Dva sběratelé

Na září přichystali v Plánském muzeu na faře výstavu s názvem: Staré polévkové mísy a váhy našich prababiček.

Nápad na vznik této výstavy dostal referent informačního centra David Blažek po návštěvě u dvou sběratelů. A to u Marie Ságlové ze Strkova a Bohumila Šmejkala z Klokot. Dáma sbírá polévkové mísy a pán především staré kuchyňské váhy všeho druhu. První byla návštěva v soukromém muzeu u pana Šmejkala doma. "Už v první místnosti, kam mě zavedl, jsem byl jak v ,,Jiříkově vidění“, na policích tam měl snad 100 vah, různého typu a barev. Vzhledem k tomu, že já sám mám rád staré věci, tak jsem nevěděl, kam se dříve podívat," sdělil David Blažek.

Pan Šmejkal váhy také restauruje a opravuje, a tak je každý kus opravdu originální a dobře vypadá. "Asi po 15 minutách prohlížení a obdivování a nešetření chvály, mi bylo řečeno, že to není ještě vše. Otevřel mi další dvě místnosti, které ukrývaly další váhy různého typu. Tolik krásných a různorodých vah jsem opravdu ještě neviděl. Doporučuji všem čtenářům návštěvu u tohoto sběratele. Budete mít krásné zážitky, tak jako já a řada lidí přede mnou. Ještě doplním, že pan Šmejkal je i velkým hudebníkem a hraje na heligonku. Byl jsem velice potěšen, když vyhověl mé prosbě, zda by nám nezahrál na vernisáži k otevření výstavy," dodal. P

aní Ságlová ze Strkova sbírá staré polévkové mísy, ale taky ty z mladšího období. Na tento svůj koníček má vyčleněný jeden pokoj, kde má řadu krásných polévkových mis na policích z různého období. "Ale samozřejmě že je to málo, protože jak člověk začne něco sbírat, tak místa není nikdy dost. Své krasavice má ještě různě vystavené po celém domě. V každé polévkové míse má napsaný lístek od jakého výrobce mísa je a v kolikátém roce byla vyrobena. Je velice zajímavé poslouchat ji, když příběh, které se k nim váží a jak je konkrétně získala. Vzhledem k tomu, že řada přátel ví o jejím koníčku, tak se sbírka rozrůstá každým rokem o další pěkné kousky," naznačil, že bývá často obdarována.