Legenda o Martinovi

Sv. Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem. Legenda vypráví, že chladné noci v Amiens potkal promrzlého žebráka. Neváhal a mečem rozpůlil svůj plášť a polovinu mu dal. Poté v noci se mu zjevil Kristus oděný do poloviny jeho pláště. Lidé se k němu modlí, aby je ochraňoval proti chudobě. Existuje další prastará legenda, že přijíždí na bílém koni. Toto pořekadlo znamená, že 11. listopadu, kdy tento světec slaví svátek by měl padat sníh a neodvratitelně se blíží zima.

Tábor – Svatého Martina na bílém koni očekávaly v sobotu hlavně děti. Svatomartinská slavnost v režii Rodičovského centra Radost a církevní školy Orbis – Pictus již tradičně začala lampionovým průvodem. Před soumrakem se vydal ze Žižkova náměstí do parku Pod Kotnovem, kde se děti dočkaly toho hlavního. Postava z legendy se po roce vrátila.

S lucernami šly Martina přivítat i Anna Ryantová a její sestra Nela. „Lucerny nám vyráběl strejda, ale maminka taky pomáhala," řekly ke svým lampionům. Vlastnoruční výrobou se pochlubily i Lucie a Anežka Žilavovy, jim zase trochu pomohla maminka. To kluci Matěj a Kryštof Paštikovi se výrobou nezdržovali. „Lucerny jsme si koupili v obchodě."
Když se průvod uličkami Starého Města vydal z náměstí do parku u kostela svatého Jakuba a Filipa, všechny lucerny dětem svítily na již potemnělou cestu.

Než v parku nastala ta dlouho očekávaná chvilka, všichni si společně mohli s dětmi na pódiu zazpívat několik písniček. Například Světýlko, Sv. Martine nebo Měla babka čtyři jabka. Ale pak už se tmou šířila stará legenda o Martinovi. Nejdříve z ní mezi děti vystoupil promrzlý žebrák a brzy po něm se ozval i dusot kopyt. Děti příjezd Martina odměnily potleskem.Na závěr slavnosti všem přišly vhod domácí martinské rohlíčky.

Autor: Lenka Pospíšilová