Vernisáž kurátor Pavel Šmidrkal naplánoval na pondělí 26. června od 18 hodin, kam žáku Františka Kupky přijede zahrát kvintet Ústřední hudby AČR. Při této příležitosti vychází i kniha Karol Molnár - malíř tří zemí, jejíž křest se odehraje již nyní ve čtvrtek v Praze, a to v 18 hodin ve Slovenském domě v Soukenické ulici. Ale ani v Želči kniha nebude chybět.

"Když si zpětně představím, kolik nepřeberného úsilí bylo nutné vynaložit, aby konečně autor došel takové pocty, a že všechno dospělo k dobré sklizni jen díky obětavosti a štědrosti hrstky osob, považuji výsledek za úspěch," říká o zrodu knihy Pavel Šmidrkal.

O Molnárovi napsal: Karol Molnár se nejprve vyučil zámečníkem, deset let pracoval v továrně a teprve poté byl ve svých 29 letech přijat na AVU v Praze. V letech 1938-1939 pokračoval ve studiu v ateliéru prof. Františka Kupky v Paříži, kde mezi oběma muži vzniklo pouto, doložené korespondencí, vedenou v hluboce přátelském duchu. V době válečné 1940-1943 byl Molnár zařazen jako voják u Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii.

Jeho malířské dílo je zjevně rozsáhlé, vine se od zátiší, aktů a portrétů přes motivy z francouzského venkova, baletní školy, kaváren, promenád, cirkusových manéží až k válečným výjevům z bojující Anglie. Vrcholem jeho tvorby jsou abstraktní kompozice na hudební téma, jejichž zrod je zakotven do období let 1938-1939. Následovaly kompozice motivované hřmotem bombardování na území ostrovního království.

V bývalém Československu po válce jako voják ze západní fronty vystavoval jen řídce, odstavený do role restaurátora ve vojenském muzeu. Teprve po roce 1989 se jeho práce začaly nahodile objevovat na českém trhu s uměním a nabývat zvolna v ceně, která se dnes u mnohých děl pohybuje v desítkách tisíc korun a přesahuje hranici padesáti tisíc. 

O Molnárův vzestup se zasloužila především aukční síň 1. Art Consulting Brno-Praha, kde se opakovaně dražily jeho práce a několik výstav mu připravilo také ministerstvo obrany. Molnár je nositelem osvědčení válečný veterán.

Nad výstavami převzali záštitu prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman, nejvyšší velitelé ozbrojených sil Slovenské a České republiky. "Tyto pozdní pocty jsou výrazem zralého uznání a zaslouženého obdivu k dílu autora, který se dobrovolně přihlásil do čs. zahraniční armády, přestože měl oslabené zdraví, a tím sníženou schopnost plnit nároky vojenské služby. Svým odhodláním však prokázal obdivuhodné vlastenectví," dokresluje osobnost malíře Pavel Šmidrkal.