Golf je sportem s bohatou historií a pověstí hry pro milionáře. Pochází pravděpodobně ze Skotska a několik stovek let dlouhou tradici má ve Velké Británii. V Čechách bylo první hřiště postaveno v Karlových Varech v roce 1904. Ve 20. letech vznikala řada golfových klubů. Rok 1989 se považuje za dobu vzkříšení golfu v ČR. Rychle začíná narůstat počet hřišť i registrovaných hráčů. Golf se nevyhnul ani táborskému okresu.

Bechyně

Podle slov vedoucího 1. Jihočeského golfového klubu v Sudoměřicích u Bechyně Svatopluka Čecha golf rozhodně není určen pouze pro milionářům.
„Naše cenová politika a celkové konání směřuje k tomu, abychom v i praxi podpořili to, co říkáme, že golf je sport pro každého. Vstupní poplatek se v jiném českém klubu pohybuje třeba osmdesát až sto padesát tisíc korun, u nás je tisíc korun. Dál se platí roční klubový poplatek a hrací tzv. roční fee, takže to vychází kromě vstupného na asi sedm tisíc pět set korun. Na to, aby si člověk vyzkoušel hrát golf, jestli ho to bude bavit, ale nemusí být členem klubu,“ upozornil Čech a dodává, že pro mládež a děti jsou poplatky ještě nižší.
Za stovku si může návštěvníkovi půjčit sto míčků, golfovou hůl a může vyrazit na cvičnou louku. „Když zjistí, že to neumí a zeptá se na trenéra, ten mu vysvětlí běhen jedné lekce základní věci. Jak držet hůl, jak míček odpalovat, aby letěl. Většinou to lidi baví a a začnou uvažovat o členství v klubu,“ vysvětlil Čech.
Momentálně má bechyňský klub asi 320 členů.. „Myslím, že tak pět set členů hřiště pobere, loni jsme přijali asi sto deset, letos zatím třicet. Zaměřili jsme se na to, aby hřiště žilo, bylo plné a chodili hrát hlavně lidé z okolí. Pražáci jem jezdí také, ale tvoří pouze zhruba třetinu,“ dodplnil Čech.
Pokud golf adepta chytne, zatouží po hře na velkém hřišti. Jenže aby mohl na opravdový green, musí absolvovat zkoušku.
„Tomu se říká zkouška způsobilosti golfisty, dříve zelená karta. Musí při ní prokázat, že se umí pohybovat na hřišti, zná etiku, pravidla, na devíti jamkách musí uhrát devět stablefordových bodů. Každá jamka má svoji normu, mezi třemi až pěti. Hráč dostane dvě rány navíc na každé jamce a pokud to splní, dotane dva body, pokud potřebuje tři rány navíc, tak dostane pouze jeden bod, dá se to zvládnout, chce to čas,“ naznačil Čech.
Ceny golfových sad se pohybují zhruba od 5000 korun. Pro začátek se dá hůl i zapůjčit.

Čertovo břemeno

Další příležitost nabízí Golf klub Čertovo Břemeno, který se nachází ve středu přírodního parku Jistebnická vrchovina, na poloviční cestě mezi obcemi Sedlec–Prčice a Jistebnice.
„Je třeba říci, že obě hřiště v okrese Tábor mají rozdílný charakter. Zatímco bechyňské je v rovinaté oboře, naše je na Ćeské sibiři, tedy v nadmořské výšce od 630 do 650 metrů,“ naznačil sekretář klubu Jiří Němec.
Nevíce zaplněno mají v pátek a o víkendu, volněji je od pondělí do čtvrtka.
I tady začátečník nejprve trénuje na cvičné louce. Zaplatí 100 korun vstup, 70 korun za půjčení hole a za 60 korun míčky.
„Samozřejmě to je jenom na vyzkoušení, protože každému, kdo chce začít hrát, se vyplatí, koupit si hůl vlastní. Trochu se to prodraží, protože jako když dělá řidičák, musí počítat s trenérem nebo cvičitelem, aby se naučil aspoň trošku základní údery. Jinak ho na hřiště nikdo nepustí z obavy, že by ho mohl poškodit,“ vysvětlil Němec.
Aby mohl hrát zájemce na skutečném hřišti, musí mít handicap padesát čtyři, dříve to byla zelená karta. Předtím byl nejvyšší hadicap třicet šest, dnes je padesát čtyři. Každý, kdo udělá zkoušku, tak místo zelené karty dostává handicap padesát čtyři. Tento hráč by měl mít na každé jamce tři rány navíc. Není to však psané pravidlo.

Co na sebe a jak se chovat?

Hrát golf neznamená vždy jít na módní přehlídku, přesto etika tohoto sportu vyžaduje určitý oděv. „Nesmí se v modrých džínách, hráč musí mít třičko s límečkem a nesmí mít na nohách boty, které poškozují hřiště. Takže žádné podpatky,“ upozornil Čech a ještě dodal, že na hřišti by se hráč měl chovat tak, aby nikoho neomezoval a zelenou plochu opustil v lepším stavu než jí nalezl. „Je to gentlemanský sport, u kterého nestojí za nikým rozhodčí, vše se řeší v klidu a sporné situace až následně,“ řekl Čech.
Pro ty, kdo se chtějí o golfu dozvědět více, pořádá Česká golfová federace již zítra den otevřených dveří, a to od 10 hodin.