Až do Tábora doklopýtal festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Opět nabídne silné životní příběhy lidí, letos však bude táborská část bohatší na doprovodný program a těšit se z filmů budou moci také děti. Festival naplno začíná v pátek a v Táboře zůstane až do pondělí.

„Jelikož se v letošním roce náš realizační tým rozrostl o další mladé a schopné dobrovolníky, je doprovodný program především jejich zásluha,“ říká k pestrému doprovodnému programu Pavla Kohelová ze sdružení Cheiron T, které s organizací Člověk v tísni táborskou část festivalu spolupořádá.

A osmý ročník táborské části Jednoho světa začíná právě doprovodnou akcí, kdy v pátek v jednom z podloubí Pražské ulice sehraje performance Dotkni se stínu Štěpán Ondřich (Divadlo Mýtus). „Představení je o hledání sebe sama v prostoru a čase, nastavení zrcadla snům,“ popsal Ondřich. Start prvního výstupu je v 18 hodin, repríza ve 20.30.

Čtyři dny filmů

Mezitím se v 19 hodin na Základní škole Bernarda Bolzana odehraje slavnostní zahájení festivalu a následným filmem Nový svět vypukne čtyřdenní promítací maratón.

Po něm pak bude advokát Miloš Tuháček debatovat s publikem a po besedě dojde ještě na jeden film – Pod sluncem tma. Tím první den končí.
Sobotní promítání nakousne už v 16 hodin silný film Nedáme se umlčet, a to zcela nově v kavárně, galerii a hudebním klubu MP7 na Žižkově náměstí.

„Chtěli jsme rozšířit nabídku promítacích prostorů, kam mohou lidé přijít za filmy s lidsko – právní tématikou. V café MP7 bude promítnut například film Trafačka, který pojednává o skupině umělců, kteří za symbolický nájem obývají a umělecky oživují prostory bývalé trafostanice v Praze. Po skončení projekce proběhne na toto téma debata s režisérem Sašou Dlouhým a podobně,“ doplňuje Kohelová.

Kromě promítání se v klubu konají další doprovodné akce, a to noční afterparty po filmech a také výstava fotografií Jindřicha Štreita Jsme ze stejné planety.

Na ZŠ Bernarda Bolzana zahájí sobotní promítání v 17.30 hodin film Z popelnice do lednice, který pojednává o tom, jak plýtváme jídlem. Po něm následuje diskuse o tomto celosvětovém nešvaru. Po diskusi se od 20 hodin promítá výtečná časosběrná lovestory dvou lidí bez domova, kteří žijí na strašnickém hřbitově, Láska v hrobě.

Nedělní odpoledne bude patřit dětem, a samozřejmě nejen jim. Od 14 hodin poběží v klubu MP7 série krátkých filmů o dětských právech.
„Filmy, které budeme dětem promítat, jsou uzpůsobeny jejich věku. Jedná se o filmy, ve kterých jsou často hlavními hrdiny právě děti, které se potýkají s různými celospolečenskými problémy, jako je například sociální vyloučení, dětská práce či střet dvou odlišných kultur. Jeden z filmů se dotýká také otázky stáří a pohledu starých lidí na sebe sama. Po filmu proběhne s dětmi vždy ještě krátká debata na tato témata,“ vysvětluje Pavla Kohelová.

Filmy budou určeny dětem od osmi do šestnácti let. A kdyby se náhodou nudily, budou pro ně připravené výtvarné potřeby.

V 16 hodin se bude promítat Trafačka: Chrám svobody. Film o síle vůle a odhodlání skupiny českých výtvarníků vytvořit svůj „svět“ – galerijní prostor i předzvěst nástupu do vězení v poslední době hojně diskutovaného výtvarníka Romana Týce.

Po něm se opět produkce festivalu přesune do ZŠ Bernarda Bolzana, kde návštěvníci od 18 hodin mohou zhlédnout snímky Přenašeč a od 20 hodin Závod ke dnu.

Poslední den festivalu Jeden svět v Táboře začne obligátně v kavárně MP7 v 18 hodin, a to dvěma kratšími filmy Epicentrum a Pojďte dál. Rovněž na „Bolzanu“ uvede promítání od 20 hodin kratší snímek Čečenský sen. Festival zakončí film Kdo zabil Natašu, hledající únosce a vrahy čečenské novinářky Nataši Estemirové.

„Letošní festival reaguje na bouře v arabských zemích loňského roku, proto jeho slogan Protesty, nepokoje, revolta. Tohoto tématu se týká film Nedáme se umlčet, kde mnoho mladých lidí vyšlo do ulic, aby vyslovili svůj nesouhlas s dosavadní vládou. Zajímavé bude rozhodně také páteční zahájení jednoho světa estonským filmem Nový svět a filmem Pod sluncem tma, za který získal režisér Martin Mareček cenu Českého lva,“ vypichuje z programu Jednoho světa v Táboře Kohelová.

David Peltán

Praktické info

O PROMÍTACÍCH MÍSTECH:
- ZŠ Bernarda Bolzana, o.p.s., Školní náměstí 199, Tábor,
www.skolabolzano.cz
- Cafe & Gallery MP7, Žižkovo náměstí 7, Tábor,
www.facebook.com/mp7

VSTUPNÉ:
ZŠ Bernarda Bolzana – 60 Kč, pro studenty 50 Kč.
Cafe & Gallery MP7 – 50 Kč, pro studenty 40 Kč.
Jeden svět (nejen) pro děti – 40 Kč, děti do 12 let zdarma.