neviditelnosti, proti kterému Sylvie bojuje po svém. Ale především je tu dcera Judita, která se vůči své matce nevybíravě vymezuje a nakonec proti ní vytáhne i kartu nejvyšší…

Skandální odhalení, nebo mystifikace? Autobiografie, nebo fikce?

Zdroj: se svolením GaramonduŠemi Zahrin: Jednoho krásného dne (Garamond)

Na pobřeží Galilejského jezera leží město Tiberias. V horkém vzduchu se zde prolíná omračující vůně jídel s takřka hmatatelným sexuálním napětím. Sedmiletý Šlomi se v tomto pulsujícím prostředí zamiluje do Elly, zvláštní dívky se sebevražednými sklony. I Šlomiho bratra, rodiče a sousedy sužují kuriózní osobní dramata – a ta se v průběhu desetiletí skládají v okouzlující mozaiku, která ukazuje všechny barvy izraelských dějin, kulinářství i života.

Podmanivá rodinná sága od oceňovaného izraelského autora, která se v Izraeli stala bestsellerem.

Zdroj: se svolením PráhuEda Kriseová: Kočičí životy (Práh)

Pradědeček Jan Sládek, druhý syn sedláka z Podřipska, chtěl původně přesídlit do Ameriky, ale neuměl plavat a oceánu se bál. Vydal se na východ po souši a na pozvání ruského cara Alexandra II. odstěhoval svou rodinu na Volyň. Tím založil tragický osud několika generací svých potomků. V Křemenci pak pekl chleba pod vládou jak Ukrajiny, tak Ruska, Polska a Německa. Na Volyni tehdy žili v míru Ukrajinci, Rusové, Rusíni a Židé jen mezi dvěma totalitními režimy, bolševismem a nacismem, a mezi dvěma světovými válkami…

Román o osudových láskách, odchodech i návratech Čechů, kteří na konci 19. století přišli na Volyň za lepším, vychází znovu po 25 letech.

Zdroj: se svolením MottaMichaela Klevisová: Vraní oko (Motto)

Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i podezřelých…

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku přináší už osmý případ Josefa Bergmana.

Zdroj: se svolením MobyMonika Czernin: Žila jsem příliš krátce (Moba)

Hraběnka Nora Kinská, narozená roku 1888, vyrůstala v Čechách a byla vychovávána zcela v duchu tradic vysoké aristokracie. Rodina očekávala, že Nora přijme ve společnosti své řádné místo, avšak mladá dáma se vyvíjela podle vlastních představ.

Uprostřed první světové války se Nora vydala na cestu na Sibiř, aby pomáhala válečným zajatcům jako sestra Červeného kříže. Pobyt, který byl původně naplánován na několik měsíců, se stal dlouholetou zkušeností plnou nemocí, hladu, zimy a teroru, ale také cestou k novému životu.

Zdroj: se svolením CosmopolisuJenny Haleová: Rozmarýnová zátoka (Cosmopolis)

V místě, kde je nejmodřejší moře a kde voní rozmarýn, trávila Melanie s babičkou každé léto a společně snily o tom, že promění jeden opuštěný dům v malý rodinný penzion. Po její smrti se Melanie cítí ztracená, babiččina poslední vůle před ní ale otevírá novou životní kapitolu. Odkázala jí totiž peníze na koupi milovaného domu v Rozmarýnové zátoce.

První večer v novém městě se Melanie seznámí s místním tesařem Joshem. Zamlklý muž je přesně tím, koho pro rekonstrukci domu potřebuje. Jenže on je rozhodnutý městečko opustit. Navíc kdysi slíbil své matce, že nepřekročí práh stavení, které může za neštěstí tolika místních obyvatel.

Dům skrývá tajemství, které může Melanii a Joshe jednou provždy rozdělit, nebo je naopak svést dohromady.

Zdroj: se svolením UniversaJames Wyllie: Manželky nacistů (Universum)

Göring, Goebbels, Himmler, Heydrich, Hess, Bormann – jména, která jsou synonymem moci a vlivu ve třetí říši. Méně už budeme znát jména jako Carin, Emmy, Magda, Margaret, Lina, Ilse a Gerda… Až dosud se na ně nahlíželo jako na vedlejší postavy, jejich význam se opomíjel a zdálo se, že o vražedných činech svých manželů nic nevěděly, třebaže důkazy byly všude kolem nich: ukradená umělecká díla v pokojích jejich domů, otrocká práce a produkty vypěstované v koncentračních táborech na jídelních stolech.

Kniha přináší zajímavý pohled do osobních životů i psychologických profilů žen Hitlerových pohlavárů.

Zdroj: se svolením MobyDeon Meyer: Temný proud (Moba)

Po vyšetřování, při němž hrozilo odhalení korupce v jihoafrických mocenských kruzích, byli Benny Griessel a Vaughn Cupido degradováni a propuštěni z elitní policejní jednotky Jestřábů. Během čekání na převelení obdrží Griessel znepokojivý anonymní dopis, v němž se píše: „Mohu věřit pouze vám a kapitánu Cupidovi. V našem lůně je zmije. Dávejte si pozor na telefonáty.“ Benny a Vaughn se vzápětí pouští do pátrání po zmizelém Calliem de Bruinovi, mladém univerzitním studentovi a geniálním programátorovi.

Zatímco oba muži zintenzivňují pátrání, čelí realitní makléřka Sandra Steenbergová své vlastní krizi: státní korupce způsobila krach na trhu s nemovitostmi, což ještě zhoršilo tíživou finanční situaci její rodiny. Když ji kontaktuje miliardář Jasper Boonstra, aby realizovala prodej jeho luxusní nemovitosti, bere to jako příležitost. A pak Boonstra beze stopy zmizí a všechny dílky vyšetřování do sebe začínají zapadat.

Zdroj: se svolením EpochyRichard Ritchie Šmíd: Černobylský deník, Zápisky stalkera (Epocha)

Urbexer vystupující pod pseudonymem Unlimited Freedom – Ritchie podnikl v září 2021 nelegální cestu do oblasti černobylské jaderné elektrárny. Publikace zachycuje jeho autentické popisy z putování krajinou skrze ukrajinské lesy až do centra Zóny, které doprovází na dvě stovky unikátních barevných fotografií. Jejich prostřednictvím může čtenář zjistit, jaké to je šplhat na pověstné ruské kolo v legendárním městečku Pripjať, prozkoumávat opuštěné budovy nebo co dělat, když vstoupí do radiací zamořené vody. A také jaké to je, když ho při tom všem zadrží černobylská policie, posílená ukrajinskou tajnou službou poté, co policie zjistí, že jeden z urbexerů má v pasu ruské razítko, na Ukrajině tolik nepopulární.

Zdroj: se svolením PikolyRoald Dahl: Matylda (Pikola)

Matylda Kazisvětová je geniální. Uměla plynně mluvit, když jí ještě nebyly ani dva roky, a ve čtyřech už četla Nadějné vyhlídky od Charlese Dickense. Jela do Afriky s Ernestem Hemingwayem a do Indie s Rudyardem Kiplingem – cestovala po celém světě, a přitom seděla ve svém pokojíčku v anglické vesnici. Většina dospělých v jejím okolí ji přesto ignoruje nebo si myslí, že děti jsou „jakési strupy“. I rodiče o Matyldě říkají samé hrozné věci. Ve skutečnosti je Matylda inteligentní a nadaná dívka a oni jsou hloupí. Matylda naštěstí zjistí, že vládne velmi zvláštním druhem kouzelné moci!