Stará radnice je dominantou veselského náměstí. Srdeční záležitost místních obyvatel je od začátku devadesátých let minulého století v soukromých rukách. Pravidelně se však objevují návrhy na její odkup městem.

Starosta Vít Rada (Veseláci a Sport pro město) uvedl, že v minulých letech opakovaně vedl jednání o jejím využití a koupi. „Osobně jsem pro její nákup dříve, než bude tato kulturní památka totálně zchátralá a už ji nikdo neopraví. Využití radnice může být velice rozmanité a bude odpovídat aktuálním potřebám města,“ sdělil.

Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Rozšíří pivovar?

Přední část by dle jeho názoru nabídla reprezentativní prostory, střední a zadní část byty či prostory pro dům dětí a mládeže. Nevyloučil také denní stacionář, sociální služby nebo rozšíření pivovaru místní střední školy.

Nákup radnice podporuje i místostarosta Ladislav Sýkora (ANO 2011). „Starou radnici jednoznačně koupit, i kdyby kvůli jiným naléhavým problémům měla být její rekonstrukce na nějaký čas odsunuta, anebo – lépe – realizována po etapách. Jako smysluplnou pak vidím spolupráci s jiným investorem, který by odkoupil a rekonstruoval přilehlou budovu ve dvoře, tedy bývalý pivovar,“ uvedl.

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Táborsku? Deník přináší kandidátky

Opoziční zastupitel Jan Mach (Veselí pro Veseláky) naopak vidí nákup jako nereálný. „Byl bych rád, jako každý Veselák, aby Stará radnice patřila městu. Jako člen finančního výboru ale vím, že koupě Staré radnice a její oprava nejsou nyní ve finančních možnostech města,“ sdělil a dodal, že v roce 2018 odhadoval náklady na její opravu radní Jaroslav Hejl na 100 až 150 milionů. Současný majitel za ni údajně chce 27 milionů, přičemž odhadní cena z roku 2018 je pouze osm milionů.

„V současnosti se koupě a následná rekonstrukce Staré radnice může vyšplhat až na 200 milionů, což je téměř celý roční rozpočet města,“ uzavřel Jan Mach.

Stejného názoru je i bývalý starosta Petr Hynek (Nestraníci pro Veselí nad Lužnicí). „V dnešní době nepovažujeme koupi zchátralého objektu Staré radnice do majetku města za prioritu. Vhodná doba již pominula. Městské finance budou potřeba na důležitější věci. Například na řešení začínající krize, nové byty či úpravu centrálního vytápění sídlišť,“ myslí si Petr Hynek.

Spory nad lávkou

Podobně štěpí názory lídrů kandidátek i podoba návrhu nové lávky přes řeku. Vít Rada i Ladislav Sýkora návrh podporují.

Jan Mach jej naopak označil za kontroverzní a neekonomický. „Vhodnější by byla lávka vzdušnější, méně masivní a i levnější, jejíž projekt by se dal použít také na lávky za kulturním domem a pod parkem, které už nejsou v nejlepším stavu,“ uvedl.

V kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí se uskutečnilo v úterý 3. května projednání návrhu nové lávky a veřejného prostoru u pošty s občany. Podněty, které zde zazněly, mají autoři z firmy Aoc architekti zohlednit a studii upravit.
Ve Veselí může stát unikátní lávka podobná vodováze. Skvost či paskvil

Stejného názoru je i Petr Hynek. „Podobu navrhované lávky přes řeku Lužnici považujeme za nevhodnou, koncepčně nepromyšlenou a zbytečně drahou. Máme jiné a krásné řešení v podobě dřevěné obloukové lávky za třetinové náklady,“ uzavřel.