Předchozí
1 z 14
Další

ANKETA: Komunální volby 2022

Co u vás rozhodne volby?Zdroj: DeníkČesko čekají poslední zářijový víkend komunální volby. Lidé si své kandidáty do zastupitelstev měst a obcí zvolí v pátek 23. a v sobotu 24. září. Co podle vás může rozhodnout boje o radnici a jaká témata hýbou vaším bydlištěm? Ptali jsme se občanů na Táborsku. Podívejte se na jejich odpovědi.

Marie Dostálová, prodavačka, Tábor

Marie Dostálová, prodavačka, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Boj o táborskou radnici bude určitě zajímavý. Lidé hodně řeší situaci s dopravou, často se tu totiž tvoří kolony. Problém je taky někde ve městě zaparkovat. Strany, které nabídnou řešení, budou mít určitě největší šanci vyhrát. Aspoň já budu volit podle toho, jak se kdo postaví k řešení dopravy.

Jana Borovanská, rodičovská dovolená, Mladá Vožice

Jana Borovanská, rodičovská dovolená, Mladá VožiceZdroj: Deník/Jiří Dintar

Myslím si, že jedním z hlavních témat příštích komunálních voleb v Mladé Vožici může být bezpečnost lidí ve vztahu k dopravě. Mě osobně jako obyvatelku ulice Václava Vaniše a matku dvou malých dětí trápí bezpečnost chodců a vyjíždění ze vrat domů na tuto ulici. Již zde bydlím dva a půl roku a tento problém je hodně vidět. Co se týká bezpečnosti chodců, jde především o chybějící přechody v této ulici, rychlost projíždějících vozidel a bezohledně stojící vozidla na chodnících. Vzhledem k tomu, že v některých místech jsou chodci hodně blízko kontaktu s vozidly, tak je zde k zamyšlení, zda neomezit rychlost. V místě, kde Trčkova ulice ústí do ulice Václava Vaniše je hodně nebezpečný přechod pro chodce, hodně dlouhý, neosvětlený a osazený velmi vysokými obrubníky, což působí problémy především matkám s kočárky, dětem, ale i starším lidem a to se nezmiňuji o vozíčkářích. Tento přechod je hodně nebezpečné místo především v nočních hodinách. Vyjíždění vozidel z desítek domů na tuto ulici je také nebezpečné. Vozidla mnohdy nemají potřebný rozhled a při současné povolené padesátce - což ani mnozí nedodržují - je otázkou času, kdy zde dojde k nějakému neštěstí. Bylo by fajn, kdyby se těmto věcem začal konečně někdo opravdu intenzivně věnovat ještě v letošním roce. Jde především o bezpečnost a zdraví lidí, tak by se nemělo otálet.

Petr Nývlt, ředitel Gymnázia Pierra de Coubertina, Tábor

Petr Nývlt, ředitel Gymnázia Pierra de Coubertina, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Očima člověka, který se denně pohybuje po městě a jedná s úřady si myslím, že to musí být témata, která se prakticky dotýkají obyvatel města. Jsou realizovatelná nebo alespoň zahajitelná v rámci jednoho volebního období a nejsou z říše snů a teoretických bio či eko témat. Určitě rezonují témata spojená s dopravou, budoucími investicemi města do jeho rozvoje nebo zásobením pitné vody v některých příměstských oblastech. Řada občanů přivítá chytrá řešení, která jim usnadní život v obci. Může jít o rozvoj digitalizace v různých oblastech - od úřadu až třeba po dopravu. Domnívám se, že úspěch by měla taková strana, která přesvědčí lidi, že jim bude naslouchat a realizovat programová témata pro občany, ne pro strany a jejich politiky. Současně nesmí sklouznout na vlnu laciného populismu.

Pavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, Tábor

Pavel Kaczor, ředitel Úřadu práce, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Řekl bych, že na komunální úrovni rozhodují volby často spíše osobnosti kandidátů, kterým lidé věří, než témata jako taková. Tím ale nechci říci, že témata a volební programy nejsou důležité. Co se týče Tábora, tak mám pocit, že zde rezonuje hned několik témat či oblastí, které veřejnost sleduje. Hodně palčivá začíná být pro Táboráky třeba otázka parkování, kdy lze nejenom na sídlištích pozorovat stále rostoucí nedostatek parkovacích míst pro jejich obyvatele. Rozumím tomu, že řešení není jednoduché, ale už jenom snahu se tímto tématem vážně zabývat veřejnost jistě ocení. Dále vnímám jako citlivou a sledovanou i otázku cenově dostupného bydlení, které řeší nejenom řada mladých rodin. Ze svého profesního pohledu považuji rovněž za důležité i téma kapacity sociálních služeb, které je potřeba neustále přizpůsobovat demografickému vývoji obyvatelstva, zejména ve smyslu jeho stárnutí. Stejně tak vím, že řada Táboráků řeší i práci. Neříkám, že je jí v regionu málo, ale ze dvou třetin jde vesměs o nekvalifikovaná pracovní místa. Je potřeba začít se nových investorů ptát nejenom kolik pracovních míst přinesou, ale zejména jaká to budou pracovní místa. Kvalifikovaná pracovní síla nám často utíká do Prahy nebo do jiných regionů, a to je obrovská škoda, protože Tábor by měl být vzdělanostním regionem a ne montovnou, kam se chodí hlavně za levnou pracovní silou. Myslím, že na výše uvedená témata řada Táboráků slyší, a potažmo tedy mohou být i v komunálních volbách důležitým jazýčkem na vahách.

