Juraj Jakubisko chtěl být zkraje výtvarníkem a kameramanem, nakonec se ale posadil na režijní křeslo. Právě tady mohl zúročit svou obrazotvornost, nápady, silné příběhy a výtvarný cit. Během kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů, má na kontě mimo jiné seriály Teta a Tisícročná včela (jenž vznikl na základě stejnojmenného úspěšného filmu).

Postavy jeho filmů tvořili většinou blázniví, lehce pošetilí hrdinové, kteří hledají ve složitém světě lásku, porozumění i radosti života.

Na viděnou v pekle

Vystudoval fotografii, poté se přihlásil na pražskou FAMU, kde se v 60. letech generačně potkával s tvůrci československé nové vlny. Na poli celovečerního filmu pro kina debutoval snímkem Kristove roky o slovenském malíři, v němž se dotýká motivů morálky a nutnosti volby na zásadních křižovatkách života.

Do kin vstoupil nový film Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, v němž se postavy každou chvíli něčemu diví. A žasne i divák:

Lukáš (Lukáš Frlajs) v bitvě s černými bojovníky
Perinbaba se vaří v pekelném kotli. Nesourodý guláš Jakubiskovi čest nedělá

Volnou trilogií Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Do videnia v pekle, priatelia, jež byla plná metafor a obrazových symbolů, se navracel do rodné východoslovenské krajiny a k životu zdejších lidí. Filmy se ale ocitly na černé listině titulů normalizační kultury v totalitním Československu.

Následně mohl Jakubisko točit jen dokumenty. Normalizace přeťala jeho hranou tvorbu v době, kdy byl plný sil a tvůrčí invence. Jak napsal v memoárech Živé stříbro (XYZ, 2013), „rozpálený rošt totality přeměnil živé stříbro na obyčejnou rtuť. Zbyly z ní jen výpary, pro mnohé jedovaté. Ale i ty se rozplynuly“.

Post Coitum i Bathory

Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 snímkem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil třídílný televizní film Nevera po slovensky, jenž se odehrával mezi lesními dělníky. V 90. letech natočil také snímky Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný a Nejasná zpráva o konci světa, jenž doputoval na desítky festivalů a vyhrál čtyři České lvy.

Ve filmu Perinbaba a dva světy se objevila i herečka Darija Pavlovičová. Ta je zároveň vítězkou letošní StarDance: 

Darija Pavlovičová
StarDance je nálož, jakou jsem nečekala, přiznává herečka Darija Pavlovičová

Občas obsazoval do filmů zahraniční herce, mezi něž patří mimo jiné Britka Anna Friel (Bathory) nebo Ital Franco Nero, který se objevil ve snímku o lásce a orgasmu Post Coitum. K jeho významným dílům patří Kristove roky, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Tisícročná včela, Bathory nebo Perinbaba.

V únoru 2024 uplyne rok od jeho smrti. Zkuste si v našem kvízu, jak dobře režisérovu tvorbu znáte.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata můžete vyzkoušet ZDE.