Od pondělí 4. listopadu se můžete těšit na besedy, přednášky a filmové projekce na téma závislostí, alternativní pedagogiky, alternativních přístupů k životu, veganské kuchyně a také se dotknete genderové problematiky. Kulturně-vzdělávací festival každoročně pořádá Cheiron T v rámci projektu Drogy a umění.

V pondělí od 18 hodin v Dílně v Provaznické ulici uvidí návštěvníci film Earthlings, po kterém bude následovat debata se členy sdružení Otevři oči, a také ochutnávka veganských jídel z Natural Tábor. Dokument se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnali diváky k přehodnocení životního stylu a odpovědnosti vůči utrpení zvířat.

Drogy ne! Bubnuj

V úterý 5. listopadu od 17 hodin zažijí návštěvníci Komunitního centra Cheironu T bubenický workshop: Lepší bubnovat, než fetovat. Jak se od jednoduchých rytmů dostat ke složitějším, vývojem stylu bubeníka a jeho hry vás provede Tomáš Hájek z Tarapaca Jazz a Trim4.
„Půjde o interaktivní workshop, kdy si účastníci budou moci vyzkoušet na další soupravě bubnů předvedené rytmy a pomocí samplů si zažít své vývojové stádium v životě hudebníka. Zváni jsou nejen zájemci o hru na bicí," říká Martin Procházka z Cheiron T.

Na letošním ročníku mohou diváci zhlédnout také celý záznam představení S/he is Nancy Joe, jehož útržky byly promítnuty v minulém ročníku při besedě o transgenderové tématice „Holka nebo kluk a není to fu©k?" Představení unikátním způsobem propojuje street-ballet v podání Miřenky Čechové s „interaktivní" komiksovým pozadím, které slouží jako druhý vypravěč. Třetí vrstvu tvoří hudba a komentáře. Toto představení obdrželo letos na Edinburgh Fringe Festival cenu Herald Angel, a také o něm psaly New York Times. Vidět ho můžete ve středu 6. listopadu od 18 hodin v Dílně v Provaznické ulici.

Na téma transgenderové problematiky naváže ve čtvrtek 7. listopadu od 19 hodin v Aux Café přednáška studenta genderových studií Alexe Lorenzů a psycholožky Heleny Čechové nazvaná (Trans)gender a my – Muži jsou odvážní a ženy citlivé – a to víme jak?

Zahraje básnířka

Pátý den festivalu bude patřit českému režisérovi a dokumentaristovi Janku Růžičkovi, který Tábor již navštívil o festivalu Jeden svět, konkrétně při promítání filmu Duhový šampionát.

I tentokrát půjde o film, dokument Vzhůru k ženám, který se zabývá transgender tématikou v norské vesničce Kapp. Zde si manželský pár otevřel vlastní centrum péče o transgendery. Snímek a debata se uskuteční v pátek 8. listopadu od 18 hodin v Café & Gallery MP7 na Žižkově náměstí. O den později, tedy v sobotu 9. listopadu, od 20 hodin vystoupí v MP7 věhlasná básnířka BioMasha a Luděk Kazda, ve dvou celá kapela Debbi Love hrající alternativní pop.

V úterý 12. listopadu od 19 hodin bude v Komunitním centru Cheiron T pokračovat festival přednáškou Výchova k pozemskosti o waldorfské pedagogice jako bráně do života na zemi. Přednášet bude farář Obce křesťanů Tomáš Boněk.

„Alternativní waldorfská pedagogika je často širší veřejností nepochopena z důvodů neochoty hlouběji proniknout do podstaty tohoto pedagogického systému. Tomáš Boněk se pokusí osvětlit východiska a prolomit předsudky, které jsou mnohdy s waldorfskou pedagogikou spojovány, a bude se věnovat především otázce „K čemu a proč chceme vychovávat?," doplnil Procházka.

David Peltán