Dvacet pět. Tolik vinařství se představí návštěvníkům klubu Milenium v sobotu 27. března, kdy od 13 hodin vrcholí druhý ročník Festivalu vína v Táboře.
Novinkami hlavního večera je, že ho například bude uvádět sommelier a publicista Branko Černý. Ten navíc přímo na podiu bude moderovat řízené degustace.

„Představí ty nejzajímavější vinařství. Každého uvede a bude s ním diskutovat o víně. Vinař, který bude chtít své vzorky prezentovat, může vzít s sebou víno na pódium a hezké ženy ho zájemcům zdarma rozlijí,“ poodhalil jeden z organizátorů festivalu Jiří Blafka.

Spolu se čtyřiadvaceti vinaři z Čech i Moravy se na festivalu objeví jeden zahraniční z Rakouska.

„Branko Černý vinaře odprezentuje videoprojekcí i ústně. Všechny je dobře zná. Bude to kouzlo toho dne,“ dodal táborský sommelier Ladislav Makovec.
Černý však nebude jedinou hvězdou, která v sobotu na festival zavítá. Návštěvníci budou moci zhlédnout jedinečnou show – sekání hrdla sektu sabráž, a to v podání úřadujícího mistra republiky Kamila Prokeše.

„Návštěvníci táborského Festivalu vína se mohou těšit na ochutnávku všech našich šumivých vín a v neposlední řadě také na sekání sektů, čím vším nebudu prozrazovat. Jen všechny navnadím tím, že uvidí i sekání sektu z mé vlastní hlavy,“ zve k návštěvě Prokeš.

Na druhém ročníku opět nebude chybět cimbálová muzika kapely Žandár, ani oldies diskotéka. Připravená je bohatá tombola, jak jinak než o kvalitní vína.

Ti, kteří nestihli degustaci a snoubení holandských a francouzských sýrů s víny, mají možnost právě o hlavním festivalovém dni.

Katalog do ruky

„Toto je vynikající věc. Bude jistě příjemné vzít si s sebou talířek se sýry, chodit po stáncích a experimentovat s chutěmi sýrů a vín. Na to se těším,“ říká Makovec.

Návštěvníky Milenia provede katalog vinařů i s ceníkem a mapou přehlídky. Je zdarma ke stažení na stránkách festivalu a k dostání bude za poplatek také na místě.

„Lidé si koupí žetony, za pět korun kus, a za ně pak smění vzorky vín. Upozorňuji, že vzorek není dvojka vína, ale 0,025 litru! To by asi nikdo neukočíroval. Vzorek vína se bude cenově pohybovat mezi jedním až pěti žetony,“ informuje Blafka. Pořadatelé ve spolupráci s vinaři také připravili lahve vína se slevami.

Vstupenky na hlavní den jsou k dostání v předprodeji a organizátoři uklidňují, že jich bude dostatek i na místě konání.

Vstupenka stojí sto třicet korun. Předprodej se koná do dneška ve vinotéce U Černého kocoura a zeleného stromu, nebo na webových stránkách festivalu.

Přespolní návštěvníci hlavního večera mají navíc v rámci vstupného padesátiprocentní slevu na ubytování v prestižním hotelu.

Milovníci vína se mohou těšit například na vína od vinařů jako Volařík, Nové Vinařství, Šebesta, Kraus, Metroflora, Hruška či Esterka. Dnes se v Hotelu Dvořák bude konat mimořádná procházka gastronomií – snoubení vín a pokrmů s mistrem kuchařem Martinem Svatkem.

První ročník Festivalu vína loni navštívilo přes 700 návštěvníků. Letos pořadatelé očekávají číslo přes 1000 lidí.

Kolik bude lidí?

„Loni na tom pořadatelé Jiří Blafka a Tomáš Kotrba pracovali pouhé dva měsíce, nyní mají za sebou celoroční práci a je i propracovanější propagace, větší počet návštěvníků je tedy nasnadě,“ míní Makovec.

Na čtrnáctidenním festivalu se představují špičky sommelierství jako Ivo Dvořák, Kamil Prokeš a Branko Černý. „Snažili jsme se program festivalu zatraktivnit a do Tábora přivést zajímavé lidi, které jen tak neuvidíte. Vše se ale točí kolem gastronomie a věcí, jež se vína dotýkají,“ říká jeden o pořadatelů Blafka.

David Peltán