„Očekávali jsme, že třeba se ctí obhájíme šest mandátů, případně dosáhneme na osm, jako v roce 2014. Vyvinulo se to ale tak, že jich máme nakonec devět, což vnímáme jako nejen jako výhru, ale i jako ocenění naší práce,“ uvedl Štěpán Pavlík.

Připomněl také, že se v případě Tábora 2020 jedná o malé lokální hnutí, které však zvítězilo již potřetí v řadě. „Budeme dál pokračovat v našem módu přehledné a férové místní politiky,“ dodal starosta.

Komunální volby 2022. Tábor. Ilustrační foto.
V Táboře je dobojováno. Zvítězil Tábor 2020, těsně ho následuje ANO 2011

První povolební vyjednávání naplánovali na nedělní odpoledne. „Kontaktovali jsme tři pro nás přijatelné koaliční partnery, tedy ANO 2011, Společně pro Tábor a Piráty. Ještě se však chystáme poradit – nově zvolení zastupitelé – které varianty bychom případně preferovali,“ dodal.

Druhé místo obsadilo – stejně jako loni – hnutí ANO 2011. Získalo osm zastupitelů, o dva více, než v minulých volbách. Lídr kandidátky Miroslav Ryba je s výsledkem spokojený.

„Proti minulým volbám jsme výrazně posílili. Klobouk dolů před Táborem 2020, na vítěznou pásku doběhli před námi. Přesto jsem s výsledkem spokojený a vnímám ho jako velký závazek vůči lidem, kteří nás volili,“ uvedl.

Volby v Chlebově, místní části Soběslavi na Táborsku. Během první hodiny volební místnost v zrekonstruovaném společenském centru v Chlebově navštívili jen čtyři voliči.
Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci na Táborsku

Na povolební vyjednávání už se chystají, míč je však podle jeho názoru především na straně vítězů voleb. S Táborem 2020 měli naplánované setkání na nedělní odpoledne.

Preferovanou variantu možné budoucí koalice hnutí ANO 2011 má, v rámci vyjednávací strategie ji však Miroslav Ryba během nedělního dopoledne ještě nechtěl konkretizovat.

Třetí místo patří kandidátce Společně pro Tábor se ziskem čtyř zastupitelů. Společnou kandidátku ODS a TOP 09 volili letos lidé poprvé, v minulých komunálních volbách získala ODS dva mandáty, TOP 09 žádný.

Výsledek označil lídr kandidátky Společně pro Tábor za úspěch i zklamání zároveň.

„Získali jsme dvojnásobný počet zastupitelů oproti předchozímu stavu. Zároveň jsme ale doufali v lepší výsledek,“ uvedl. Připraven je jednat o možné budoucí koalici se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, s výjimkou Šance pro Tábor.

Chystaná průmyslová zóna u dálnice D3 v těsném sousedství Soběslavi.
Referendum v Soběslavi neplatí. O průmyslové zóně nehlasovalo dost lidí

Čtvrté místo obsadila kandidátka Šance pro Tábor se ziskem čtyř mandátů. Společná kandidátka ČSSD, KSČM a SPD slavila letos také premiéru. V minulých volbách získala ČSSD jeden mandát, KSČM dva, SPD žádný.

Páté místo patří České pirátské straně se ziskem dvou mandátů. Oproti minulým komunálním volbám tak ztratila dva zastupitele.

„S výsledkem úplně spokojení nejsme, přesto i se dvěma zastupiteli jsme připraveni hájit a prosazovat naše programové priority,“ uvedl místostarosta a lídr pirátské kandidátky Martin Mareda.

Debaklem je volební výsledek Jinak!, které nezískalo žádný mandát. Po minulých volbách přitom mělo tři zastupitele.

“Přejeme všem zvoleným zastupitelům, aby vedli město zodpovědně a demokraticky. Z politického života neodcházíme, budeme se dál občansky angažovat, sledovat a komentovat, co se ve městě děje, a věříme, že se nám příště podaří pro naše vize nadchnout více lidí,“ zveřejnilo Jinak! krátce po sečtení hlasů na sociální síti.

Komunální volby v Dolních Hrachovicích.
OBRAZEM: U voleb v Dolních Hrachovicích Maxík tentokrát neasistoval

V letošních volbách neuspěla ani KDU-ČSL, Demokratická strana zelených či Tábor – náš domov.

O komickou tečku se ještě před zveřejněním výsledků postaral lídr uskupení Tábor – náš domov, středoškolský učitel a místopředseda Aliance národních sil.

„Již teď jsme morálními vítězi voleb! Odolali jsme mafii, škodičům, podrazákům, zrádcům i neskutečné přesilovce vlastizrádných globalistických struktur! Ukázali jsme, že tu je skutečná alternativa! V tom je naše a vaše morální vítězství!“ zveřejnil Marek Adam na sociální síti.

Volební účast v Táboře letos dosáhla na 40,29 procenta. V roce 2018 byla volební účast 39,91 procenta.

Volební výsledky:
Tábor 2020: 29,08 %
ANO 2011: 25,75 %
Společně pro Tábor: 14,52 %
Šance pro Tábor: 13,93 %
Česká pirátská strana: 7,19 %
Jinak!: 4,4 %
KDU-ČSL: 2,66 %
Tábor – náš domov: 2,23 %
DSZ – za práva zvířat: 0,24 %

Noví zastupitelé:
Tábor 2020:
Štěpán Pavlík
Lucia Kopřivová Marková
František Korbel
Radoslav Kacerovský
Jan Čulík
Jakub Valeš
Ivana Mizerová
Matěj Pospíchal
Martin Kraus

ANO 2011:
Miroslav Ryba
Alena Heršálková
Milan Breda
Soňa Šicnerová
Štěpán Kadilák
Jaroslav Jankovský
Miroslav Novák
Jiří Depta

Společně pro Tábor:
Jiří Horecký
Lenka Horejsková
Jiří Lešek
Martina Smětáková

Šance pro Tábor:
Olga Bastlová
Václav Ebert
Petr Bohuslávek
Antonín Snášel

Česká pirátská strana:
Martin Mareda
Václav Klecanda