Vrací se tam rádi diváci i kapely. Díky domácí atmosféře, klidu i geniu loci, který je ve Vesnickém hudebním klubu Václava Koubka víc než hmatatelný. Letošní devátou sezonu na statku 
v Chotěmicích na Táborsku zahájí tento pátek Radůza, během léta přijedou mnozí další jako Vladimír Mišík, Spirituál kvintet, Blue Effect, Traband, Mig 21, Ivan Hlas, Jan Budař, Oldřich Kaiser nebo Vladimír Merta.

„Oproti minulým letům, která byla víc rocková, jsem program zpestřil a zkvětnatil, folk, ska, prázdninové reggae, divadla, pohodovky, prostě to, co mám rád. Již se vyprofiloval divák, který má tuto dramaturgii rád," řekl Václav Koubek.

Loni zažil překvapení, když pozval Spirituál kvintet. Přijelo zcela jiné publikum, ale bylo plno. Klub se tak otevřel 
i jiným věkovým ročníkům. „Když je muzika dobrá, diváka si vždy najde, a je dobré střídat žánry, aby klub sloužil i jiným náturám," řekl Václav Koubek.

Jedním z těch, kdo se k němu na 'chalupu' rádi vracejí, je Vladimír Mišík. Letos dorazí s formací ČDG. Publikum je podle něho v Chotěmicích velmi vstřícné, i proto se mu tam hraje úžasně.

„Na statku je poeticko hospodská atmosféra, protože sám Vašek je takový. Mně se tam líbí, že je to ve stodole, jsou tam dva bary, což mám rád. A zároveň oproti městu, kde žiju, Praze, člověk vyjde 
a je na louce, já se svými zdravotními problémy se můžu konečně nadechnout," popsal Vladimír Mišík.

Zpočátku prodělával

V atmosféře se odráží, že se tam již lidé naučili chodit. Zpočátku musel Václav Koubek riskovat, jestli jich přijde dost, aby se na kapelu složili. První čtyři roky prodělával, teď se konečně dostává k nule.

Na rozdíl od posledních let zrušil systém předkapel, protože na ně moc diváků nechodilo. „Samotnému mi to bylo líto, není to pro muzikanty důstojné," řekl Václav Koubek.

V programu tak zůstala hlavně známá jména. Plno mívá rok co rok například Traband. Jeho členové vždy zůstávají alespoň do druhého dne, diváci si s nimi mohou jen tak povídat třeba u ohně.

Traband s banjistou

„Na statku vládne úžasná přátelská a rodinná atmosféra, kterou pan domácí dokáže vždy nastolit a mezi ostatní rozprostřít. Jsou tam lidé, které potkáváme pravidelně, vracíme se tam v létě jako na ke strejdovi na chalupu," řekl šéf Trabandu Jarda Svoboda.

Jeho kapela připravuje písničky na novou desku, představí i nového člena, banjistu Radima Humla. Repertoár secvičuje, koncem léta se Traband zavře do studia.

„Pětistrunné banjo dává naší muzice zvláštní radostný sound. Na desce budou méně příběhové písničky, spíše krátké útvary," doplnil hlavní Trabandita.
Kromě koncertů patří do programu každoročně dílna Laická hra na harmoniku. Učí se v ní kolem osmi až deseti lidí, je určena začátečníkům.

„Přijedou s dětmi, táta nebo máma jdou na harmoniku, aby se naučili levou a pravou ruku, zahráli lidovku, naučí se tři písničky během týdne. Někdy je až dojemné, že první den neví, jak se harmonika drží, a za týden na ni zahrají písničku. Nemusí jít cestou not, ale impulzivní, je to dovolená s harmonikou," popsal Václav Koubek.

Vstup do Chotěmic je podmíněn členstvím v klubu, příspěvek na koncert činí 200 korun. Diváci často přespí ve stodole či stanech na zahradě, kde je v horku ochladí bazén. „Hodně lidí se vrací, klub si našel svého diváka a popularitu. Když jsem se rozhodl, že chci dělat muziku doma, sháněl jsem dům se stodolami. Mám pocit, že je to moje poslání, můj splněný sen," shrnul Václav Koubek.

Program klubu:
6. 6. Radůza
7. 6. Bluesberry
13. 6. Traband
14. 6. Václav Koubek a kapela
20. 6. Divadlo Sklep Besídka
21. 6. Jan Budař Duo
27. 6. Znouzectnost
28. 6. Vladimír Merta a Hromosvod
4. 7. Blue Effect
5. 7. Zrní
11. 7. Krausberry
12. 7. Please the Trees
18. 7. Hudba Praha
19. 7. Poletíme?
25. 7. Luboš Pospíšil a 5P
26. 7. Schodiště
1. 8. Spirituál kvintet
2. 8. Ivan Hlas Trio
8. 8. Mig 21
9. 8. Fru Fru
15. 8. P. Kalandra Memory Band
16. 8. Vladimír Mišík ČDG
22. 8. The Plastic People
23. 8. O. Kaiser & D. Vokatá
29. 8. Tony Ducháček + Garage
30. 8. Václav Koubek a kapela

Zdroj: www.vaclavkoubek.cz