Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Krmítko.Krmítko.Zdroj: Plastia

Pochod švihlé chůze
Kdy: 7. ledna
Kde: start u Malého jezu, České Budějovice
Proč přijít: Mezinárodní den švihlé chůze je den, kdy se konají pochody švihlé chůze na připomínku kultovního britského seriálu Monty Python, ve kterém se objevil skeč pojednávající o Ministerstvu švihlé chůze. Svátek se slaví každoročně 7. ledna. Trasa vede od Malého jezu podél Malše na Piaristické náměstí.

Světla vyprávějí…
Kdy: od středy do neděle 16 - 20 hodin
Kde: Výstaviště, České Budějovice
Proč přijít: Na výstavišti je připravena nádherná světelná expozice s tematikou pohádkových Jižních Čech. Procházka jedinečnou expozicí tvořenou světelnými jihočeskými domky, lesními zvířaty jako jsou jeleni, vlci, divoká prasata, veverky, medvědi, chybět nemohou také rytíři, princezny a andělé. Pohádkové světelné tunely, nádherné fantaskní světelné stromy nebo dominantní světelný betlém.

Miloš Ševčík - Mizení
Kdy: do 7. ledna
Kde: Wortnerův dům, České Budějovice
Proč přijít: Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie představuje rozsáhlou výstavu malíře, grafika, kreslíře a sochaře Miloše Ševčíka (1939-2007, absolvent VŠUP v Praze), která je průřezem jeho tvorby od šedesátých let 20. století do roku 2007, kdy předčasně zemřel.

Ptačí hodinka 2024
Kdy: 5. - 7. ledna
Kde: Kdekoliv v Jihočeském kraji
Proč přijít: Každý rok v lednu zve Česká společnost ornitologická širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách. Během Ptačí hodinky sčítáte přiletivší ptáky na vaše krmítko po dobu 60 minut. Čas začátku pozorování si zvolíte podle sebe. Vše potřebné najdete na samostatném webu ptacihodinka.birdlife.cz.

Českokrumlovsko

Tři králové v Olomouci. Ilustrační fotoTři králové. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Tříkrálový průvod
Kdy: V sobotu 6. ledna od 16 hodin
Kde: Náměstí Svornosti Český Krumlov
Proč přijít: Tři krále můžete v sobotu potkat v Českém Krumlově. Sejdou se nejen, aby podpořili tradiční Tříkrálovou sbírku, ale také proto, aby sfoukli vánoční strom a udělali tak tečku za adventem v Krumlově. V 16 hodin je očekáván průvod na náměstí, v 16. 30 hodin je na programu sfouknutí vánočního stromu.

Novoroční výšlap
Kdy: V sobotu 6. ledna od 10 hodin
Kde: Sraz a start výletu je u infocentra ve Vyšším Brodě
Proč přijít: Na tradiční novoroční výšlap na poutní místo Maria Rast am Stein zve Vyšší Brod. Připraveno bude občerstvení a tradiční ochutnávka vánočního cukroví, možná potkáte i tři krále.

Prachaticko

Nepál 2023.Nepál 2023.Zdroj: Petr Ryzák, se souhlasem

Tříkrálový koncert
Kdy: V pátek 5. ledna od 18 hodin
Kde: Galerie Dolní brána Prachatice
Proč přijít: Představí Flétnové kvarteto ve složení Kateřina Weissová, Petra Pěstová, Kristýna Mašková a Klára Šmíd Nachlingerová. Zpěvem doprovodí Marie Krejsová.
Vstup: 100 korun

Nepál, Výše než na treku
Kdy: V pátek 5. ledna od 19 hodin
Kde: Hostinec Strunkovice nad Blanicí
Proč přijít: Vyprávění dvou kamarádů, Zdeňka Brabce a Jakuba Vozandycha, o společných zážitcích v Nepálu. Koukneme se do přírodní scenérie Himalájí, které sem lákají romantiky i dobrodruhy. Navštívíte Annapurna Circuit Trek, Poon Hill Trek a v rámci treku zavítáme do výšky nad 6000 m.n.m. Uvidíte majestátní velikány, pohoří Annapurna, Dhaularigi a masiv Manaslu. Projdete se nejhlubším údolím světa s bohatou horskou flórou a faunou. Navštívíte kamenné vesničky jako ze středověku. Projdete se rododendronovými lesy, majestátními údolími s malebnými vesničkami a útulnými čajovnami. Cestou naleznete nespočet modlitebních mlýnků a prastarých klášterů.

Strakonicko

Zámecký prak Blatná.Blatná.Zdroj: Jan Malířský

Kouzelné kluziště na zámku Blatná
Kdy: Pátek 5. až neděle 7. ledna
Kde: Zámek Blatná
Proč přijít: Na rybnících se sice bruslit nedá, ale na zámku ano. Přijďte si užít do Blatné jedinečnou ledovou plochu, která je obklopena dechberoucí architekturou místního zámku. Kluziště je pro veřejnost otevřené až do poloviny března každý pátek od 14 do 18 hodin v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin. Vstup na kluziště je 50 Kč (děti do 3 let zdarma), za zapůjčení bruslí dáte 100 Kč.

