Složení nového zastupitelstva v Táboře.Složení nového zastupitelstva v Táboře.Zdroj: DeníkStarostou se má stát Štěpán Pavlík (Tábor 2020), první místostarostkou Lenka Horejsková (Společně pro Tábor), druhým místostarostou Martin Mareda (Česká pirátská strana), třetím místostarostou Radoslav Kacerovský (Tábor 2020).

Tábor 2020 má získat dva radní, stejně tak i Společně pro Tábor. Piráti pak jednoho radního.

Povolební vyjednávání trvalo asi tři hodiny. „Bylo podrobné, seděli jsme nad programy, hledali naše vzájemné programové průniky a upřesňovali si priority,“ uvedl Štěpán Pavlík. Budoucí koalice bude v zastupitelstvu disponovat většinou 15 hlasů. V uplynulém volebním období jich koalice měla 14.

Koaliční dohodu se chystají podepsat příští pondělí. Ustavující zasedání zastupitelstva se bude konat v pondělí 17. října.

Komunální volby 2022. Tábor. Ilustrační foto.
V Táboře je dobojováno. Zvítězil Tábor 2020, těsně ho následuje ANO 2011

V podstatě jasno už mohou mít i obyvatelé Sezimova Ústí. V letošních komunálních volbách získala kandidátka Zelená pro město, jejímž lídrem je současný starosta Martin Doležal, 13 mandátů z 21členného zastupitelstva.

Kandidátka Město pro všechny získala pět zastupitelů, stejně jako v minulých komunálních volbách.

Zelená pro město tak má v zastupitelstvu pohodlnou většinu i sama, přesto se podle Martina Doležala chystají sejít s novými zastupiteli z Města pro všechny a jednat o případné koalici. V ní byli společně již v uplynulém volebním období.

„Půdorys široké koalice se nám osvědčil, lépe se tak hledá shoda. Když se mají přijímat zásadní rozhodnutí, nestávají se předmětem sporů a šarvátek,“ uvedl Martin Doležal. Dva zastupitele získala kandidátka Jednadvacítka pro město, jednoho pak KSČM.

Tábor 2020 letos opět první. Zvítězil potřetí v řadě.
Tábor 2020 letos opět první. Strany spolu již začaly jednat

Jistou specifickou formou referenda se staly volby v Ratibořských Horách. Proti plánu na stavbu moderní mléčné farmy pro možná až 800 krav se totiž postavila část obyvatel. Nejprve sepsali petici, pro kterou sesbírali podpisy téměř 500 lidí, z toho více než 200 místních obyvatel.

Následně pak postavili kandidátku Provšechny, se kterou vyzvali na souboj vedení obce. To přitom stavbu moderního kravína firmou Rynagro nijak nepodporuje, zároveň ale také nebylo v zásadě proti.

Voliči však v komunálních volbách vedení obce podpořili, byť těsnou většinou. Kandidátka Za rozvoj celé obce, jejímž lídrem byl dosavadní dlouholetý starosta Radek Lamboj, získala osm mandátů z patnáctičlenného zastupitelstva. Uskupení Provšechny získalo sedm zastupitelů.

Starosta Radek Lamboj si podpory ze strany obyvatel Ratibořských Hor cení. „Jsme především rádi za to, že budeme moci dál pokračovat v započaté práci a dotáhnout ji do konce,“ uvedl. Chystá se také setkat se zastupiteli protikandidátky. Přesto, že má jím zastupované vítězné uskupení v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, chce se dohodnout na širší formě spolupráce.

Chystaná průmyslová zóna u dálnice D3 v těsném sousedství Soběslavi.
Referendum v Soběslavi neplatí. O průmyslové zóně nehlasovalo dost lidí

Skutečné místní referendum zato čekalo obyvatele Soběslavi. Rozhodovali o tom, zda chtějí ve svém sousedství průmyslovou zónu. Měla by vzniknout v lokalitě na Pískách poblíž Soběslavi a Chlebova. Lidé se však obávají hluku, zvýšené kamionové dopravy i negativních vlivů na životní prostředí.

Referendum sice bylo vyhlášeno, nezúčastnil se ho však dostatečný počet lidí. Aby byl výsledek pro vedení města závazný, muselo by se ho zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů.

K tomu v případě Soběslavi nedošlo. Hlasování se zúčastnilo pouze 30,35 procenta voličů, chybělo 258 hlasů. Ze 1669 hlasujících bylo 1589 pro to, aby se vedení města snažilo zabránit stavbě logistického centra v průmyslové zóně a aby zároveň limitovalo velikost hal.

Platný hlas vhodilo 1616 voličů. Z toho 1589 voličů odpovědělo na v referendu položené otázky „Ano“, 189 voličů zaškrtlo „Ne“ a 42 se hlasování zdrželo.

Požár drtiče v Táboře.
Požár drtiče v Táboře si vyžádal sedm evakuovaných. Škoda je pět milionů

Komunálních voleb se v Soběslavi zúčastnilo 48,20 procenta voličů. Zvítězilo uskupení Nejsme stranou, které dosud vládlo v koalici s ODS a nezávislými kandidáty. Ti letos skončili druzí. Společně získali deset mandátů, každý po pěti. Pro získání většiny jim tak v zastupitelstvu o 21 členech stačí získat podporu jednoho hlasu. KDU-ČSL získala v Soběslavi tři mandáty. Komunisté, Jihočeši 2012, Piráti i Sdružení pro Soběslav pak mají shodně po dvou mandátech.

Ve Veselí nad Lužnicí zvítězili Veseláci a Sport pro město, pod vedením současného starosty Víta Rady získali sedm mandátů. Oproti minulým komunální volbám tak o dva posílili o dva zastupitele. Povolební jednání již probíhají.

„Naší snahou je postavit koalici na stejném půdorysu, jako byla ta předchozí,“ uvedl starosta a dodal, že preferují širokou koalici. Dosud vládli společně s ANO 2011, ODS, KDU – ČSL, TOP 09 a Ženami pro město.

„Je dobré, pokud v koalici můžeme probrat větší spektrum názorů, předejde se tak sporům během jednání zastupitelstva,“ uzavřel.