Julie: Šaty (5x) 5000 korun, boty (3x) 2500, silonky 500, šperky 500, kadeřník 700 korun. Lukáš: Oblek 4200 korun, boty 900 korun, košile 650, motýlek 140, bílé rukavičky 110 korun. Kurzovné oba stejné, 1450 korun.

Výsledek investice? Základy společenského tance a chování. Za ty peníze to ale nejspíš stojí. Zájem o taneční je stále velký. Tradičními sály jsou v Táboře Palcát a Střelnice.

„Kurzy ve Střelnici jsou velmi rychle plné. Není divu. Má to svoji atmosféru, kouzlo i tradici. Rodiče navíc nostalgicky vzpomínají, jak tam svoje taneční prožívali před léty,“ říká předsedkyně tanečního klubu 6dance Hana Stehlíková.
Ani chlapců v kurzech neubývá. Loni jich tady v jednom z turnusů měli dokonce více než dívek. Zájem o taneční roste i mezi dospělými.
„Je to trend poslední doby. Plesy jsou opět v oblibě a lidé chtějí umět tančit. Navíc je to něco, co mohou dělat se svým partnerem či manželem,“ uvedla důvody návratu k tradicím Stehlíková.

Rodiče jsou stále přesvědčeni, že taneční k dospívání patří a že si z něj jejich potomci do života něco odnesou.
„Je to určitě důležité. Musí se trochu otrkat než začnou chodit na maturitní plesy, nebudou nervózní z toho, že neumí tančit. A základy společenského chování se jim hodí vždycky. K tomu mají v tanečních také možnost poznat svoje spolužáky i z jiné stránky,“ myslí si Svatava Strohmajerová z Tábora. Její dcera Julie absolvovala taneční loni. „Byla tam legrace, poznali jsme tam nové lidi a když chci chodit na plesy, umět tancovat se hodí. Také jsme se učili, kdo kam první vchází nebo jak se podává ruka, i to je myslím užitečné.“

Taneční ale není levná záležitost. Když se pořizuje všechno nové, částka se šplhá k deseti tisícům. Naštěstí jsou i jiné možnosti. Salon Česlava v Táboře nabízí více než 70 modelů večerních šatů k zapůjčení. „Zájem je. Více si půjčují dívky, a to hlavně na věnečky či prodloužené, ale máme tu k zapůjčení i obleky pro mladé pány,“ říká majitelka salonu Česlava Šandová.

Za dlouhé šaty zaplatíte na jeden večer tisíc korun, za krátké pětistovku a za pánský oblek čtyři sta.
Možnost jak ušetřit skýtají i secon handy a výprodeje. Tady ale musíte mít kliku. Problémy mohou být s velikostí.

Atak Tábor
Kurzy pro mládež
Hotel Palcát, 1500 korun
Kurzy pro dospělé
Hotel Palcát, 1300 korun
6dance Tábor,
Kurzy pro mládež
Střelnice, 1450 korun
Hotel MAS, 1250 korun
Kurzy pro dospělé
Střelnice, 1300 korun
Soběslav
Kurzy pro mládež
Kulturní dům, 1200 korun
Veselí nad Lužnicí
Kurzy pro mládež
Kulturní dům, 1200 korun
Bechyně
Kulturní dům, 1100 korun