Nový ředitel, nové expozice. To jsou zásadní proměny Husitského muzea v Táboře za poslední měsíce. Znovuobnovená stálá expozice Husité dává táborskému muzeu lesk profesionality, pokrokovosti i zábavy.

Tábor se dočkal muzea, které je reprezentativní. „Muzeum je základ. Návštěvníci města nejdříve navštíví muzeum, aby se podívali, kde vlastně jsou. Pak teprve vyrážejí do ulic. Expozice vypadá profesionálně, i když to chce ještě doladit světla. Někde je totiž potřeba volit intimnější osvětlení,“ hodnotil výtvarník Aleš Slavík, který se podílel na rekonstrukci Litoměřického oltáře – i ten je součástí expozice a nachází se v kališnické kapli.

Kromě ní čeká návštěvníky deseti místností gotické táborské radnice putování do doby předhusitské, husitské i do doby vlivu husitství v 19. a 20. století. Vše skrze výzdobu místností, archeologické exponáty, výtvarná díla, modely i multimédia či komiks. Ten dětský vyrobili manželé Smolíkovi z Tábora, historický o Táboře scénografka Jana Bačová. O vizuální podobu expozice se zasloužili architekti Monika a Martin Krausovi.

Nově návštěvníky muzea uvítá video o husitství promítané na velkoplošné projekci. Nové je kompletní rozvržení i moderní design expozice. Tmavě šedé výstavní panely nabízí dobové exponáty jako objekty, obrazy, texty, ale také ve stěnách ukryté kvízy a barevné humorné komiksy nejen pro děti. Ty se objeví po nahlédnutí do kukátek či otevření okének ve stěnách. V těch se nachází například i obrazovka s průvodním videem, jak se kdysi střílelo z tarasnice i příručních zbraní. Každá místnost nabízí jinou dobu husitství a jeho pojetí.

„Expozice nás má dovést k setkávání, a to nejen s historií, ale také s lidmi z masa a kostí,“ poznamenává ředitel muzea Jakub Smrčka.

Návštěvníci chválí

I přesto, že je stále co dodělávat, výsledek několikaletých prací první návštěvníci hodnotili pozitivně. „Zajímavé je propojení husitských událostí a vlivů s moderní dobou. Oceňuji, že expozice je pro širokou veřejnost a je ve finále skutečně rodinná. Popisné texty nejsou přehnaně dlouhé, komiks a různé schovávačky a kvízy jistě ocení děti. Teď je muzeum pro všechny,“ nešetřila chválou jedna z prvních návštěvnic sedmnáctiletá gymnazistka Susan Haj Abdová. Nejvíce se jí líbila poslední místnost o moderní historii a prostory věnované Janu Husovi.

„Když jsem byl malý, muzea jsem doslova nesnášel. Byla tam děsná nuda. Být takové muzeum za mě, bylo by to super. Kombinace historie a zábavy je dobrý nápad,“ podotkl maturant Tomáš Randl.

Projekt obnovy vznikal od roku 2005. První práce začaly v roce 2008, kdy přišly peníze z Norských fondů, ministerstva kultury i z města.

„Díky tomu mohly začít rozsáhlé stavební úpravy a obnova expozice. Ještě to však není konečný stav a ani nebude. Taková věc je jako živá bytost, s níž se bude neustále pracovat. Husitská doba je plná dramat, a je-li pravdou, že historie je učitelkou života, tak toto období má uplatnění dodnes. Snad zde lidé najdou poučení, zábavu a odejdou z výstavy obohacení,“ řekl Zdeněk Vybíral, zástupce ředitele muzea.

Muzeum bude přes zimu otevřené od středy do soboty v čase 9 až 17 hodin a v neděli odpoledne. Vstupné je 60 korun, zlevněné 40 korun.

DAVID PELTÁN