Stěny vstupní místnosti a schodiště už nejsou bílé. Richard Fischer je vyzdobil astrologickými motivy a panoramatem Tábora.
„Inspirovalo mě to, že je to třetí nejstarší hvězdárna v České republice a našlo se spousta starých, krásných věcí a litografií s otisky Tábora, ty se staly náměty maleb," popisuje výtvarník, který dal podobu časopisového komiksového seriálu Kurt nebo tvář výukové knize Sprechen Sie Deutsch?.

Kromě kreseb jsou do malby vtisknuta i hesla. „Udělali jsme mezi dětmi soutěž, kdo vymyslí nejlepší jiný název pro hvězdárnu. Chtěl jsem, aby malba byla hravá, ale ne infantilní. Aby byla hvězdárna atraktivní i pro mládež," doplňuje Richard Fischer, jemuž pomáhala přítelkyně, výtvarnice Veronika Kučerová.

Děti byly kreativní, padaly návrhy jako hvězdohledna a vesmírna, ten nakonec zdobí nápis nad dveřmi hvězdárny. Další nápisy pak pochází z knihy Hvězdářství krále Jana. Malbu začal dělat 8. září a práce trvala přes měsíc, měsíc trvaly návrhy práce.
Táborská hvězdárna je třetí nejstarší hvězdárna v České republice, byla postavena v roce 1938 na střeše tehdejšího Lidového domu v centru města, v dnešní Jiráskově ulici. Její přednášková místnost se nachází v pátém patře budovy, o patro výše je observatoř a přístup na vyhlídkovou plošinu, která je vybudovaná na střeše budovy Městské knihovny Tábor.

Vzhledem ke špatnému stavu kopule, elektrického vedení, kvůli zatékání do zdí a také ke stavu ostatního vybavení hvězdárny, které bylo zastaralé, nemoderní a neodpovídající současným standardům, se rozhodla radnice hvězdárnu celkově rekonstruovat.
Oprava se uskutečnila v druhé polovině roku. Hvězdárna v centru města dostala novou báň, rozšířena a vymalována byla vstupní hala a došlo na opravu schodiště vedoucí k observatoři a vyhlídkové plošině.

Dnes od 10 hodin do 18 hodin bude ve hvězdárně den otevřených dveří. Radnice chce, aby v současné době plnila zejména popularizačně naučnou funkci. Návštěvníci budou mít k dispozici například hlavní dalekohled Carl Zeiss Jena typu Maksutov-Cassegrain o průměr 150 milimetrů a ohniskové vzdálenosti 2 250 milimetrů. Ten by měl jít připojit také na digitální zrcadlovku, takže by si zájemci mohli udělat astrofotky.

Celková cena stavebních úprav se vyšplhala na 1,3 milionu korun, vybavení kanceláří nábytkem a výpočetní technikou dosáhlo výše dvou set tisíc korun.

Do vesmíru

Z táborské hvězdárny je možné v závislosti na ročním období pozorovat planety sluneční soustavy – Jupiter a jeho čtyři měsíce, Saturn s prstencem a měsícem Titanem, Mars a při troše štěstí i s jeho polární ledovou čepičku, Venuši, Merkur, Měsíc, některé jasnější úkazy dalekého vesmíru mezi které patří hvězdokupy, mlhoviny a komety.

Přes den je možné pozorovat i Slunce (skvrny, erupce) s použitím slunečního filtru.
Hvězdárna bude otevřená o pravidelných pozorování každý čtvrtek za jasné oblohy, startovací čas se bude řídit setměním.

Autor: David Peltán.