13 000 km prázdnin - stopem na východ
Kdy: Pátek 5. ledna od 19 hodin
Kde: Malenická hospůdka
Proč přijít: Šebestián Bok se vydal ve 20-ti letech stopem, Tureckem, Iráckým Kurdistánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Zažil dva měsíce čistého, nefalšovaného punku a svobody. Pojďte si s užít nespočet dobrodružství a neuvěřitelných setkání.

Jindřichohradecko

Zámek Třeboň. Prohlídky zámeckých tras táhnou i letos. Návštěvníků přichází ale méně než v minulých letech.Zámek Třeboň. Prohlídky zámeckých tras táhnou i letos. Návštěvníků přichází ale méně než v minulých letech.Zdroj: Deník/Jitka Davidová

Tříkrálová sbírka
Kdy: V sobotu 6. a v neděli 7. ledna
Kde: Nová Bystřice
Proč přispět: Každá koruna pomáhá, takovým heslem se řídí tříkrálová sbírka, která se již tradičně koná i na mnoha místech Jindřichohradecka. Tříkráloví koledníci projdou s prosbou o příspěvek na pomoc potřebným Novou Bystřicí a okolními vesnicemi v sobotu 6. ledna od 13 do 18 hodin a v neděli 7. ledna od 10 do 13 hodin.
Skupinky koledníků můžete potkávat až do 14. ledna také v Deštné a okolí.
Římskokatolická farnost Lomnice nad Lužnicí chystá kromě sbírky také hudební zážitek. Tříkrálový koncert chrámového sboru Ševětín začíná v kostele sv. Jana Křtitele v sobotu 6. ledna 2024 v 15 hodin.
Tříkrálový koncert potěší také obyvatele Kardašovy Řečice, začíná v pátek 5. ledna v 19 h v kostele sv. Jana Křtitele.

Poslední vánoční prohlídky
Kdy: V pátek 5. ledna v 11 a 14 h
Kde: Státní zámek Třeboň
Proč přijít: Sváteční atmosféru můžete ještě nasát při návštěvě Třeboně. Do pátku 5. ledna tu vždy v 11 a 14 h startují speciální prohlídky vánočního zámku.

Písecko

Svíčky. Ilustrační fotoSvíčky. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Milevští rozsvítí obří číslici
Kdy: V pátek 5. ledna v 17.30 h
Kde: Milevsko, nám. E. Beneše
Proč přijít: Na přátelské setkání u příležitosti 840 let od založení města zve své obyvatele Milevsko. „Přijďte s námi zahájit rok 2024, kdy si připomínáme tak významné výročí, a společně vytvořit nápis 840 ze zapálených svíček. Svíčky budou k dostání zdarma přímo na náměstí. Chybět nebude ani něco na zahřátí a reprodukovaná hudba,“ vzkazují pořadatelé. Součástí akce bude také vyhlášení soutěže O nejhezčí vánoční výzdobu, kterou pořádal Městský úřad Milevsko ve spolupráci s domem kultury. V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá na 12. ledna.

Svět v Písku
Kdy: V pátek 5. ledna od 16 h
Kde: Písek
Proč přijít: České Vánoce sice skončily, ale ty ukrajinské teprve přijdou. Užijte si ještě vánoční náladu. Projdete se zimním Pískem, podíváte se na betlémy, pod stromečkem si dáte svařák… Sraz je před knihovnou.

Táborsko

Putovní hra ve Žďáře nad Sázavou má oslavit 800 let od vzniku prvního živého betléma. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav LoskotBetlém. Ilustrační foto.

Dobročinný Tříkrálový koncert
Kdy: V sobotu 6. ledna od 17 h
Kde: Planá nad Lužnicí, kostel sv. Václava
Proč přijít: Domácí hospic Jordán dostane výtěžek z dobročinného tříkrálového koncertu, který se uskuteční v sobotu v kostele sv. Václava v Plané nad Lužnicí. Vystoupí plánský pěvecký sbor Harmonie a jako hosté večera manželé Barbora a Michal Novákovi.
Rodinám v nouzi, lidem bez přístřeší, ale i rozvoji sociálních služeb, dobrovolnického centra či volnočasovým aktivitám dětí v blízkém okolí prospějí příspěvky, které dárci vhodí do kasiček tříkrálových koledníků v Chýnově. Chodit budou v sobotu 6. ledna.

Betlémy u Šedinů
Kdy: Do 4. února denně od 10 do 17 h
Kde: Bechyně, U Stadionu 356
Proč přijít: Nestihli jste v předvánočním shonu vyrazit na zajímavý výlet? Nevadí, v Bechyni stále ještě můžete obdivovat jedinečné betlémy. Přijít podívat se můžete každý den od 10 do 17 hodin. Součástí výstavy je i betlém inspirovaný Bechyní.