Židé mají i veselé písně, ubezpečila mě předsedkyně táborského sdružení Hadasa Hana Jančíková. Letošní oslava Evropského dne židovské kultury se nesla v radostném duchu. Nechyběly židovské vtipy ani ochutnávka tradičních židovských pokrmů.

„Téma letošního v pořadí už jedenáctého Evropského dne židovské kultury je umění a judaismus. Slaví se vždy první zářijovou neděli a koná se na území pětadvaceti evropských států,“ přednesl na úvod Břetislav Koláček, člen táborského sdružení Hadasa, které se k oslavám připojilo poprvé v roce 2003.

Na pódiu se střídalo příležitostné uskupení hudebníků okolo Jakuba Smrčky, v jejichž podání zněly sálem Masarykova domu v Táboře židovské písně, se sezimoústeckým divadélkem Múzika. Hoši ze souboru si přichystali pro tuto příležitost několik židovských anekdot.

„Židovské anekdoty jsou poněkud zvláštní. Jde spíš o taková vyprávění, příběhy a Židé si v nich dělají legraci sami ze sebe,“ uvedla Hana Jančíková příchod mladých herců na scénu.

Po kulturním programu byli návštěvníci pozváni ke slavnostní tabuli s tradičními židovskými pokrmy.

„Můžete ochutnat například hamantaše, židovský kaviár či placičky se zelím a také originál macesy, které jsou dovezené přímo z Tel Avivu,“ lákal Břetislav Koláček k ochutnávce.

Na akci se chystala ještě další velká sláva. Členové Hadasy chtěli v tento den představit novou publikaci o táborských židovských rodinách. Její dokončení se však pozdrželo. Hana Jančíková ale slibuje, že do konce roku se knihy určitě dočkáme.

„Vycházeli jsme z toho, co už bylo napsáno. A to především z Kroupovy historie židovské komunity a knihy Karla Thira Staré domy a rodiny táborské. Obě publikace jsou obsáhlé a hlavně jsou jen velmi těžko k mání,“ přiblížila novou publikaci předsedkyně Hadasy.

Do nové knihy přispěl také Josef Bednář, který psal o židovských lékařích. Další kapitola, o okupaci, bude obsahovat povídky Karla Goldsteina o životě Židů v tomto těžkém období. Chybět nebude ani stať o táborské synagoze od Mariky Janovské, doplněná o množství dobových fotografií.

„Také jsme vybírali ze starých táborských adresářů adresy židovských obchodníků a k nim se nám podařilo dohledat některé fotografie od Šechtlů,“ dodala Jančíková.

Studenti SOŠ obchodu, služeb a řemesel pro změnu zpracovali několik osudů ze seznamu deportovaných táborských Židů, který také v knize figuruje.
Publikaci nakonec oživí i procházka po třiceti židovských nemovitostech a představení občanského sdružení Hadasa, které za vším stojí.