Festival zahájí ve čtvrtek 10. 9. světový pianista Ivan Klánský, který se představí po boku svých synů Lukáše, Adama a Daniela. Největším počinem festivalu ovšem bude symfonický koncert v čele s houslistou a koncertním mistrem České Filharmonie Janem Mráčkem. Ten přednese nejslavnější dílo houslové literatury, koncert D dur P. I. Čajkovského v doprovodu Epoque Symphony Orchestra pod vedením dirigenta Tomáše Braunera. V rámci koncertu zazní také světoznámá Symfonie č. 7 A dur L. van Beethovena.

Mezi další hvězdy festivalu bezesporu patří hvězdný barytonista a držitel ceny Thalie Roman Janál Společně s dechovým PhillHarmonia Octet představí ve velkém sále táborské Střelnice Mahlerovy písně.

„Záměrem festivalu je otevřít dveře klasické hudby napříč generacím a oslovit tak nejen stálé posluchače, ale také publikum, které klasickou hudbu nevyhledává. Díky známým jménům interpretů, kteří spojili své jméno s festivalem Klasici v Táboře a díky mladým nadějným umělcům tak již devátým rokem přinášíme hudbu, která je inspirativní, neotřelá a právem je pokládána za světové dědictví,“ říká o festivalu pořadatel Tomáš Hubka.

Nadějné umělce letos zastoupí laureát světové Čajkovského soutěže, houslista Milan Al-Ashhab za doprovodu skvělého pianisty a skladatele Adama Skoumala. Soudobou hudbu představí mezinárodně uznávaný Pavel Bořkovec Quartet.

Táborská radnice. Ilustrační foto.
Město Tábor zve veřejnost na workshop o klimatu a energii

Klasici v Táboře se tradičně věnují také dětem. „Rádi bychom nabídli program nejen dospělým, ale také dětem, a to v rámci spolupráce se souborem Dětská Opera Praha a jinými projekty tohoto typu. Právě děti se díky takovýmto představením mohou blíže seznámit s klasickou hudbou a najít si vztah ke kultuře již v raném věku,“ upřesnil Hubka.

Jedinečný soubor Dětská Opera Praha v Táboře uvede zbrusu novou operu autora Jana Kučery – Perníková chaloupka, ale i slavné Miniopery autorů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Na závěr festivalu se pomyslnou třešničkou na dortu stane Adventní koncert šedesátičlenného Kühnova dětského sboru.

Celkem se v Táboře během podzimu představí na 200 skvělých hudebníků.

Festival se koná za finanční podpory města Tábor, Jihočeského kraje, Státního fondu kultury ČR a mnoha mecenášů.

Na symfonický koncert Pocta hvězd Táboru byla poskytnuta záštita od starosty města Tábor Štěpána Pavlíka a dále od Pavla Hrocha – náměstka pro kulturu jihočeské hejtmanky.

Vstupenky na první tři koncerty jsou již v prodeji na www.divadlotabor.cz nebo v pokladně Divadla Oskara Nedbala.