Do sobotní půl druhé hodiny odpolední ze 123 oprávněných voličů stihlo odvolit 43 voličů," uvedla předsedkyně volební komise Markéta Procházková. Ostatní členky volební komise se shodly, že větší nápor čekají spíše až odpoledne.

První letošní občánek Písku se narodil 3. ledna. Je jím chlapec Roman.
První letošní občánek Písku se narodil 3. ledna. Je jím chlapec Roman

Nevězice se staly jedinou obcí v Jihočeském kraji, kde se na podzim neujalo vlády nové zastupitelstvo. Nyní se bude o křesla ve vedení obce ucházet osmnáct kandidátů na třech kandidátních listinách: Nevězice I, Pro Nevězice a Nevězice 2023. Sdružení Nevězice I čítá šest jmen v čele s Pavlem Štěrbákem, osmičlenné uskupení Pro Nevězice vede do voleb poslední starosta Vladimír Kyliánek a čtyřčlenné sdružení Nevězice 2023 Renata Drábová.

O kandidaturu v podzimních volbách projevili zájem pouze čtyři zájemci, což je málo. Ostatní, jak tehdy uvedl starosta Vladimír Kyliánek, ztratili chuť. Odradily je prý časté kritiky na účet zastupitelstva. "Remcat a stěžovat si umí kdekdo. Aby pak ale přidali ruku k dílu nebo dokonce kandidovali, to ne," zhodnotil podzimní fiasko tehdejší starosta. V obci žije kolem 140 obyvatel trvale, ale spadá sem dalších asi 140 rekreačních objektů.

Oblíbený výstup na Mehelník si tentokrát nenechalo ujít 1362 účastníků.
Oblíbený výstup na Mehelník si tentokrát nenechalo ujít 1362 účastníků

Minulým zastupitelům včetně starosty skončil mandát 23. září 2022. Poté převzal dohled nad obcí pověřený úředník z ministerstva vnitra Ján Czop, jehož úkolem je udržovat vesnici v provozuschopném stavu. Jak uvedl, nic mimořádného se během uplynulého čtvrt roku nestalo. "Na začátku mého působení v obci se konalo setkání s obyvateli, kam přišlo asi pětadvacet lidí. Vysvětlil jsem jim, jaké jsou mé úkoly a pravomoci," poznamenal Ján Czop s tím, že od té doby má vždy jednou týdne úřední hodiny, během kterých se na něj mohou Nevězičtí obrátit.

V rámci republiky podle Jána Czopa řešilo na podzim stejný problém jako Nevězice jedenáct obcí. V jedné na severu Čech se nepodařilo ani napodruhé kandidátku složit. V Nevězicích je naopak nyní zájem obrovský. "Počítám, že i volební účast bude vysoká," tipuje pověřený správce obce, který předá žezlo novému zastupitelstvu pravděpodobně koncem ledna. Po vyhlášení výsledků voleb poběží desetidenní lhůta pro případné námitky, poté musí být sedm dní vyvěšen termín ustavujícího zasedání. Po něm se ujme vedení obce nový starosta nebo starostka.