Monika Smetanová, předsedkyně MAS Krajina srdce, Tábor

Monika Smetanová, předsedkyně MAS Krajina srdce, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Vyrůstala jsem na venkově, kde volební preference voličů neurčovaly volební programy, ale to, jak jsou sestavené kandidátní listiny, jací jsou tam sousedé, jací jsou to kamarádi. Prvního vítězství je na menší obci dosaženo, když se podaří kandidátní listinu vůbec sestavit. Již několik let ale žiji v Táboře, kde chování voličů neurčují ani tak sousedské vztahy, jako veřejně prezentované názory a způsoby řešení aktuálních problémů současnými politickými stranami. Nadcházející volby budou zcela jistě ovlivněny současnou geopolitickou situací. Většina voličů nebude chtít řešit například válku jako takovou, ale spíše dopady, jaké to bude mít na ně samotné a na jejich peněženky. S růstem cen energií a inflací obecně se do úzkých už pomalu dostává střední třída, pro mladé začíná být nedosažitelné vlastní bydlení, takže v kurzu budou ty strany, které přicházejí s jasnými a srozumitelnými opatřeními na řešení bytové problematiky, sociálního bydlení, energetické krize, ale třeba i zajištění bezplatného a diskrétního finančního poradenství, oddlužení nebo systematické podpory zaměstnanosti.

Pavel Šmidrkal, kurátor Galerie Záliv, Bechyně

Pavel Šmidrkal, kurátor Galerie Záliv, BechyněZdroj: Deník/Jiří Dintar

Bechyně v průběhu minulých let zkrásněla, ale na druhé straně rychle vadne. Ve městě bolestně chybí zubní lékaři. Po desítkách let zmizelo sklenářství, vytratila se Česká spořitelna, chybí tu práce. Téma voleb pro Bechyni zní, kdo dokáže městu vrátit uhynulé služby a zasít nová pracovní místa, toho voliči s radostí ponesou na ramenou.

Karel Daňhel, herec, hudebník a emeritní ředitel Divadla Oskara Nedbala, Tábor

Karel Daňhel, herec, hudebník a emeritní ředitel Divadla Oskara Nedbala, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Témat komunálních voleb v Táboře bude podle mého mínění hned několik. Jako zásadní bych označil zajištění sociálního bydlení a také připravenost města na energetický provoz domácností, například formou dálkového topení. Důležité také bude začlenění lidí, kteří uprchli z Ukrajiny, především do školství a zdravotnictví. Pokud by se budoucímu vedení města toto nepodařilo uspokojivě vyřešit, silně by ztratilo podporu lidí. Velký důraz bych také dal na to, aby ve volbách kandidovaly důvěryhodné osobnosti. Ještě bych zmínil výrazně levnější dotovanou městskou a meziměstskou dopravu, snížení ekonomického tlaku na rodiny při dojíždění auty do práce a do škol. A také uvolnění parkovacích ploch na přijatelnou úroveň díky preferenci elektrokol a cykloprovozu. 

Alois Sassmann, starokatolický kněz, Malšice

Alois Sassmann, starokatolický kněz, MalšiceZdroj: Deník/Jiří Dintar

Lidé budou většinou volit podle osobností. Zásadní témata voleb v Malšicích nyní nemáme, ani strany či hnutí tu nejsou tolik důležité. Rozhoduje znalost lidí, zda jsou slušní či ne, zda se na ně dá spolehnout. Také hraje roli, zda už za sebou nechali nějakou odvedenou práci. Bude to zkrátka o jednotlivých lidech.

Ondřej Váňa, dělník, Mezná

Ondřej Váňa, dělník, MeznáZdroj: Deník/Jiří Dintar

Zásadním tématem příštích voleb v Mezné budou chybějící kanalizace a vodovod. Plánuje se také stavba nových chodníků. Myslím, že pro nás jsou tohle ty nejdůležitější problémy, které bude třeba v nejbližší době vyřešit.

David Peltán, fotograf, Tábor

David Peltán, fotograf, TáborZdroj: Deník/Jiří Dintar

Podle mého názoru budou komunálním volbám dominovat tři zásadní témata. Prvním je dopravní situace v Táboře, především problémy s parkováním. Druhým tématem bude péče o seniory. Sice se teď otevřelo nové centrum, přesto ale bude třeba situaci dál řešit, populace zkrátka stárne. Za třetí pak řešení bytové problematiky, hlavně tedy bytů pro mladé rodiny.

Daniel Mrázek, živnostník, Oldřichov

Daniel Mrázek, živnostník, OldřichovZdroj: Deník/Jiří Dintar

Myslím si, že komunální volby v Oldřichově žádná velká témata rozhodovat nebudou. Na komunální úrovni je to spíš o jednotlivých lidech, jací jsou morálně a co už v minulosti předvedli. Voliči se budou rozhodovat spíš z lidského hlediska a podle toho, co mají kandidáti za sebou, co už pro obec v minulosti udělali.

Martin Kazda, IT vývojář, Mladá Vožice

Martin Kazda, IT vývojář, Mladá VožiceZdroj: Deník/Jiří Dintar

Myslím si, že volby v Mladé Vožici nerozhodne žádné zásadní téma. Podle mého názoru vyhrají ti, kterým budou Vožičáci věřit, že dokáží získat více finančních prostředků pro město. Žádné zásadní volební téma tady momentálně nevidím. Vožice podobně jako další stejně malá města nemá konkrétní vizi diskutovanou se svými občany, takže může těžko vzniknout nějaký velký souboj idejí.

Zapojte se také do ankety Deníku

Na sídlišti není kde zaparkovat. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. A zrovna ve vaší obci stále chybí kanalizace, ačkoliv ji zastupitelé slibují roky. Témata, která vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby? Dejte nám vědět ZDE. Deník tu žije s vámi!

Co u vás rozhodne volby?Co u vás rozhodne volby?Zdroj: Deník