Kromě toho si však někteří z nich přibrali i práci navíc. Patří mezi ně i Lukáš Vašíček z Tábora, který v posledních měsících vzbudil rozruch na sociálních sítích snahou pomoci dětem samoživitelek a z chudších rodin se školní on-line výukou.

Co nám covid dal a vzal.Zdroj: Deník

„Dříve jsem vyřazené firemní notebooky likvidoval nebo posílal do světa na náhradní díly. Tato těžká doba mě ale inspirovala k nápadu, že by bylo možné je dát k dispozici dětem za účelem školní výuky. Překvapilo mě, když jsem zjistil, že v některých rodinách se musejí tři děti učit třeba jen přes jeden chytrý telefon s rozbitým displejem, protože ani nemají počítač,“ říká.

Student ZSF JU Vít Mazák u vstupu na pracoviště JIP Nemocnice České Budějovice.
Vít Mazák pomáhá během pandemie na jednotce intenzivní péče v Budějovicích

Pomoci může kdokoli, kdo má starší nevyužívaný počítač, nejlépe notebook. Lukáše Vašíčka je možné kontaktovat na webu www.nettech.cz/pocitace-do-rodin.

Počítače to sice nebyly nejnovější, na připojení k internetu či sledování výukových videí ale stále bohatě stačí. „Trochu mě k tomu navedla situace z dřívější doby, kdy jsem v jedné ze škol v okolí instaloval kameru přímo ve třídě. Jedna holčička s leukemií tak mohla sledovat celou výuku. Škola se na tom domluvila se všemi rodiči a skvěle to tam funguje,“ vysvětluje Lukáš Vašíček.

A protože si dobře uvědomuje, že zdaleka ne každé dítě má doma stolní počítač či notebook, na kterém by se mohlo věnovat školní online výuce, oslovil lidi přes sociální sítě a požádal je, ať mu doporučí, kdo by takový dar mohl potřebovat. A úspěch se dostavil.

Primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle.
"Nejnáročnější bylo ztrácet pacienty," ohlédl se primář infekčního

„Až mě překvapilo, jak velký je zájem. Zatím jsem sehnal kolem čtyřiceti počítačů, které už našly své adresáty. Dalších dvacet mám víceméně připraveno k rozvozu. Několik mi jich lidé ještě přislíbili,“ upřesňuje. I tak ale zájem výrazně převyšuje. Některé rodiny mu pak doporučili přímo učitelé.

„Vždy se tam při předání jedu podívat, abych zjistil, že je opravdu potřebují. I pak je mají ve smlouvou podložené dlouhodobé zápůjčce a nemohou tak skončit druhý den v nejbližší zastavárně,“ dodává. Vyzvedávat je sice nikdy nehodlá, ale je to zkrátka taková pojistka.